Zaloguj
Reklama

Jak wygląda amputacja podskórna piersi?

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Rak piersi
Fot. shutterstock
Rak piersi
(5)
Reklama

Główną metodą leczenia raka piersi (który w Polsce jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet) jest leczenie chirurgiczne. Jednym ze stosowanych zabiegów radykalnych jest amputacja podskórna.

Amputacja podskórna piersi - Objawy i przebieg

Amputacja podskórna polega na usunięciu tkanki gruczołowej, ale z pozostawieniem skóry, otoczki brodawki i samej brodawki. Stanowi swego rodzaju przygotowanie do operacja odtworzenia piersi. Wśród wskazań do tego zabiegu wymienia się: zmiany rozległe typu mastopathia fibrocystica (kiedy nie ma reakcji na lecznie zachowawcze a występują silne doelgliwości bólowe), zmiany przednowotworowe (zwłaszcza w przypadku obciążonego wywiadu rodzinnego) jak również w przypadku postępowania profilaktycznego (u kobiet u których stwierdzono mutację BRCA).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W początkowym stadium zaawansowania rak piersi nie daje właściwie żadnych objawów. Kobiety zwykle trafiają do lekarza zaniepokojone guzkiem, który wyczuły podczas badania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 218

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze