Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rak jelita grubego to zwykle gruczolakorak. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko stwierdza się go przed 40. rokiem życia – lecz ostatnie lata pokazały, że na ten rodzaj nowotworu chorują coraz młodsze osoby. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione czynniki ryzyka (dieta bogatotłszczowa, dodatki do żywności itp.) częstość nowotworu wzrasta.
Objawy i przebieg raka jelita grubego
Czynniki ryzyka:
Rak jelita grubego może dawać różne objawy w zależności od umiejscowienia. Najczęściej dotyczy lewej połowy okrężnicy i odbytnicy, a objawami które powinny zaniepokoić są: krwawienia z odbytnicy, obecność krwi w stolcu, zmiana rytmu wypróżnień- np. naprzemienne występowanie zaparć, biegunek ze śluzem, bóle brzucha, niedrożność jelita,wyczuwalny podczas per rectum guz. Późnymi objawami mogą być anemia (częściej w rakach prawej połowy okrężnicy), utrata masy ciała, brak apetytu, osłabienie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka jelita grubego
Do lekarza trzeba udać się niezwłocznie po zauważeniu jakiegokolwiek z wymienionych wyżej objawów, szczególnie kiedy w naszej rodzinnie występowały nowotwory przewodu pokarmowego. Mimo braku objawów od 50 roku życia w ramach badań przesiewowych należy wykonywać kolonoskopię.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013
- Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P.Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.