Wiadomości z kategorii: Operacje i zabiegi
Projekt marcowej listy refundacyjnej – cieszymy się i czekamy!
Tekst zawiera komentarz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Która z radością obserwuje pozytywne zmiany na listach leków refundowanych.
Pandemia wpłynęła na zmniejszenie się liczby przeszczepów
Liczba przeszczepów narządów w 2020 roku spadła o jedną trzecią w porównaniu z 2019 r. Wpływ na to może mieć pandemia covid-19.
Naukowcy odkryli problem, który może komplikować przeszczep szpiku kostnego
Zespół badaczy z udziałem naukowców z Czech odkrył, że jeden z rodzajów komórek krwi, dotychczas uważany za nieszkodliwy, może zmniejszyć powodzenie przeszczepu szpiku kostnego: tak zwane komórki NK (naturalni zabójcy) obecne w próbce dawcy mogą osłabiać hematopoetyczne komórki macierzyste . Badania prowadził międzynarodowy zespół kierowany przez Meritxell Alberich-Jordovą z Instytutu Genetyki Molekularnej Akademii Nauk Republiki Czeskiej.
Świecący barwnik a operacyjne leczenie nowotworów piersi
Naukowy z University of Pennsylvania we współpracy z Perelman School of Medicine opracowali innowacyjną metodę wykrywania zmienionych nowotworowo komórek. Do ich identyfikacji użyto barwnika świecącego w podczerwieni i gromadzącego się w zmienionej chorobowo tkance, co pozwala na precyzyjne określenie miejsc zajętych nowotworowo, ale także pozwala potwierdzić usunięcie wszystkich tego typu miejsc, co ma szczególne znaczenie w chorobach nowotworowych piersi.
- Reklama
Pneumonektomia: kiedy jest wykonywana i jak resekcja płuca wpływa na życie chorych?
Resekcja płuca (pneumonektomia) wykonywana bywa m.in. u chorych na raka płuc, zabieg ten przeprowadzany może być jednak również i u pacjentów obarczonych innymi schorzeniami. Życie z jednym płucem – szczęśliwie – jest jak najbardziej możliwe, pacjenci będący jednak po usunięciu płuca liczyć się muszą z tym, że w ich życiu pojawią się pewne ograniczenia. Jakie – poza nowotworami płuc – mogą być wskazania do przeprowadzenia pneumonektomii i jak dokładnie zabieg ten wpływa na funkcjonowanie chorych?
Limfocytami w wirusy – nowatorskie podejście naukowców
Poszukiwanie nowatorskich metod leczenia jest priorytetem wielu ośrodków zarówno w kraju, jak i za granicą. O dużych sukcesach może mówić Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, którego pracownicy po raz kolejny zrobili to, co wydawało się niemożliwe.
Suszone śliwki mogą pomagać chronić zdrowie osób poddanych radioterapii
Okazuje się, że smaczna przekąska może chronić przed utratą kości wywołaną ekspozycją na promieniowanie jonizujące, a tym samym zabezpieczać przed osteoporozą.
Operacje odtwórcze w onkologii
Zabiegi odtwórcze stosowane w onkologii, dotychczas w znacznej większości dotyczyły kobiet, które przeszły zabieg mastektomii. Rozwój medycyny pozwala jednak na zastosowanie tego typu operacji w przypadku przebycia innej, radykalnej operacji leczniczej. Zastosować można zarówno tkanki własne pacjenta jak również protezy wykonane ze sztucznych materiałów.
Innowacyjne operacje z użyciem fluorescencyjnego barwnika
Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts opracowują nowy sposób operowania nowotworów, dzięki któremu chore komórki są barwione na fluorescencyjny kolor.
Jednoroczne dziecko leczone genetycznie zaprojektowanymi komórkami.
W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zastosowano leczenie specjalnie zmodyfikowanymi komórkami pochodzącymi od zdrowego dawcy.
- Reklama
'One and Done' - nowy, obiecujący rodzaj operacji raka piersi
Dokonano pierwszej operacji, podczas której jednocześnie usunięto nowotwór i zrekonstruowano pierś.
Bioprinting przełomem w dziedzinie transplantacji?
Profesor Uniwersytetu w Minnesocie odkryła, że biologicznie wydrukowane komórki przełyku mogą zastąpić organy od dawców.
Przebieg operacji raka płuc zapisany na ... Twitterze
W ramach szerzenia edukacji dotyczącej nowotworów, Amerykanie zarejestrowali przebieg operacji na jednym z mediów społecznościowych.
Styl życia kobiet po mastektomii
Styl życia znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Kreowany jest przez oddziaływanie środowiska i indywidualne wzorce zachowania, czynniki społeczno-kulturowe oraz specyficzne cechy każdego człowieka.
Przygotowanie pacjenta do operacji onkologicznej - co powinniśmy wiedzieć?
Dla większości pacjentów operacja onkologiczna jest sytuacją bardzo stresującą. Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu się do tego zabiegu.
Promieniowrażliwość a promieniouleczalność
Radioterapia jest jedną z najpopularniejszych metod terapii onkologicznych.
Jakość życia kobiet po mastektomii
Mastektomia jako jedna z metod skutecznej walki z rakiem, zyskała niedawno dużą popularność za sprawą znanej aktorki Angeliny Jolie, która to poddała się zabiegowi usunięcia piersi, w celu zmniejszeni ryzyka zachorowania na nowotwór.