Zaloguj
Reklama

Czy grozi mi rak jelita grubego? Czynniki ryzyka

Smutek, załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Smutek, załamanie, depresja
(5)
Reklama

Rak jelita grubego stanowi drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy Polaków. Zachorowalność stale wzrasta, a wiek zachorowań maleje. Ma to związek z coraz bardziej rozpowszechnionymi czynnikami ryzyka.

Objawy i przebieg

Czynniki ryzyka:

Czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, możemy podzielić na wrodzone i nabyte. Do wrodzonych zespołów  związanych z zwiększonym ryzykiem raka zaliczamy, m.in.: zespół Lynch I i II, zespół Gardnera, polipowatość rodzinną,  zespół Turcota, colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ryzykiem też jest obecność polipów w jelicie grubym, radioterapia miednicy z powodu nowotworu w przeszłości, dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego.  Większość czynników zachorowania jest nabyta (70-85%).

Dużą rolę odgrywa:

  • dieta bogatotłuszczowa,
  • dieta uboga w warzywa i owoce,
  • żywność z zawartością nitrozoamin, węglowodorów aromatycznych,
  • etanol,
  • palenie papierosów,
  • dieta bogata w mięso czerwone,
  • niedobory witaminy A, C, E, selenu.

Kiedy udać się do lekarza

Z uwagi na wielki wpływ naszego stylu życia na wystąpienie ryzyko raka jelita grubego należy zmodyfikować własną dietę, aktywność fizyczną i inne, celem prewencji. Dla osób >50 roku życia bez objawów lub dla osób młodszych obciążonych zespołami genetycznymi lub dodatnim wywiadem rodzinnym, istnieją przesiewowe badania kolonoskopowe, które należy przeprowadzać. W razie wystąpienia objawów niepokojących, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, R. Kordek 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze