Zaloguj
Reklama

Dieta w chorobie nowotworowej - ogólne zasady

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Zdrowe jedzenie
Fot. medforum
Zdrowe jedzenie
(3)
Dieta w chorobie nowotworowej
Reklama

Nie ma cudownej diety (wbrew temu co piszą niektórzy autorzy), która wyleczy chorobę nowotworową. Są jednak dowody na to, że prawidłowe odżywianie się chorego jest w stanie poprawić ogólną kondycję organizmu. Takie postępowanie będzie wspomagało właściwy proces leczenia.

Dieta w chorobie nowotworowej - Objawy i przebieg

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Kaloryczność potraw powinna wahać się między 2000 a 2500 kcal na dobę. Dane te oczywiście zależą od rodzaju choroby nowotworowej (inaczej na przykład jest w nowotworach przewodu pokarmowego), ogólnej kondycji chorego, płci i wieku.

Chory powinien spożywać białka w ilości pokrywającej około 20% dziennego zaporzebowania kalorycznego. Zaleca się jedzenie białka pełnowartościowego (mięso białe i czerwone, ser, jogurt, mleko). 30% dziennych kalorii stanowić powinien tłuszcz, najlepiej roślinny (oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy slonecznikowy). Pozostałe 50% to węglowodany.

Jakościowo najlepsze są ziemniaki, rośliny strączkowe, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo. Istnieje zasada, żeby jeść to na co ma się ochotę o ile nie powoduje to niepożądanych objawów. Nie są zalecane żadne "rewolucje" w dotychczasowym sposobie odżywiania.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W trakcie terapii przeciwnowotworowej pacjenci niejednokrotnie sięgają po różnorodne pozycje książkowe. Warto tutaj polecić książkę Richarda Beliveau i Denisa Gingras, „Dieta w walce z rakiem". Jest to swego rodzaju zbiór opowieści o tym dlaczego warto sięgać w trakcie leczenia onkologicznego po takie składniki jak zielona herbata czy kurkuma.

W razie jakichkolwiek  problemów z tolerancją diety należy zgłosić to lekarzowi, który może zalecić na przykład specjalne preparaty wzbogacone o białko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze