Rozpoznanie raka
Kolonoskopia jako badanie przesiewowe
Do badań przesiewowych w wykrywaniu raka jelita grubego stosowanych jest wiele różnych metod. Trzy głównie stosowane to badanie kału na krew utajoną, sigmoidoskopia oraz kolonoskopia.
Markery nowotworowe
Substancje wielocząsteczkowe, posiadające różne funkcje biologiczne, których podwyższone stężenie we krwi powiązane jest z wystąpieniem choroby nowotworowej, nazywamy markerami.
Badania przesiewowe w wykrywaniu raka piersi
Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet.
Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie. Połowa kobiet cierpiąca na ten nowotwór niestety umiera. Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwalają zapobiec nowotworowi.
- Reklama
Czym jest ból fantomowy a czym czucie fantomowe?
W przypadku niektórych chorób np. nowotworowych konieczne jest usunięcie (amputacja) określonej części ciała (kończyna górna, dolna, część stopy, piersi itp.), bardzo często zmiany nowotworowe wycinane są z tzw. bezpiecznym marginesem tkanek zdrowych.
Rak płuca – diagnostyka
Co roku diagnozowanych jest ponad 20 tysięcy chorych z rakiem płuca (pięciokrotnie częściej są to mężczyźni). Zachorowalność na ten typ nowotworu rośnie bardzo szybko. Jak go skutecznie zdiagnozować?
Metoda obrazowania PET w nowotworach jajnika
Nowotwory złośliwe jajnika są czwartą, najczęstszą przyczyną śmiertelności u kobiet. W roku 2009 na nowotwór ten zapadło ponad 3000 kobiet z czego ponad 2000 zmarło.
Czy mikroskopia RCM pomaga w diagnostyce zmian skórnych?
Mikroskopia RCM (Reflectance Confocal Microscopy), czyli tak zwana mikroskopia konfokalna to nieinwazyjne badanie skóry.
4 października - Światowy Dzień Onkologii
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Wiele ośrodków organizuje wtedy tzw. Białe Soboty.
Nowotwór złośliwy oka
Nowotwory złośliwe oka, nie są spotykane dość często.
- Reklama
Badanie krwi a podejrzenie raka
W większości przypadków nowotwór nie jest wykrywany od razu i w jednym stadium.
Czy USG wykryje nowotwór?
Ultrasonograf jest urządzeniem do szybkiej i bezinwazyjnej metody diagnostyki. USG pozwala na bezpieczną ocenę wielu narządów ludzkiego organizmu. Jest pomocne w rozpoznaniu nieprawidłowej anatomii a także nieprawidłowych struktur takich jak nowotwory.
Co zrobić gdy bolą węzły chłonne?
W ciągu życia nam albo naszym bliskim zdarzają się sytuacje, iż odczuwamy silną bolesność, ucisk, skręcanie w okolicy węzłów chłonnych.
Jak badać piersi?
W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). W 2002 roku w Polsce stwierdzono 11 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.
Markery nowotworowe - co to jest?
Z roku na rok choroby nowotworowe stają się co raz powszechniejsze. Zbyt często wykrywane są na etapie, gdy nie ma już możliwości wyleczenia. Pojawia się zatem kwestia skonstruowania takich badań, które to obok prostoty metody umożliwiałby wczesna diagnostykę. Coraz częściej porusza się kwestie markerów nowotworowych. Czym one właściwie są?
Mammografia - podstawowe badanie przesiewowe raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór wstępujący u kobiet w Polsce. Co roku na raka piersi zapada ponad 16 000 kobiet. Nowotwór ten wcześnie wykryty może być w blisko 100% uleczalny. Pojawia się zatem pytanie co robić, by nie zaprzepaścić swojej szansy na wczesne rozpoznanie choroby.
Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Rak jelita grubego to zwykle gruczolakorak. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Rzadko stwierdza się go przed 40. rokiem życia – lecz ostatnie lata pokazały, że na ten rodzaj nowotworu chorują coraz młodsze osoby. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione czynniki ryzyka (dieta bogatotłszczowa, dodatki do żywności itp.) częstość nowotworu wzrasta.
Badania przesiewowe - co to jest?
Badania przesiewowe są to działania wykonywane u osób „zdrowych”, bez objawów choroby, których celem jest wykrycie i leczenie choroby w jej wczesnym stadium.
Zbadaj się i pokonaj chłoniaka!
Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta.
Radioterapia a pielęgnacja skóry
Radioterapia oprócz objawów ogólnych, takich jak złe samopoczucie powoduje uszkodzenie skóry. Ma ona bezpośredni kontakt ze szkodliwym działaniem promieniowania. W niedługim czasie po narażeniu na promieniowanie X na skórze mogą pojawiać się rumienie oraz obniża się czynność gruczołów łojowych i potowych.