Zaloguj
Reklama

Hormonoterapia przy raku piersi 

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)
Hormonoterapia przy raku piersi
Reklama

W raku piersi stosuje się leczenie skojarzone. Poza leczeniem chirurgicznym stosuje się radioterapię oraz leczenie systemowe. Do tego ostatniego zaliczamy hormonoterapię.

Hormonoterapia przy raku piersi - Objawy i przebieg

Tkanka gruczołu piersiowego jest tkanką hormonozależną. W praktyce oznacza to, że w stanach fizjologicznych reaguje ona na bodźce hormonalne (zwłaszcza ze strony estrogenów). Komórki nowotworowe często posiadają receptory dla estrogenów i progesteronu. Im większa ekspresja tych receptorów, tym rokowanie jest lepsze. Podstawą leczenia w takich wypadkach jest blokowanie tych receptorów (najczęściej stosowanym lekiem jest tamoksyfen), a tym samym dochodzi do zahamowania wpływu hormonów na wzrost guza.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Leczenie systemowe (w tym hormonoterapię) stosuje się jako leczenie pierwszego rzutu u osób z zaawansowanym rakiem. Nie stwierdza się u nich przerzutów do narządów odległych, ale rak nacieka ścianę klatki piersiowej, występuje obrzęk kończyny, owrzodzenie lub nacieczenie skóry przez raka lub występuje objaw skórki pomarańczy. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek z tych objaów należy udać się do lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 223

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze