Zaloguj
Reklama

Mammografia - podstawowe badanie przesiewowe raka piersi

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Symbol walki z rakiem piersi
Fot. medforum
Symbol walki z rakiem piersi
(5)
Mammografia
Reklama

Rak piersi to najczęstszy nowotwór wstępujący u kobiet w Polsce. Co roku na raka piersi zapada ponad 16 000 kobiet. Nowotwór ten wcześnie wykryty może być w blisko 100% uleczalny. Pojawia się zatem pytanie co robić, by nie zaprzepaścić swojej szansy na wczesne rozpoznanie choroby.

Mammografia - Objawy i przebieg

Rak piersi to podstępna choroba. Zazwyczaj na początku nie daje objawów klinicznych. Dlatego też w przypadku tej choroby tak dużą rolę odgrywają badania przesiewowe, czyli takie których celem jest wczesne wykrycie choroby u kobiet bez jej objawów. Badaniem przesiewowym nie jest jednak badanie u pań, które mają objawy choroby np.  badalny guz piersi, wyciek z brodawki czy też zaciągnięcie brodawki. W tych przypadkach mówimy już o badaniach diagnostycznych.

W przypadku raka piersi od kilku lat w Polsce realizowany jest bezpłatny program wczesnego wykrywania choroby.

Kobiety od 50 do 69 roku życia mogą co 2 lata wykonać  bezpłatnie mammografię, czyli badanie obrazowe piersi, które uwidacznia ewentualne zmiany w jej strukturze. Takie badanie opisywane jest przez doświadczonego radiologa, który nie tylko opisuje obecna nieprawidłowości w budowie piersi, ale także z użyciem specjalnej skali określa prawdopodobieństwo, że dana zmiana ma złośliwy charakter i wymaga pogłębienia diagnostyki o dotykowe zdjęcia radiologiczne lub biopsję.

Jednak już od 18 roku co miesiąc po miesiączce powinno się samodzielnie badać piersi, a od 20 roku życia wskazana jest regularna kontrola lekarska. Panie, w których rodzinie wtstępował rak piersi czy jajnika powinny udać się na konsultację podczas, której rozważona będzie konieczność badań diagnostycznych czy też częstszych badań kontrolny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Pod red. J.Jassema i m.KrzakowskiegoWydanie I, Via Medica, Gdańsk 2009;
    Rak piersi. Leczenie ogólnoustrojowe. Pod red. T.Pieńkowskiego, Medmedia, Warszawa 2011;

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze