Zaloguj
Reklama

Dieta w nowotworach przewodu pokarmowego - wyjątki od ogólnych zasad

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Lekarz
Fot. Pantherstock
Lekarz
(5)
Dieta w nowotworach przewodu pokarmowego
Reklama

Prawidłowe odżywianie się chorego onkologicznie pacjenta jest w stanie poprawić ogólną kondycję organizmu. Ogólnie przyjmuje się na przykład zakaz przyjmowania wszystkiego co jest ciężkostrawne. W chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego istnieją pewne istotne reguły w układaniu jadłospisu.

Dieta w nowotworach przewodu pokarmowego - Objawy i przebieg

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Jadłospis również powinien uwzględniać warzywa i owoce (zawierające przeciwutleniacze) jednak powinny być podawane w postaci puree lub przecierów. Warzywa powinny być (oczywiście w miarę możliwości) młode i delikatne - unikać zakupów w supermarketach, starać się kupować warzywa sezonowe itd. Przed przygotowaniem należy usunąć pestki i skórki. Ponadto należy wykluczyć z diety warzywa z dużą ilością włókna (kapusta czy seler). Najlepiej jest podawać potrawy gotowane, gotowane na parze lub pieczone na ruszcie - są to bowiem najkorzystniejsze metody obróbki termicznej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Nowotwory przewodu pokarmowego to ta szczególna grupa nowotworów, która wymaga od chorego specjalnej obróbki spożywanego pokarmu. Jeśli pomimo takiego przygotowania chory nie toleruje podstawowej diety to należy to zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze