Wiadomości z kategorii: Rozpoznanie raka
4 października – Światowy Dzień Onkologii
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Tego dnia warto przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka nowotworów, dzięki której możemy szybko rozpocząć leczenie, a wtedy szansa zwycięstwa z rakiem jest dużo większa.
Mammodiagnostyka – nowe spojrzenie na badanie palpacyjne
Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polek. 7% nowotworów nie można zidentyfikować z pomocą USG czy mammografii. Jak pokazują statystyki, aż 70% Polek nie wykonuje regularnie badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. A w leczeniu raka liczy się czas. Im szybciej guz zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Zwlekając z badaniami, obniżają się szanse na wygranie z chorobą, która coraz częściej atakuje kobiety nawet przed 40. rokiem życia.
Psy mogą wyczuwać nie tylko narkotyki, ale i... raka
O tym, że psy, ze względu na swój doskonały węch, wykorzystywane są do poszukiwania narkotyków czy materiałów wybuchowych, raczej powszechnie wiadomo. Mniej się mówi natomiast o tym, że zwierzęta te są zdolne również i do wyczuwania różnych ludzkich chorób. Coraz więcej pojawia się publikacji dotyczących możliwości rozpoznawania przez psy rozmaitych ludzkich nowotworów – tego rodzaju „badanie” byłoby niezwykle wręcz korzystne chociażby ze względu na to, że wykrywanie nowotworów przez psy byłoby przecież zasadniczo bezinwazyjne.
Model do badań nad rakiem jajnika – sukces Polskich naukowców!
Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią kobiety w Polsce. Rak surowiczy niskozróżnicowany stanowi blisko 70% wszystkich przypadków, które odnotowywane są w Polsce. Do walki z nowotworem jajnika stanęli również naukowcy z Centrum Onkologii z Gliwic.
- Reklama
Mammodiagnostyka nową metodą wykrywania raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet w Polsce – stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka i jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów Polek z powodu chorób nowotworowych. Powszechnie stosowanym badaniem przesiewowym jest mammografia, która ma jednak swoje ograniczenia, jak i skutki uboczne. W Polsce została zainicjowana nowa metoda – innowacyjna, nieinwazyjna i do powszechnego stosowania – mammodiagnostyka. Specjaliści kształceni w tej dziedzinie są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany.
Badania krwi a szacowanie charakteru guzków w płucach
U pacjentów – nierzadko przypadkowo – wykrywane mogą być różne guzki. Szczególny lęk wzbudzają te guzki, które pojawiają się w obrębie płuc – w końcu może to być nawet nowotwór. W różnicowaniu zmian łagodnych od złośliwych wykorzystuje się zwykle metody inwazyjne, takie jak np. biopsja. Czasem jednak często orzec, czy rzeczywiście biopsja jest konieczna – ułatwić podejmowanie tej decyzji może w przyszłości badanie markerów we krwi, nad którym pracują uczeni z Medical University of South Carolina w Charleston.
Diagnostyka raka żołądka i przełyku drogą nieinwazyjnego testu oddechowego
Komórki nowotworowe zazwyczaj są zdecydowanie inne od prawidłowych komórek organizmu. Różnice te mogą dotyczyć tempa ich podziałów, budowy, ale i produkcji różnego typu substancji. Drugie z wymienionych zjawisk stanowiło podstawę do prac londyńskich naukowców, którzy postanowili opracować nieinwazyjny test oddechowy, pozwalający na rozpoznawanie nowotworów przełyku i żołądka. Według uczonych analiza pięciu substancji znajdujących się w wydychanym przez pacjentów powietrzu mogłaby pozwalać na bezinwazyjne rozpoznawanie schorzeń nowotworowych.
Czy podstawowe badania laboratoryjne mogą sugerować raka ?
Kontrolowanie stanu zdrowia, powinno wejść w nawyk każdemu człowiekowi. Profilaktyczne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, oraz wykonywanie badań krwi i moczu mogą w odpowiednim momencie wskazać, że z organizmem dzieje się coś złego. Pamiętajmy, że na podstawie nieprawidłowych, podstawowych parametrów badań krwi, lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas do specjalisty, w tym do onkologa. Co ważne – szybko wykryty rak pozwala na podjęcie leczenia, które może nie tylko wydłużyć życie, ale również je uratować.
Wykrywanie kierunku przerzutów nowotworów staje się możliwe!
Dzięki wynalazkowi izraelskich badaczy, możliwe staje się wykrywanie kierunku przerzutów zmian nowotworowych. Odkrycie to prawdopodobnie umożliwi uratowanie setek ludzkich istnień.
Nowotwory trzustki a czynniki socjoekonomiczne
Retrospektywne studia porównawcze wykazały, że czynniki takie jak status społeczny, ubezpieczeniowy, stan cywilny i rasa mogą mieć związek z zachorowalnością na raka trzustki.
- Reklama
Niespecyficzne objawy raka jajnika u kobiet
Rak jajnika cały czas stanowi ogromny problem w ginekologii onkologicznej. Co ważne jego objawy mogą być bardzo niespecyficzne.
Badania USG jako element diagnostyki oraz monitorowania leczenia onkologicznego
Badanie USG, ze względu na swoją dostępność, nieinwazyjność oraz niski koszt, jest badaniem obrazowym, które ma szerokie zastosowanie. Badanie to może być badaniem pierwszego kontaktu, które pozwoli na wykrycie zmiany.
Kancerogeny w żywności
Coraz więcej produktów spożywczych poza bogatym składem odżywczym kryje w sobie całe mnóstwo związków o potencjalnym działaniu kancerogennym.
Włókniaki skóry - czy są niebezpieczne?
Włókniaki skóry, zaliczane są do dość często występujących łagodnych zmian na skórze. Mogą występować pojedynczo bądź w większej ilości (w skupiskach). Wyglądają one jak małe, kuliste, o jasno-różowym lub kremowym (cielistym) zabarwieniu, miękkie guzki czy znamiona.
Czym są naczyniaki krwionośne?
Naczyniaki, zaliczane są do bardzo zróżnicowanej grupy zmian morfologicznych, które pochodzą z naczyń włosowatych, żylnych bądź tętniczych. Zlokalizowane są one najczęściej w skórze.
Histopatologia w onkologii
Histopatologia odgrywa ogromną rolę w onkologii, gdyż stanowi podstawę do postawienia diagnozy.
Kolonoskopia jako badanie przesiewowe
Do badań przesiewowych w wykrywaniu raka jelita grubego stosowanych jest wiele różnych metod. Trzy głównie stosowane to badanie kału na krew utajoną, sigmoidoskopia oraz kolonoskopia.
Markery nowotworowe
Substancje wielocząsteczkowe, posiadające różne funkcje biologiczne, których podwyższone stężenie we krwi powiązane jest z wystąpieniem choroby nowotworowej, nazywamy markerami.
Badania przesiewowe w wykrywaniu raka piersi
Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet.
Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie. Połowa kobiet cierpiąca na ten nowotwór niestety umiera. Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwalają zapobiec nowotworowi.