Zaloguj
Reklama

Nowotwór u osoby bliskiej – jak zachowywać się wtedy, gdy najbliższy zachoruje?

Płacz, Smutek, Rozpacz
Fot. panthermedia
Płacz, Smutek, Rozpacz
(0)
Reklama

Choroby nowotworowe nie są obecnie rzadkością i zapada na nie coraz więcej osób. Najważniejsze w postępowaniu z osobą zmagającą się z nowotworem jest oczywiście odpowiednie leczenie, niezwykle ważną rolę odgrywają jednak również i bliscy chorego. Kiedy należy zasugerować bliskiemu konieczność odwiedzenia lekarza i jak wspierać osobę, która choruje na nowotwór?

Objawy i przebieg choroby nowotworowej u bliskiej osoby

Choroby nowotworowe bywają naprawdę różne – spotykane bywają zarówno zmiany złośliwe, jak i łagodne, część z nich przebiega bardzo agresywnie, inne zaś mogą rozwijać się przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Tutaj warto zresztą od razu zaznaczyć, że nie każdy nowotwór to rak – rakami określa się zmiany złośliwe, nowotworami są zaś zarówno twory o charakterze złośliwym, jak i łagodnym.

Nierzadko dzieje się tak, że osoba, która obserwuje u siebie niepokojące objawy, mogące być przejawami nowotworu, zdecydowanie unika wizyty u lekarza. Przyczyną takiego postępowania bywa bardzo nawet nasilony lęk – zdarza się, że sama tylko myśl o potencjalnej diagnozie wzbudza w pacjencie taki niepokój, że woli on uniknąć przechodzenia jakichkolwiek badań, które mogłyby potwierdzić jego przypuszczenia. W leczeniu nowotworów jednym z najważniejszych czynników jest z kolei czas – im szybciej wdrażane jest odpowiednie leczenie, tym większe szanse na to, że rokowania chorego będą pomyślne.

Nawet wiedząc o tym, jak ważne jest leczenie raka, pacjenci mogą nadal odwlekać wizytę u specjalisty. Tutaj zaznacza się wyraźnie rola ich bliskich, którzy zazwyczaj zauważają, że z ważną dla nich osobą dzieje się coś złego – powinni oni zdecydowanie, lecz jednocześnie delikatnie, nakłaniać ją do udania się do lekarza.

Kiedy udać się do lekarza, gdy podejrzewam u bliskiej osoby chorobę nowotworową

Objawy wielu chorób nowotworowych są bardzo niespecyficzne – bywają nimi bowiem stałe uczucie zmęczenia, nieuzasadniony spadek masy ciała czy pogorszenie tolerancji wysiłku. Wtedy, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, dość łatwo je zbagatelizować, zdecydowanie jednak nie powinno się tego robić – mogą one świadczyć o naprawdę różnych, bardzo groźnych chorobach, takich jak np. rak płuc.

Nowotwory typowo kojarzone są z takimi jednostkami, jak właśnie wspomniany wyżej rak płuc czy rak piersi, jelita grubego i rak trzustki. Zmiany o charakterze złośliwym lokalizować się jednak mogą w bardzo różnych narządach i jedną z możliwych ich lokalizacji jest ośrodkowy układ nerwowy. Ostatecznie tak jak znaczny, szybki spadek masy ciała bywa uznawany za możliwy objaw raka, tak już rzadko myśli się o tym, że związana ze schorzeniem może być znaczna, nagła zmiana zachowania pacjenta.

W przypadku nowotworów mózgu dochodzić może zarówno do występowania objawów z zakresu zaburzeń nastroju (w postaci jego znacznego obniżenia, jak i podwyższenia), oprócz tego zdarza się, że u chorych występują stany bardzo nawet nasilonego pobudzenia. Możliwość wystąpienia choroby nowotworowej warto wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, gdy znacznym zmianom zachowania towarzyszą jakieś inne jeszcze dolegliwości, takie jak np. częste nudności czy wymioty.

Osobę, u której występują niepokojące dolegliwości, nierzadko bardzo trudno namówić do odwiedzenia lekarza. Chcąc zmienić jej zdanie, warto przede wszystkim starać się o jak największą delikatność – nakazami czy szantażami zazwyczaj nie udaje się zbyt wiele osiągnąć. Należy podkreślać, że bliski jest osobą ważną dla innych ludzi, a różne badania, które możliwe, że będzie musiał przejść, mają na celu jedynie upewnienie się, że jego zdrowiu, a tak naprawdę życiu, nic nie zagraża. Ważne są również zapewnienia, że niezależnie od tego, jakie będą wyniki badań, osoba chora na nowotwór nie zostanie z tym problemem sama.

Leczenie nowotworu u osoby bliskiej

Postęp technologiczny zauważalny jest w różnych dziedzinach życia, w tym również i w świecie medycznym. Obecnie dostępne są rozmaite terapie, o których wykorzystywaniu kilkanaście lat temu nikt nawet nie myślał – jedną z dziedzin, która najbardziej się rozwija, jest właśnie onkologia.

Medycyna dysponuje obecnie wieloma metodami leczenia chorób nowotworowych – stosowane są w tym celu chemioterapia, radioterapia, jak i leczenie hormonalne. Tak jak chemioterapia wzbudza oczywiście pewne nieprzyjemne skojarzenia, tak najwięcej niepokoju budzi leczenie paliatywne. Niektórzy chorzy, jak i ich bliscy, bardzo się go boją, opieka paliatywna ma jednak na celu łagodzenie objawów raka i doprowadzać do tego, by komfort życia w ostatnim jego okresie był jak najlepszy.

W leczeniu raka najważniejszy jest oczywiście pacjent, który z nowotworem się zmaga, opieką powinien być jednak objęty nie tylko on sam, ale i jego bliscy. Towarzyszenie choremu w leczeniu na oddziale onkologicznym, ale i przebywanie w jego otoczeniu w ostatnich chwilach życia – zdecydowanie nie jest łatwe. Zdarza się, że ludzie z otoczenia pacjenta stykają się z różnymi własnymi emocjami – czasami dominuje wśród nich smutek, czasami zaś złość i poczucie bezradności.

Bardzo ciężkie bywa również dobieranie odpowiednich słów podczas rozmów z chorym. Raczej niewskazane jest mówienie, że rak przydarza się też innym ludziom czy porównywanie jego historii do choroby innych osób. Raczej należy skupiać się na pozytywnych momentach i pokazywać, że zdecydowanie niezależnie od tego, co jeszcze wydarzy się w trakcie chorowania, pacjent nie zostanie sam.

Zarówno stała, jak i okresowa opieka nad pacjentem z nowotworem bywa bardzo ciężka dla psychiki – należy pamiętać, że bliscy osób chorujących na raka jak najbardziej sami mogą skorzystać z odpowiedniego wsparcia. Bardzo korzystne bywają rozmowy z psychologami, szczególnie tymi, którzy mają doświadczenie w psychoonkologii – mogą one umożliwić chociażby redukcję odczuwanego napięcia, które towarzyszy zachorowaniu bliskiego na nowotwór.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

[1] „Interna Szczeklika” 2020/2021, wyd. Medycyna Praktyczna

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze