Rozpoznanie raka
Czy USG wykryje nowotwór?
Ultrasonograf jest urządzeniem do szybkiej i bezinwazyjnej metody diagnostyki. USG pozwala na bezpieczną ocenę wielu narządów ludzkiego organizmu. Jest pomocne w rozpoznaniu nieprawidłowej anatomii a także nieprawidłowych struktur takich jak nowotwory.
Co zrobić gdy bolą węzły chłonne?
W ciągu życia nam albo naszym bliskim zdarzają się sytuacje, iż odczuwamy silną bolesność, ucisk, skręcanie w okolicy węzłów chłonnych.
Jak badać piersi?
W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W 2002 roku w Polsce stwierdzono 11 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.
Markery nowotworowe - co to jest?
Z roku na rok choroby nowotworowe stają się co raz powszechniejsze. Zbyt często wykrywane są na etapie, gdy nie ma już możliwości wyleczenia. Pojawia się zatem kwestia skonstruowania takich badań, które to obok prostoty metody umożliwiałby wczesna diagnostykę. Coraz częściej porusza się kwestie markerów nowotworowych. Czym one właściwie są?
- Reklama
Mammografia - podstawowe badanie przesiewowe raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór wstępujący u kobiet w Polsce. Co roku na raka piersi zapada ponad 16 000 kobiet. Nowotwór ten wcześnie wykryty może być w blisko 100% uleczalny. Pojawia się zatem pytanie co robić, by nie zaprzepaścić swojej szansy na wczesne rozpoznanie choroby.
Czy to rak jelita grubego? Objawy kliniczne
Rak jelita grubego to zwykle gruczolakorak. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko stwierdza się go przed 40. rokiem życia – lecz ostatnie lata pokazały, że na ten rodzaj nowotworu chorują coraz młodsze osoby. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione czynniki ryzyka (dieta bogatotłszczowa, dodatki do żywności itp.) częstość nowotworu wzrasta.
Badania przesiewowe - co to jest?
Badania przesiewowe są to działania wykonywane u osób „zdrowych”, bez objawów choroby, których celem jest wykrycie i leczenie choroby w jej wczesnym stadium.
Zbadaj się i pokonaj chłoniaka!
Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta.
Radioterapia a pielęgnacja skóry
Radioterapia oprócz objawów ogólnych, takich jak złe samopoczucie powoduje uszkodzenie skóry. Ma ona bezpośredni kontakt ze szkodliwym działaniem promieniowania. W niedługim czasie po narażeniu na promieniowanie X na skórze mogą pojawiać się rumienie oraz obniża się czynność gruczołów łojowych i potowych.
Skutki uboczne chemioterapii – jak sobie pomóc?
Celem chemioterapii jest niszczenie komórek, które szybko się dzielą. Z uwagi na fakt, że stosowany w ramach terapii farmaceutyk krąży po całym organizmie, również zdrowe komórki spełniające powyższy warunek ulegają zniszczeniu.
- Reklama
Radioterapia – jak to działa?
Pacjentom z chorobą nowotworową często, poza chemioterapią oraz leczeniem chirurgicznym, proponowana jest radioterapia.
Chemioterapia i jej bolesne skutki uboczne
Chemioterapia powoduje, że w życiu zachodzi prawdziwa rewolucja. O ile jej efekty są zwykle imponujące, o tyle sam proces terapii może okazać się dość trudny.
Pierwsza chemioterapia – jak się do niej przygotować?
Chemioterapia to najczęściej długotrwały proces leczenia. Ma ona swój zaplanowany i upragniony koniec, ale nie zapominajmy również o początku, który jakże istotnie odmienia nasze życie i plan dnia codziennego.
Rak pęcherza moczowego wymaga lepszej diagnostyki
Rak pęcherza moczowego dotyka rocznie około 6000 osób, jednak wciąż o problemach pacjentów z tym nowotworem mówi się niewiele. Podczas konferencji „Dokładna diagnostyka = skuteczne leczenie raka pęcherza moczowego”, która odbyła się 4 września 2013 r., Polskie Towarzystwo Urologiczne oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie apelowali o zmianę tej sytuacji.
Rezonans magnetyczny dla opolskiej onkologii
W połowie sierpnia rozpoczęto budowę nowego pawilonu diagnostycznego dla Opolskiego Centrum Onkologii.
Muzyka może łagodzić lęk i ból w trakcie biopsji gruczołu krokowego u pacjentów
Nowe badania sugerują, że słuchanie muzyki przez słuchawki może pomóc zmniejszyć ból i lęk doświadczany przez człowieka podczas biopsji gruczołu krokowego.
Niższy poziom przeciwutleniaczy może tłumaczyć wyższe ryzyko raka skóry u mężczyzn
Mężczyźni są trzy razy częściej narażeni na zachorowanie na raka skóry niż kobiety. Nowe badania mogą dostarczyć części odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje.
Kolposkopia – cenne badanie diagnostyczne
Kolposkopia jest jednym z badań uzupełniających diagnostykę zmian nowotworowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Wykonywana jest najczęściej w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego, będącego pierwszym krokiem w diagnostyce raka szyjki. Wiele możliwości, jakie daje to badanie sprawia, że staje się ono coraz popularniejsze.
Rak prostaty – diagnostyka
Wzrost poziomu PSA nie jest wystarczająca przesłanką dla wykonania biopsji.
Tomografia komputerowa: przydatne informacje
Tomografia komputerowa (w skrócie TK) jest obecnie jedną z najważniejszych obrazowych technik diagnostycznych. W metodzie wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, takie samo jak w tradycyjnych prześwietleniach.