Artykuły z kategorii: Pozostałe
Pancytopenia, trombocytopenia i leukopenia – czym są i jak leczyć?
Pancytopenia, trombocytopenia i leukopenia to zaburzenia związane z morfologią krwi. Czym grożą te schorzenia? Czy są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta?
Koronawirus – jak dezynfekować ubrania i przedmioty?
Obecnie w czasie pandemii, chcąc uchronić się przed koronawirusem, nie tylko istotna jest prawidłowa higiena rąk (dokładne i częste mycie), ale także dezynfekowanie przedmiotów oraz ubrań. Podpowiadamy, jak to robić.
Działania niepożądane chlorochiny u pacjentów z COVID-19
Badania nad możliwością zastosowania chlorochiny w leczeniu COVID-19 trwają na całym świecie. Pojawiają się jednak pierwsze doniesienia o występowaniu działań niepożądanych, które mogą ochłodzić zapał naukowców i lekarzy w stosowaniu tego preparatu leczniczego w walce z koronawirusem.
Program badań nad chlorochiną rozpoczęty u pacjentów we Wrocławiu
Poszukiwanie skutecznych terapii w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa trwa na całym świecie. Jednym z potencjalnych leków, które są obecnie w fazie testów, jest chlorochina. Badania nad jej skutecznością w walce z COVID-19 rozpoczęły się we Wrocławiu.
- Reklama
Szczepionka przeciwko gruźlicy a koronawirus – czy zaszczepieni są mniej narażeni na zachorowanie na COVID-19?
Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w krajach, gdzie obowiązkowo szczepiono przeciwko gruźlicy, odnotowuje się mniejszą zachorowalność na koronawirusa. Czy istnieje związek między szczepionką przeciw prątkowi gruźlicy a nowym wirusem?
Koronawirus – racjonalne spojrzenie
Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował.
Sposoby leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa
Na chwilę obecną lekarze nie dysponują żadnym produktem leczniczym, który byłby dedykowany stricte do leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa. Na całym świecie leczenie oparte jest na stosowaniu innych leków, których użycie może przynieść choć minimalną poprawę stanu zdrowia chorych.
Koronawirus – w prostych słowach o trudnym przeciwniku
Grudzień 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na długo. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o podstępnym wirusie, który atakował kolejno mieszkańców miasta Wuhan, a w krótkim czasie także całych Chin. Niestety bardzo szybko rozprzestrzenił się również w Europie. Wirus, o którym mowa, to SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Efekt domina, czyli dlaczego kwarantanna ma sens
Czy kwarantanna naprawdę oznacza, że należy unikać kontaktu z innymi? Dlaczego należy przestrzegać zasad kwarantanny? Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?
Zalecenia dotyczące opieki nad osobą z podejrzeniem COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła i opublikowała wykaz zaleceń, do jakich należy się stosować w przypadku opieki w domowych warunkach nad osobą z podejrzeniem koronawirusa, mającą łagodne objawy COVID-19.
- Reklama
Mity na temat koronawirusa
COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.
Koronawirus a pacjenci onkologiczni
Obecna sytuacja epidemiologiczna na świecie stanowi zagrożenie we wszystkich niemalże krajach świata. Rozprzestrzeniający się koronawirus (COVID-19) jest szczególnie niebezpieczny dla osób leczących się onkologicznie z uwagi na fakt, że tego typu leczenie zwykle bazuje na eliminacji lub osłabianiu działania układu odpornościowego. Pacjenci onkologiczni stanowią więc szczególną grupę ryzyka w kontekście zakażenia koronawirusem.
Genotoksyczność leków – czy jest się czego bać?
Genotoksyczność to groźnie brzmiące hasło, które wywołuje negatywne skojarzenia. Czy jest się czego obawiać? Czym jest genotoksyczność i po co się ją bada?
Badania kliniczne – o czym pamiętać, biorąc w nich udział
Badania kliniczne nowych leków to niejednokrotnie szansa dla chorych, dla których wszystkie inne metody leczenia nie przynoszą efektów. O czym pamiętać, decydując się na udział w badaniu klinicznym?
Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?
Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.
Młody jęczmień w profilaktyce nowotworów
Profilaktyka nowotworowa jest jednym z kluczowych zadań, jakie medycyna stawia sobie każdego dnia, walcząc z rosnąca liczbą zachorowań. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest dieta, która w ostatnim czasie jest często wzbogacana o młody jęczmień i produkty powstające na jego bazie. Sięgamy po niego głównie ze względu na jego właściwości odchudzające, jednak jak pokazują obserwacje i badania, ma on również wpływ na procesu rozwoju raka, stąd sugeruje się jego stosowanie w celach profilaktycznych.
Rak jajnika – jak można zapobiec chorobie?
Niestety nie ma stuprocentowych sposobów zapobiegania rozwojowi raka jajnika.
Kampania „Diagnostyka Jajnika”
Wpływ fizjoterapii uroginekologicznej na poprawę jakości życia seksualnego u pacjentek onkologicznych.
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o badaniu USG, ale baliście się zapytać
Ultrasonografia, ogólnie znana jako USG, należy do badań powszechnie wykonywanych. Dzięki tej formie badania możliwe jest uzyskanie obrazów tkanek oraz narządów w sposób nieinwazyjny, co pomaga w diagnostyce. Dowiedz się, czym jest USG i na czym polegają poszczególne badania.
Piękno w chorobie
Choroba nowotworowa to walka, ból, cierpienie chorego i bliskich. Dla kobiety to wyjątkowo ciężkie przeżycie, które odbiera wiarę w siebie, swoje piękno i to, że ktoś byłby w stanie zaakceptować nowy, zniekształcony chorobą wygląd. W sieci, prasie, telewizji możemy znaleźć wiele publikacji na temat przebiegu choroby, leczenia, wsparcia psychologicznego, ale temat piękna osób dotkniętych rakiem (lub innymi ciężkimi przypadłościami) wciąż pozostaje tabu. Czy chora wciąż może czuć się kobieco, czy wypada w ogóle mówić o urodzie w obliczu tak poważnego zdarzenia losu i czy istnieją sposoby na zachowanie lub odbudowanie dawnego wizerunku po okresie leczenia?