Zaloguj
Reklama

Biegunka podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Problemy żołądkowe
Fot. Panthermedia
Problemy żołądkowe
(4)
Reklama

Zaburzenia wchłaniania zwrotnego wody spowodowane uszkodzeniem nabłonka jelit może doprowadzić do objawu jakim jest biegunka. Może ona doprowadzić do poważnego odwodnienia, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta.

Objawy i przebieg biegunki podczas chemioterapii

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Chemioterapia przeciwnowotworowa jest leczeniem toksycznym z dużą ilością działań niepożądanych. Jednym z nich jest częste oddawanie luźnego stolca, czyli biegunka. Może ona wystąpić nie tylko w reakcji na samą chemioterapię, ale jest też częstym objawem infekcji czy antybiotykoterapii.

W czasie jej wystąpienia należy przede wszystkim dbać o odpowiednią podaż płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Ponadto należy unikać:

  • potraw z dużą ilością błonnika,
  • kofeiny,
  • potraw tłustych,
  • potraw smażonych,
  • produktów mlecznych
  • surowych warzyw i owoców.

 

Nie są również zalecane napoje gazowane czy pikantne przyprawy. Najlepiej w tym czasie stosować dietę lekkostrawną. Dobrze tolerowane są banany, gotowana marchewka i ryż. W czasie biegunki, oprócz wody traci się również cenne składniki mineralne. Uzupełnić mogą je takie produkty jak pomidory czy zapiekana sola.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć biegunkę podczas chemioterapii

Biegunka u osób leczonych przeciwnowotworowo może być zwiastunem infekcji, dlatego zawsze należy zgłosić ten objaw lekarzowi. Zweryfikuje on podawane cytostatyki i wykona ewentualne badania dodatkowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze