Wiadomości z kategorii: Nowotwory
Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mogą być bardziej narażeni na rozwój czerniaka
Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu są prawdopodobnie bardziej narażeni na rozwój najbardziej agresywnego guza skóry - czerniaka.
Białaczka u dzieci: co warto o niej wiedzieć?
Białaczki to najczęstsze choroby nowotworowe wieku dziecięcego. Objawy tego rodzaju schorzeń bywają bardzo niespecyficzne, przez co ich rozpoznanie stawiane może być z opóźnieniem, jasne z kolei jest to, że nowotwory powinny być leczona możliwie w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania. Jakie więc objawy mogę sugerować białaczkę u dziecka i jakie są czynniki ryzyka wystąpienia tego rodzaju schorzeń?
Czy dym papierosowy zwiększa ryzyko zachorowania na raka?
Palenie papierosów jest główną przyczyną nowotworu płuc i stanowi o aż 85 proc. wszystkich jego typów. Najnowsze badania pokazują, że długotrwała styczność z dymem papierosowym sprawia, iż płuca stają się bardziej wrażliwe na czynniki powodujące raka.
Nowotwory narządów głowy i szyi
Nowotwory narządów głowy i szyi najczęściej powstają w obrębie wargi, jamy ustnej, gardła, krtani, zatok przynosowych, struktur oczodołów oraz gruczołów wydzielających ślinę oraz uszu. Czym są spowodowane i jakie są ich objawy?
- Reklama
Nowe doniesienia o agresywnych postaciach raka płuc
Nowotwory płuc ogólnie zaliczane są do schorzeń, w których przypadku rokowania chorych są raczej niekorzystne. Z tego właśnie powodu wciąż prowadzone są różnorakie badania, które pozwoliłyby jeszcze lepiej poznać naturę tych zmian – jednymi z badaczy, którzy odkryli dość interesujące aspekty dotyczące agresywnych postaci nowotworów płuc, byli uczeni z Emory University.
Codzienne zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?
Najnowsze badania dowiodły, ze osoby starsze, aczkolwiek cieszące się dobrym zdrowiem, które regularnie stosują aspirynę, są bardziej narażone na różnego rodzaju nowotwory. Jest to odmienna hipoteza do tej, która zakładała, że codzienne zażywanie niewielkiej dawki aspiryny może pomóc chronić osoby starsze przed demencją, zaburzeniami funkcji poznawczych i rakiem.
Jak chronić się przed nowotworami?
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce (zaraz po chorobach układu krążenia). Szacuje się, że 10-30% wszystkich nowotworów spowodowane są genetycznymi uwarunkowaniami do zachorowania. Przed większością nowotworów możemy się więc ustrzec poprzez odpowiednią dietę, unikanie tytoniu, czy aktywność fizyczną.
Glejak wielopostaciowy – czym jest i jak leczyć?
Glejak wielopostaciowy to pierwotny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego (OUN), którego stopień złośliwości – zarówno histologiczny, jak i kliniczny – jest bardzo duży. Według Światowej Organizacji Zdrowia przypisuje mu się najwyższy (IV) stopień złośliwości. Nowotwór tego typu stanowi 10-18% wszystkich guzów wewnątrzczaszkowych. Roczna zapadalność w Polsce wynosi 5 przypadków na 100000 osób.
Korelacja pomiędzy siedzącym trybem życia a ryzykiem zachorowalności na raka
Najnowsze badania sugerują, że istnieje korelacja pomiędzy siedzącym trybem życia a zachorowalnością na nowotwory. Według naukowców wdrożenie aktywności fizycznej do codziennego grafiku może zmniejszać to ryzyko.
Rak żołądka – kiedy niestrawność powinna nas martwić?
Na raka żołądka w Polsce zapada rocznie około 5000 osób, z niemal dwukrotną przewagą mężczyzn. Jest najczęstszym nowotworem tego narządu, w większości przypadków występującym po 50. roku życia. Choć ilość zachorowań, porównując do ubiegłego wieku, zmniejszyła się, wciąż znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów.
- Reklama
Aktywność fizyczna a ryzyko raka wątroby
Statystyki dotyczące raka wątroby są wręcz skrajnie niepokojące – American Cancer Society podaje, że od 1980 roku ilość zachorowań na ten nowotwór uległa potrojeniu. Ze względu na taką właśnie sytuację różni uczeni podejmują się poszukiwania czynników, które sprzyjają rozwojowi schorzenia oraz tych, które minimalizować mogą jego ryzyko. Specjaliści z Australian National University Medical School analizowali, jaki wpływ na ryzyko raka wątroby ma aktywność fizyczna.
Ostra białaczka limfoblastyczna – objawy i leczenie
Ostra białaczka limfoblastyczna (ang. acute lymphoblastic leukemia – ALL) jest chorobą nowotworową wywodzącą się z prekursorów limfocytów linii B i T. Ten rodzaj białaczki jest najczęściej występującym typem nowotworów u dzieci (25%). Szczyt zachorowań przypada na 4.-5. rok życia, a u dorosłych występuje niezwykle rzadko. Etiologia choroby nie jest do końca poznana, aktualnie uważa się, że powstaje ona w wyniku współdziałania czynników genetycznych oraz środowiskowych.
Pierwsze objawy nowotworów u dzieci – spostrzeżenia rodziców
Wczesne objawy nowotworowe u dzieci są niezwykle trudne do „wyłapania” głownie dlatego, że większość z nich jest niespecyficzna i nie daje możliwości przypuszczenia, że w organizmie dziecka dzieje się coś złego. Przeważnie zauważane przez rodziców jest zmęczenie, apatia bądź nadmierna aktywność, której skutkiem wydaje się być ból kończyn. Jeśli jednak objawy te trwają długo lub mają charakter nawracający z towarzyszącą podwyższoną temperaturą, powiększonymi węzłami chłonnymi czy krwawieniami z błon śluzowych, warto poddać się specjalistycznej konsultacji lekarskiej.
Siatkówczak: nowotwór złośliwy wieku dziecięcego
Siatkówczak (retinoblastoma) jest najczęściej występującym nowotworem wewnątrzgałkowym u dzieci. Stwierdza się go u jednego na 15000-20000 nowo narodzonych. Jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z prymitywnych komórek siatkówki, który w krótkim czasie prowadzi do przerzutów, a nieleczony może nawet do śmierci dziecka.
Guzy ośrodkowego układu nerwowego u dzieci
Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są najczęstszymi guzami litymi występującymi u dzieci. Co roku rozpoznaje się w Polsce około 250 nowych przypadków. Szczyt zachorowalności przypada między 3. a 10. rokiem życia, ale nie wyklucza to ich występowania również u niemowląt czy nastolatków.
Rak gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z obwodowej strefy gruczołu krokowego. Rozpoznawany jest głównie u mężczyzn powyżej 50. roku życia. W Polsce stanowi 13% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Ryzyko raka prostaty a dieta
Ze względu na dużą częstość występowania złośliwych nowotworów prostaty wielu badaczy podejmuje się prób poszukiwania nowoczesnych metod leczenia tych schorzeń, ale i czynników ryzyka ich występowania. Interesujące są chociażby zależności pomiędzy rakiem prostaty a stosowaną przez mężczyzn dietą – dotychczas nie udało się jednoznacznie wykazać, jaka dieta może sprzyjać lub niwelować ryzyko nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, nowe światło na to zagadnienie rzucają jednak uczeni z Mayo Clinic w Rochester.
Flawonoidy a ryzyko schorzeń nowotworowych
O korzystnym wpływie na zdrowie związków z grupy flawonoidów – chociażby o redukowaniu przez nie ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych – wspomina się już od dłuższego czasu. Substancje te interesują wielu naukowców, jednymi z tych, którzy podjęli się badań dotyczących flawonoidów, byli uczeni z Edith Cowan University w Australii. Przeprowadzili oni analizy, których wyniki wskazują na to, że odpowiednia ilość wspominanych wyżej związków w diecie może znacząco zmniejszać ryzyko zachorowania i śmierci z powodu chorób nowotworowych.
Czerniak – niechciana pamiątka z wakacji?
Czerniakiem nazywamy nowotwór złośliwy skóry, który rozwija się z komórek barwnikowych. Poza skórą może lokalizować się w obrębie gałki ocznej, błony śluzowej (warg, podniebienia, odbytu czy warg sromowych) oraz paznokci. W Polsce każdego roku rozpoznaje się czerniaka u 4-5 osób na 100000 mieszkańców.
Agresywny rak trzustki i proteiny, które mogą promować jego zdolność do dawania przerzutów
Rak trzustki uznawany za jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – statystycznie 5-letnia przeżywalność w przypadku tego schorzenia sięga 5%. Związane to jest chociażby z tym, że u znacznej części chorych rozpoznanie stawiane jest dopiero wtedy, gdy choroba jest już w znacznym stopniu zaawansowania. Z tego właśnie powodu naukowcy poszukują technik diagnostycznych pozwalających wcześnie rozpoznawać raka trzustki, jak i starają się oni poznać mechanizmy, które pozwalają mu na szybki rozsiew w organizmie – ostatnie doniesienia na ten temat zaprezentowali specjaliści z Australii.