Psychoonkologia
Jak wspierać dziecko w trakcie choroby nowotworowej rodzeństwa?
Choroba nowotworowa dziecka wpływa na życie i relacje całej rodziny. Nietypową sytuację silnie przeżywają nie tylko rodzice, ale też rodzeństwo, które wymaga szczególnej opieki w trudnym momencie, jakim jest leczenie onkologiczne brata czy siostry. Choć naturalną koleją rzeczy jest, że mama i tata poświęcają więcej uwagi pociesze, która zmaga się z nowotworem, to muszą zrobić wszystko, aby zapewnić komfort i wsparcie zdrowemu synowi lub córce. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić m.in. do trudności szkolnych, zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym, czy problemów ze zdrowiem. Jak zatem rodzice mogą pomóc rodzeństwu?
Rozwój psychospołeczny dziecka chorego na nowotwór
Choroba nowotworowa dziecka wywraca do góry nogami życie jego i całej rodziny. Nowa rzeczywistość bywa trudna, dlatego aby zwiększyć komfort psychiczny młodego pacjenta i umożliwić mu odpowiedni rozwój, konieczne jest zapewnienie choć namiastki normalności. W tym celu należy zadbać o kontakt z rówieśnikami, a także aktywizować dziecko poprzez uczestnictwo w zajęciach – szkolnych i nie tylko. Jak to jednak robić w trakcie pobytu w szpitalu oraz przez okres leczenia?
14. Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna
Wydawnictwo Medforum przejęło organizację 14. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej. Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim psychoonkologii w okresie pandemii COVID - 19. Konferencją odbędzie sie w dniach od 4 do 5 marca 2022 roku.
Choroby nowotworowe a zaburzenia psychiczne
Choroby nowotworowe stanowią poważny problem zdrowotny – wynika to zarówno z tego, jakie są rokowania w przypadku części z nich, jak i z tego, że zachorowanie na nie może skutkować naprawdę przeróżnymi następstwami. O jednym z nich współcześnie mawia się więcej, wciąż jednak najprawdopodobniej za mało – mowa o zaburzeniach psychicznych pojawiających się u osób ze schorzeniami nowotworowymi.
- Reklama
Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii?
Pandemia koronawirusa znacząco zmieniła naszą codzienność, co gorsze – nawet wtedy, kiedy zagrożenie zarażeniem tym patogenem znacząco się zmniejszy, następstwa pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez raczej dłuższy niż krótszy czas. COVID-19 z pewnością nie zniknie wkrótce z naszego życia – jak więc obecnie, w dobie pandemii, można dbać o równowagę i o zdrowie psychiczne?
Psychologiczna pomoc dla osób z chorobą nowotworową
Psychoonkologia łączy ze sobą dwie gałęzie nauki: psychologię i onkologię. Jej twórcą jest dr Jimmie Holland, przez wiele lata kierująca Katedrą Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Centrum Onkologicznego im. Sloan-Kettering w Nowym Jorku. Głównym założeniem psychoonkologii jest przede wszystkim towarzyszenie osobom chorym onkologicznie oraz wsparcie dla ich rodzin. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, które od 1992 roku wspiera osoby chore.
Choroba onkologiczna, a wsparcie najbliższych
19 września zainaugurowana została oficjalnym śniadaniem prasowym III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka Jajnika 2017 pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Jej organizatorem jest ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości. Ambasadorami tegorocznej akcji zostało znane i lubiane małżeństwo aktorów: Krystian i Maria Wieczorek.
Jak rozmawiać z ludźmi o diagnozie?
Pierwsze dni po usłyszeniu diagnozy choroby nowotworowej, to zarówno dla chorego jak i jego rodziny trudny okres, często porównywalny z „trzęsieniem ziemi”. To właśnie w tym czasie dochodzi do zmian na płaszczyźnie psychicznej, fizycznej oraz duchowej. Jak nauczyć się żyć z tą diagnozą oraz jak bez zbędnych słów o niej mówić…
Rola rodziny w trakcie leczenia onkologicznego
Osoba z rozpoznaną chorobą nowotworową musi nauczyć się jak z nią funkcjonować, również rodzina osoby chorej w tym czasie musi odnaleźć się w nowej sytuacji jaką stawia przed nimi choroba.
Psychoonkologia w opiece nad pacjentem
Leczenie osób dotkniętych chorobą nowotworową powinno opierać się na współpracy wieloczłonowego, interdyscyplinarnego zespołu w skład którego powinni wchodzić: lekarz, pielęgniarka, dietetyk, psycholog oraz fizjoterapeuta. Głównym zadaniem psychoonkologia w zespole terapeutycznym jest informowanie, wsparcie pacjentów oraz ich rodzin.
- Reklama
Poczucie kobiecości i seksualność w czasie leczenia
Bardzo często pierwszą myślą po usłyszeniu diagnozy choroby nowotworowej kobiety stawiają pytanie jak długo będą żyć. Wraz z rozpoczęciem leczenia pojawiają się kolejne obawy dotyczące wyglądu kobiecego ciała (np. po operacji) oraz pytania dotyczące życia seksualnego. Wszystkie te obawy są zrozumiałe, gdyż w życiu chorej kobiety oraz jej najbliższej rodziny przychodzi zmierzyć się z zupełnie inną niż dotychczas codziennością.
Pomoc psychologiczna w schorzeniach nowotworowych
Informacja o chorobie jest dla wielu ludzi wydarzeniem kryzysowym, tym bardziej kiedy mówimy o schorzeniach nowotworowych.
Funkcjonowanie psychologiczne u kobiet i mężczyzn z chorobą nowotworową
Różnic pomiędzy funkcjonowaniem kobiet i mężczyzn jest wiele. U mężczyzn częściej można zaobserwować wzrost zapadalności na choroby zagrażające życiu m.in. choroba niedokrwienna serca. Kobiety w ciągu życia częściej chorują, a mimo wszystko żyją dłużej.
Opieka nad chorym - gdzie szukać pomocy?
W razie jakichkolwiek problemów w przypadku opieki nad ciężko chorym warto skorzystać z pomocy różnego typu poradni.
Pielęgnacja chorego umierającego
Opieka nad chorym umierającym jest bardzo trudna, szczególnie dla bliskich pacjenta. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?
Psychologiczne aspekty życia pacjentów onkologicznych
Choroba nowotworowa powoduje wiele zmian w życiu człowieka.
Psychoonkologia - dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki
Pod słowem „rak” kryje się ponad 100 różnych chorób. Ich wieloczynnikowa etiologia i zróżnicowana patogeneza stanowią wyzwanie dla badaczy, poszukujących możliwości zapobiegania i sposobów skutecznego leczenia tej budzącej grozę choroby.
Co to jest psychoonkologia?
Psychoonkologia jest dziedziną, która łączy psychologię i onkologię. Pojęcie to zostało stworzone przez dr Jimmie Holland, kierującą Katedrą Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Centrum Onkologicznego im. Sloan-Kettering w Nowym Jorku. W Polsce prekursorem psychoonkologii jest prof. Krystyna de Walden-Gałuszka - prezes PIPO.
Aspekty psychologiczne u kobiet chorych na raka piersi
W Polsce zachorowalność na raka piersi wykazuje stałą tendencję wzrostową i jest główną przyczyną umieralności wśród kobiet.
Psychoterapia pomaga w walce z nowotworem
Diagnoza – nowotwór, to dla wielu osób szok i pytanie „dlaczego to spotyka właśnie mnie?”.Program „Jestem przy Tobie” wspiera kobiety chore na nowotwory narządów rodnych i ich bliskich.