Zaloguj
Reklama

Czerniak skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u dermatologa
(4)
Reklama

Czerniak to nowotwór złośliwy z komórek barwnikowych, którego najczęstszą lokalizacją jest skóra, rzadziej błona śluzowa, gałka oczna i inne. U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, u mężczyzn najczęstszym na tułowiu. Może powstawać na podłożu już istniejących znamion barwnikowych lub na skórze niezmienionej. Zapadalność na czerniaka w ostatnich latach wzrasta z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione czynniki ryzyka (np. opalanie w solariach)

Objawy i przebieg czerniaka skóry

Czynniki ryzyka wystąpienia czerniaka skóry są zarówno wrodzone (genetyczne) jak i nabyte (środowiskowe).

Do istotnych czynników ryzyka należą:

  • intensywne ekspozycje słoneczne (opalanie),
  • promieniowanie UVA – solaria.

Do innych należą:

  • oparzenia słoneczne - szczególnie w dzieciństwie,
  • zespół znamion dysplastycznych,
  • niektóre znamiona skórne,
  • zachorowania na czerniaka w rodzinie.

Bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach, oczach.

Objawy

Występują różne postaci czerniaka. M.in. najczęstszy - czerniak szerzący się powierzchownie, głównie na podłożu znamion barwnikowych.Najcięższą postacią jest czerniak guzkowy. Czerniak może też wystąpić na podłożu plamy soczewicowatej (głównie u osób w podeszłym wieku, na twarzy). Istnieje tez postać akralna – dotyczy dystalnych odcinków rąk i stóp. Rzadką postacią jest czerniak bezbarwnikowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć czerniaka skóry

Każde znamię wymaga bacznej obserwacji i diagnostyki dermatologicznej. Niepokój budzą jakiekolwiek zmiany w obrębie znamion już istniejących, np. zgrubienie, swędzenie, krwawienie, zmiana kształtu, zabarwienia itd. Szczególny niepokój onkologiczny budzą znamiona asymetryczne, o nierównych brzegach, o zmianie zabarwienia (także ZNIKNIĘCIA), o rozmiarze powyżej 6mm. Zmiany skórne podejrzane w kierunku czerniaka należy wyciąć w całości do badania histopatologicznego.

Profilaktyka

Przede wszystkim należy unikać intensywnego opalania słonecznego szczególnie w godzinach południowych, stosować kremy z filtrami UVA, UVB, unikać opalania w solariach, okresowo u dermatologa kontrolować istniejące zmiany skórne a także zgłaszać się z każdą nowo powstałą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze