Porady specjalisty z kategorii: Rozpoznanie raka
Rak skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zachorowalność na raka skóry stanowi około 7,5% zachorowań u kobiet i 6,8% zachorowań wśród mężczyzn. Wzrost zachorowań na ten rodzaj nowotworu odnotowuje się po 20 roku życia. Skóra jest największym organem w organizmie człowieka, pełni liczne funkcje ochronne, produkuje również ważną dla zdrowia witaminę D. Około 80% nowotworów skóry lokalizuje są w obrębie głowy i szyi. Naskórek człowieka składa się z 5 wartsw, to właśnie z komórek budujących warstwę podstawną i kolczystą najczęściej powstają nowotwory. Niewielkie zmiany (narośla, otarcia) pojawiające się na skórze są najczęstszą oznaką raka skóry, dlatego należy każdego dnia dokładnie obserwować swoją skórę, a w szczególności wszystkie nowe zmiany.
Czy przetworzone mięso ma coś wspólnego z rakiem?
W przypadku chorób nowotworowych dieta może stanowić bezpośrednie zagrożenie lub wręcz przeciwnie może być doskonałym zabezpieczeniem oraz ochroną przed zachorowaniem. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej jakości wybieranych produktów spożywczych oraz o odpowiedniej technice obróbki kulinarnej tych produktów. Przetworzone mięso, wykazuje się jako jedną z przyczyn rozwoju raka żołądka.
XLP groźna choroba - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroby genetyczne, sprzężone z chromosomem X są o tyle groźne, że w istotnym stopniu narażają chłopców na zachorowanie. W ostatnim czasie, dzięki opracowywaniu nowych technik diagnostycznych, zaczęto potwierdzać istnienie choroby zwanej zespołem limfoproliferacyjnym, sprzężonym z chromosomem X.
Jak badać piersi?
W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W 2002 roku w Polsce stwierdzono 11 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.
- Reklama
Markery nowotworowe - co to jest?
Z roku na rok choroby nowotworowe stają się co raz powszechniejsze. Zbyt często wykrywane są na etapie, gdy nie ma już możliwości wyleczenia. Pojawia się zatem kwestia skonstruowania takich badań, które to obok prostoty metody umożliwiałby wczesna diagnostykę. Coraz częściej porusza się kwestie markerów nowotworowych. Czym one właściwie są?
Mammografia - podstawowe badanie przesiewowe raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór wstępujący u kobiet w Polsce. Co roku na raka piersi zapada ponad 16 000 kobiet. Nowotwór ten wcześnie wykryty może być w blisko 100% uleczalny. Pojawia się zatem pytanie co robić, by nie zaprzepaścić swojej szansy na wczesne rozpoznanie choroby.
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Rak jelita grubego to zwykle gruczolakorak. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko stwierdza się go przed 40. rokiem życia – lecz ostatnie lata pokazały, że na ten rodzaj nowotworu chorują coraz młodsze osoby. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione czynniki ryzyka (dieta bogatotłszczowa, dodatki do żywności itp.) częstość nowotworu wzrasta.
Badania przesiewowe - co to jest?
Badania przesiewowe są to działania wykonywane u osób „zdrowych”, bez objawów choroby, których celem jest wykrycie i leczenie choroby w jej wczesnym stadium.