Artykuły z kategorii: Pozostałe
Problemy z krzepnięciem krwi – to może być małopłytkowość. Czym jest i jak ją leczyć?
Problemy z krzepnięciem krwi, krwawienie z błon śluzowych, tendencje do powstawania siniaków – to wszystko objawy mogące świadczyć o małopłytkowości. Może ona wynikać z przyjmowanych leków, ciąży, ale także być objawem wielu groźnych chorób. Czym dokładnie jest małopłytkowość?
Niedożywienie w polskich szpitalach
Niedożywienie wiąże się z ponad trzy razy większym prawdopodobieństwem zgonu, dłuższym pobytem w szpitalu oraz z większym ryzykiem ciężkiej infekcji. Wpływa także na gorsze gojenie się ran oraz zmniejsza skuteczność chemioterapii. Prawidłowo prowadzona terapia żywieniowa jest jednak w wielu polskich szpitalach nadal niedostępna lub nieprawidłowo realizowana. Jak wynika z raportu „Leczenie żywieniowe oczami Polaków” blisko 3/4 pacjentów, podczas pobytu na oddziale szpitalnym, nie miało dostępu do konsultacji dietetycznej, zaledwie u połowy badanych wykonano prawidłową ocenę stanu odżywienia, a o prawie do leczenia żywieniowego słyszało niecałe 30% ankietowanych.
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
Profilaktyka nowotworowa na co dzień
Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w kraju, zaraz po chorobach układu krążenia. To nie predyspozycje genetyczne a w dużej mierze styl życia odpowiadają za pojawienie się raka. Niewłaściwa dieta w połączeniu z brakiem ruchu prowadzą do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Ta ostatnia sprzyja stanom zapalnym w organizmie, co zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.
- Reklama
Leukopenia – problem, którego objawem mogą być częste infekcje
Leukopenia to stan, w którym u pacjenta dochodzi do zmniejszenia ilości białych krwinek, czyli leukocytów, we krwi. Problem przebiegać może całkowicie bezobjawowo, mimo to jest on jednak poważny, ponieważ może w znaczący sposób zwiększać ryzyko infekcji. Jakie mogą być przyczyny leukopenii i w jaki sposób się ją leczy?
Badania profilaktyczne: dlaczego nie wolno ich zaniedbywać nawet w czasie pandemii?
Pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie świata – niektóre osoby zaczęły unikać nie tylko udawania się na koncerty czy wystawy, ale i nawet ograniczyły one spotkania z członkami rodziny. Takie postępowanie w pewnym stopniu jest uzasadnione, nie można tego jednak powiedzieć o tym samym wtedy, gdy z powodu pandemii unika się wizyt u lekarza. Badania profilaktyczne ważne są zawsze, nawet i podczas stanu epidemii – są one zdecydowanie istotne, bo niejednej już osobie uratowały one tak naprawdę życie.
Pancytopenia, trombocytopenia i leukopenia – czym są i jak leczyć?
Pancytopenia, trombocytopenia i leukopenia to zaburzenia związane z morfologią krwi. Czym grożą te schorzenia? Czy są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta?
Koronawirus – jak dezynfekować ubrania i przedmioty?
Obecnie w czasie pandemii, chcąc uchronić się przed koronawirusem, nie tylko istotna jest prawidłowa higiena rąk (dokładne i częste mycie), ale także dezynfekowanie przedmiotów oraz ubrań. Podpowiadamy, jak to robić.
Działania niepożądane chlorochiny u pacjentów z COVID-19
Badania nad możliwością zastosowania chlorochiny w leczeniu COVID-19 trwają na całym świecie. Pojawiają się jednak pierwsze doniesienia o występowaniu działań niepożądanych, które mogą ochłodzić zapał naukowców i lekarzy w stosowaniu tego preparatu leczniczego w walce z koronawirusem.
Program badań nad chlorochiną rozpoczęty u pacjentów we Wrocławiu
Poszukiwanie skutecznych terapii w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa trwa na całym świecie. Jednym z potencjalnych leków, które są obecnie w fazie testów, jest chlorochina. Badania nad jej skutecznością w walce z COVID-19 rozpoczęły się we Wrocławiu.
- Reklama
Szczepionka przeciwko gruźlicy a koronawirus – czy zaszczepieni są mniej narażeni na zachorowanie na COVID-19?
Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w krajach, gdzie obowiązkowo szczepiono przeciwko gruźlicy, odnotowuje się mniejszą zachorowalność na koronawirusa. Czy istnieje związek między szczepionką przeciw prątkowi gruźlicy a nowym wirusem?
Koronawirus – racjonalne spojrzenie
Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował.
Sposoby leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa
Na chwilę obecną lekarze nie dysponują żadnym produktem leczniczym, który byłby dedykowany stricte do leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa. Na całym świecie leczenie oparte jest na stosowaniu innych leków, których użycie może przynieść choć minimalną poprawę stanu zdrowia chorych.
Koronawirus – w prostych słowach o trudnym przeciwniku
Grudzień 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na długo. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o podstępnym wirusie, który atakował kolejno mieszkańców miasta Wuhan, a w krótkim czasie także całych Chin. Niestety bardzo szybko rozprzestrzenił się również w Europie. Wirus, o którym mowa, to SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Efekt domina, czyli dlaczego kwarantanna ma sens
Czy kwarantanna naprawdę oznacza, że należy unikać kontaktu z innymi? Dlaczego należy przestrzegać zasad kwarantanny? Co grozi za złamanie zasad kwarantanny?
Zalecenia dotyczące opieki nad osobą z podejrzeniem COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła i opublikowała wykaz zaleceń, do jakich należy się stosować w przypadku opieki w domowych warunkach nad osobą z podejrzeniem koronawirusa, mającą łagodne objawy COVID-19.
Koronawirus a pacjenci onkologiczni
Obecna sytuacja epidemiologiczna na świecie stanowi zagrożenie we wszystkich niemalże krajach świata. Rozprzestrzeniający się koronawirus (COVID-19) jest szczególnie niebezpieczny dla osób leczących się onkologicznie z uwagi na fakt, że tego typu leczenie zwykle bazuje na eliminacji lub osłabianiu działania układu odpornościowego. Pacjenci onkologiczni stanowią więc szczególną grupę ryzyka w kontekście zakażenia koronawirusem.
Genotoksyczność leków – czy jest się czego bać?
Genotoksyczność to groźnie brzmiące hasło, które wywołuje negatywne skojarzenia. Czy jest się czego obawiać? Czym jest genotoksyczność i po co się ją bada?
Badania kliniczne – o czym pamiętać, biorąc w nich udział
Badania kliniczne nowych leków to niejednokrotnie szansa dla chorych, dla których wszystkie inne metody leczenia nie przynoszą efektów. O czym pamiętać, decydując się na udział w badaniu klinicznym?
Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?
Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.