Zaloguj
Reklama

Dieta w chorobie nowotworowej - ogólne zasady

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Zdrowe jedzenie
Fot. medforum
Zdrowe jedzenie
(3)
Reklama

Nie ma cudownej diety (wbrew temu co piszą niektórzy autorzy), która wyleczy chorobę nowotworową. Są jednak dowody na to, że prawidłowe odżywianie się chorego jest w stanie poprawić ogólną kondycję organizmu. Takie postępowanie będzie wspomagało właściwy proces leczenia.

Objawy i przebieg

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Kaloryczność potraw powinna wahać się między 2000 a 2500 kcal na dobę. Dane te oczywiście zależą od rodzaju choroby nowotworowej (inaczej na przykład jest w nowotworach przewodu pokarmowego), ogólnej kondycji chorego, płci i wieku.

Chory powinien spożywać białka w ilości pokrywającej około 20% dziennego zaporzebowania kalorycznego. Zaleca się jedzenie białka pełnowartościowego (mięso białe i czerwone, ser, jogurt, mleko). 30% dziennych kalorii stanowić powinien tłuszcz, najlepiej roślinny (oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy slonecznikowy). Pozostałe 50% to węglowodany.

Jakościowo najlepsze są ziemniaki, rośliny strączkowe, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo. Istnieje zasada, żeby jeść to na co ma się ochotę o ile nie powoduje to niepożądanych objawów. Nie są zalecane żadne "rewolucje" w dotychczasowym sposobie odżywiania.

Kiedy udać się do lekarza

W trakcie terapii przeciwnowotworowej pacjenci niejednokrotnie sięgają po różnorodne pozycje książkowe. Warto tutaj polecić książkę Richarda Beliveau i Denisa Gingras, „Dieta w walce z rakiem". Jest to swego rodzaju zbiór opowieści o tym dlaczego warto sięgać w trakcie leczenia onkologicznego po takie składniki jak zielona herbata czy kurkuma.

W razie jakichkolwiek  problemów z tolerancją diety należy zgłosić to lekarzowi, który może zalecić na przykład specjalne preparaty wzbogacone o białko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze