Inne tematy
Nowoczesne leczenie nowotworów – jeden kierunek różne metody - Zjazd PTChO
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w XXIX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który odbędzie się we Wrocławiu 18-20 maja 2023 roku.
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia.
Współpraca z dietetykiem nieodłącznym elementem w procesie leczenia żywieniowego
Ciężko sobie wyobrazić prowadzenie terapii żywieniowej, bez kooperacji zespołu medycznego z dietetykiem klinicznym. Ich rolą jest prowadzenie pacjentów niedożywionych, czy współpraca w szpitalnych zespołach żywieniowych. Tymczasem blisko 80% hospitalizowanych pacjentów nie miało możliwości konsultacji żywieniowej z tym specjalistą. Dzięki interwencjom dietetyków, chorzy mają lepsze wyniki leczenia, szybciej dochodzą do zdrowia, a tym samym skraca się ich pobyt w szpitalu. Dlaczego jednak szpitale ich nie zatrudniają?
Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka?
Mutacje genetyczne ma każdy z nas, ale posiadanie ich nie oznacza, że zachorujemy na nowotwór. Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka? O tym oraz wielu innych kwestiach mówi doktor Maciej Hamankiewicz.
- Reklama
26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji
Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To dobra okazja, by rzucić światło na kilka nurtujących nas pytań, dzięki którym dowiemy się więcej o tym niezwykle ważnym dla społeczeństwa obszarze medycyny i rozwiejemy częste wątpliwości. To trudne zagadnienie wyjaśni i przybliży Wojciech Piotrowicz, lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii i koordynator transplantacyjny.
Problemy z krzepnięciem krwi – to może być małopłytkowość. Czym jest i jak ją leczyć?
Problemy z krzepnięciem krwi, krwawienie z błon śluzowych, tendencje do powstawania siniaków – to wszystko objawy mogące świadczyć o małopłytkowości. Może ona wynikać z przyjmowanych leków, ciąży, ale także być objawem wielu groźnych chorób. Czym dokładnie jest małopłytkowość?
Niedożywienie w polskich szpitalach
Niedożywienie wiąże się z ponad trzy razy większym prawdopodobieństwem zgonu, dłuższym pobytem w szpitalu oraz z większym ryzykiem ciężkiej infekcji. Wpływa także na gorsze gojenie się ran oraz zmniejsza skuteczność chemioterapii. Prawidłowo prowadzona terapia żywieniowa jest jednak w wielu polskich szpitalach nadal niedostępna lub nieprawidłowo realizowana. Jak wynika z raportu „Leczenie żywieniowe oczami Polaków” blisko 3/4 pacjentów, podczas pobytu na oddziale szpitalnym, nie miało dostępu do konsultacji dietetycznej, zaledwie u połowy badanych wykonano prawidłową ocenę stanu odżywienia, a o prawie do leczenia żywieniowego słyszało niecałe 30% ankietowanych.
Ruszyła kampania „Onkologia – włącz medyczną pasję!”
Kampania „Onkologia – włącz medyczną pasję!” polega na zachęceniu przyszłych lekarzy do wyboru właśnie tej niesamowicie ważnej i potrzebnej specjalizacji medycznej.
XXVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej 1-3 WRZEŚNIA 2022, GDAŃSK
XXVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej to najważniejsze wydarzenie dla środowiska polskich chirurgów onkologów.
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
- Reklama
Onkobieg wraca do Warszawy. Dołącz do biegu przy Narodowym Instytucie Onkologii
Wesprzyj osoby dotknięte rakiem! Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zaprasza na jubileuszowy bieg dla zdrowia, czyli „15. Onkobieg – Razem po zdrowie!”.
Wpływ palenia marihuany na płuca
Wokół marihuany nieustannie toczą się różnorakie dyskusje – jedni są jej zwolennikami i przekonują, że powinna ona być zalegalizowana, inni z kolei wyraźnie się temu sprzeciwiają i zwracają uwagę na zagrożenia zdrowotne związane z jej stosowaniem. O tym, że marihuana bezpieczna wcale nie jest, przekonać mogą badania przeprowadzone w Nowej Zelandii, które dotyczyły wpływu tej substancji na ludzkie płuca.
Transport medyczny dla chorych dzieci z Ukrainy
Czworo małych Pacjentów onkologicznych i dziewczynka z niepełnosprawnością, wraz ze swoimi mamami, są już w Polsce. Dzieci jechały z Kijowa, Łucka i Charkowa do granicy w Korczowej, z której karetkami zawiezione zostały do polskich szpitali. Kolejne transporty dla dzieci wymagających specjalistycznej pomocy medycznej są przygotowywane. Fundacja DKMS zaangażowała się w akcję Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, koordynowaną przez profesora Wojciecha Młynarskiego, organizując transport medyczny dla chorych dzieci z Ukrainy, by w Polsce mogły kontynuować leczenie.
Profilaktyka nowotworowa na co dzień
Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w kraju, zaraz po chorobach układu krążenia. To nie predyspozycje genetyczne a w dużej mierze styl życia odpowiadają za pojawienie się raka. Niewłaściwa dieta w połączeniu z brakiem ruchu prowadzą do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Ta ostatnia sprzyja stanom zapalnym w organizmie, co zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.
Leukopenia – problem, którego objawem mogą być częste infekcje
Leukopenia to stan, w którym u pacjenta dochodzi do zmniejszenia ilości białych krwinek, czyli leukocytów, we krwi. Problem przebiegać może całkowicie bezobjawowo, mimo to jest on jednak poważny, ponieważ może w znaczący sposób zwiększać ryzyko infekcji. Jakie mogą być przyczyny leukopenii i w jaki sposób się ją leczy?
Żywienie odgrywa kluczową rolę w opiece onkologicznej
Opracowane na podstawie dowodów naukowych i opinii multidyscyplinarnych ekspertów, aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN) jednoznacznie stwierdzają, że żywienie odgrywa kluczową rolę w opiece onkologicznej i powinno być integralnym elementem wspierającym leczenie, od diagnozy po rekonwalescencję.
Badania profilaktyczne: dlaczego nie wolno ich zaniedbywać nawet w czasie pandemii?
Pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie świata – niektóre osoby zaczęły unikać nie tylko udawania się na koncerty czy wystawy, ale i nawet ograniczyły one spotkania z członkami rodziny. Takie postępowanie w pewnym stopniu jest uzasadnione, nie można tego jednak powiedzieć o tym samym wtedy, gdy z powodu pandemii unika się wizyt u lekarza. Badania profilaktyczne ważne są zawsze, nawet i podczas stanu epidemii – są one zdecydowanie istotne, bo niejednej już osobie uratowały one tak naprawdę życie.
Powiększenie węzłów chłonnych po szczepieniu - kiedy zgłosić się do lekarza?
Szczepienie zawsze wywołuje odpowiedź organizmu, która może objawiać się jako stan podgorączkowy, ból w miejscu wkłucia czy ogólne, złe samopoczucie. Zdarza się jednak, że po szczepieniu mogą powiększyć się węzły chłonne.
Siła i zdrowie w... Kiszonkach!
W Polsce kiszonki cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest zdecydowanie mniejszy. Prym na naszych stołach wiedzie kapusta kiszona, ale nie tylko. Coraz większą popularność zdobywają kiszona cukinia, papryka, kalafior czy marchew. Kiszone warzywa mają dużo korzyści zdrowotnych, ze względu na dużą zawartość witaminy C i E oraz obecność bakterii probiotycznych, które wzmacniają odporność i wspomagają trawienie. Dla osób, które nie przepadają za smakiem kiszonek, jest ciekawy sposób na przemycenie ich w diecie. Przykładowo kiszoną kapustę można dodać do świeżo wyciskanych soków owocowych, dzięki czemu zniwelujemy jej charakterystyczny smak.
2 miliony dawców szpiku w polskim rejestrze
W kwietniu 2016 roku w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowano milionowego dawcę szpiku, a dziś, pięć lat później, świętujemy już 2 miliony zarejestrowanych w Polsce potencjalnych dawców szpiku. To ogromny sukces Ośrodków Dawców Szpiku, które są istotnym elementem polskiej – i światowej – transplantologii. Czy liczba ta jest wystarczająca, by każdy pacjent znalazł zgodnego dawcę?