Zaloguj
Reklama

Chemioterapia przy nowotworze piersi

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Strzykawka, zastrzyk
Fot. ojoimages
Strzykawka, zastrzyk
(3)
Chemioterapia przy nowotworze piersi
Reklama

Chemioterapia to leczenie systemowe, które jest uzupełnieniem chirurgicznego leczenia raka piersi. Może być podawana przed zabiegiem (leczenie neoadiuwentowe), w pierwszej dobie po zabiegu (leczenie okołooperacyjne), po operacji (leczenie adiuwentowe) lub paliatywnie.

Chemioterapia przy nowotworze piersi - Objawy i przebieg

Programy wielolekowe stosowane są w terapii raka piersi. Jest to tak zwana polichemioterapia. Wśród stosowanych leków wymienia się cyklofosfamid, metotreksat, 5-fluorouracyl i antracykliny (te ostatnie zwłaszcza przy niekorzystnych czynnikach rokowniczych). Chemioterapia wiąże się nieodłącznie z licznymi działaniami niepożądanymi. Jest to leczenie toksyczne i nie działa jedynie na komórki nowotworowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Kobiety chorujące na raka piersi trafiają do lekarza zwykle w stadium zaawansowanym. Umierają głównie z powodu przerzutów odległych. Nie wiadomo kiedy one powstają, ale wiadomo, że rak piersi to choroba ogólnoustrojowa i dlatego też leczenie musi być systemowe (chemioterapia i hormonoterapia).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 223

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze