Zaloguj
Reklama

Psychoonkologia

Przeglądaj w kategorii Psychoonkologia:
Reklama

Psychoonkologia to dziedzina nauki. Obszar tematyczny jaki wchodzi w dziedzinę psychoonkologii zajmuje się edukacją onkologiczną, profilaktyką raka oraz wsparciem pacjentów onkologicznych i ich bliskich. 

W działaniach profilaktycznych psychoonkologia skupia się głównie na budowaniu świadomości czym jest choroba nowotworowa, dlaczego można zachorować na raka i jak wygląda jego leczenie. W chorobie nowotworowej pacjent jest leczony przez lekarza onkologa. Natomiast wsparciem przy chorobie nowotworowej może być psycholog albo najlepiej psychoonkolog, który pod temat nowotworów jest odpowiednio przekwalifikowany. Zadaniem psychoonkologa jest wsparcie pacjenta. Możemy na takich wizytach spodziewać się rozmowy, która złagodzi psychiczne skutki diagnozy, psychoonkolog przeprowadzi przez obraz leczenia onkologicznego a także przedstawi próby akceptacji choroby lub sposoby radzenia sobie z nią i oswajania raka. Psychoonkolog jest także wsparciem dla bliskich pacjenta onkologicznego. 

Dziedzina psychoonkologii skierowana jest także do personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego czy studentów by wiedzieli jak rozmawiać z pacjentem onkologicznym. Pacjenci onkologiczni mogą skorzystać z pomocy psychoonkologa zarówno podczas hospitalizacji jak i w trybie leczenia ambulatoryjnego.