Zaloguj
Reklama

Czerniak - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie znamion
Fot. Panthermedia
Badanie znamion
(0)
Reklama

Wielu pacjentów zgłasza się do dermatologa, z różnego rodzaju zmianami na skórze. Mogą to być plamki (różnych kolorów), pieprzyki (płaskie bądź odstające) a także inne zmiany. W przypadku zauważenia na swojej skórze, jakiejkolwiek niepokojącej zmiany, która np. zmienia swoje zabarwienie, wielkość, z płaskiej staje się wypukła bądź dzieje się coś wokół miejsca tej zmiany (zaczerwienienie, krwawienie), należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Objawy i przebieg czerniaka

Jednym z bardzo złośliwych nowotworów skóry jest czerniak, który w wielu przypadkach rozpoznawany jest zbyt późno by można było wyleczyć pacjenta. Co wiemy o czerniaku?

Czerniak, zaliczany jest do jednego z najzłośliwszych nowotworów skóry, wyglądem początkowo przypomina pieprzyk bądź większą chrostkę, jednak z czasem jego wygląd ulega zmianie. Wato zatem obserwować swoje zmiany na skórze i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości specjaliście. Najnowsze badania naukowe pokazują, iż na czerniaka skóry częściej zapadają mężczyźni aniżeli kobiety. W chwili obecnej wyróżnia się kilka rodzajów czerniaków są to: czerniak guzkowy, wywodzący się z plam soczewicowatych, bezbarwinikowy czy taki który wywodzi się z płaskich znamion (nieowłosionych).

Pacjenci, zgłaszają się najczęściej do specjalisty- dermatolog bądź onkolog gdy zmiana zaczyna boleć, swędzieć, piec gdy sączy się z niej jakaś wydzielina, bądź w sytuacji gdy zmienia ona swoje zabarwienie, kształt oraz wielkość.

Czerniakowi mogą towarzyszyć także inne objawy indywidualne dla pacjenta. Diagnostyka czerniak polega na zebraniu wywiadu od pacjenta, obejrzeniu zmiany przy użyciu dermatoskopu i pobraniu biopsji. Wielu pacjentów, zgłasza się do lekarza zbyt późno co nie daje szans na leczenie. Wykrycie czerniaka w jego początkowej fazie daje szanse na wyleczenie pacjenta.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze