Zaloguj
Reklama

Markera CA 15-3 - marker raka piersi

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Badania krwi
Fot. ojoimages
Badania krwi
(2)
Reklama

CA 15-3 to jeden z markerów nowotworowych (definicja patrz wyżej), którego stężenie jest oceniane u części chorych z rakiem piersi. Jest to prosty test, w którym wykorzystuje się próbkę krwi pobranej od pacjentki.  Pamiętać należy, iż odgrywa on jedynie pomocniczą rolę.

Markera CA 15-3 - Objawy i przebieg

CA 15-3 występuje zarówno na prawidłowych, jak i na nowotworowych komórkach gruczołu piersiowego. Tak jak w przypadku innych markerów nowotworowych wzrost jego poziomu występować może w przebiegu innych chorób nowotworowych jak np. rak jajnika, ale i w III trymestrze ciąży czy chorobach nienowotworowych np. w marskości wątroby, czy w przypadku niezłośliwych zmian w piersi lub jajniku.

Obecnie marker ten ma zastosowanie głównie u chorych z uogólnionym rakiem piersi. Występuje on bowiem u 50-90% tych chorych. Nie zaleca się jego oceny celem wykrywania, rozpoznania czy oceny zaawansowania choroby. Może jednak odgrywać pomocniczą rolę w ocenie odpowiedzi na leczenie w tych przypadkach, gdy zmiany przerzutowe są trudne do oceny w badaniach obrazowych np. zmiany w kościach.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W każdym przypadku wynik badania należy konsultować z lekarzem, który znając historię choroby pacjentki zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Pod red. J.Jassema i m.KrzakowskiegoWydanie I, Via Medica, Gdańsk 2009;
    Markery nowotworowe w praktyce klinicznej- Choroby Serca i Naczyń, 2007, tom4, nr4, 184-189; autorstwa: A. Soborczyk i A.Deptały

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze