Artykuły z kategorii: Nowotwory
Guzy nadnerczy: zmiany, które najczęściej wykrywane są przypadkowo
Guzy nadnerczy miewają zarówno łagodny, jak i złośliwy charakter. Najczęściej są one bezobjawowe i wykrywane przypadkowo, złośliwe nowotwory nadnerczy mogą jednak doprowadzić nawet do zgonu pacjenta. Jakie objawy sugerować mogą więc guza nadnerczy i jakie badania zlecane są w celu wykrycia takich zmian?
Zespoły paraneonowotworowe: czym są, jakie są ich objawy i czemu warto o nich wiedzieć?
Zespoły paraneonowotworowe związane mogą być m.in. z odchyleniami dotyczącymi układu nerwowego, hormonalnego czy krwionośnego. Wiedza na ich temat jest istotna przede wszystkim z tego powodu, że czasami rozpoznanie zespołu paraneoplastycznego poprzedza zdiagnozowanie u pacjenta choroby nowotworowej.
Choroby nowotworowe a zaburzenia psychiczne
Choroby nowotworowe stanowią poważny problem zdrowotny – wynika to zarówno z tego, jakie są rokowania w przypadku części z nich, jak i z tego, że zachorowanie na nie może skutkować naprawdę przeróżnymi następstwami. O jednym z nich współcześnie mawia się więcej, wciąż jednak najprawdopodobniej za mało – mowa o zaburzeniach psychicznych pojawiających się u osób ze schorzeniami nowotworowymi.
Choroby nowotworowe w odbiorze społecznym, cz. 2
Odbiór społeczny chorób nowotworowych w znacznej mierze determinuje jakość życia w chorobie. Stosunek do osób cierpiących na ten typ schorzenia zależny jest głównie od wiedzy, jaką posiadamy oraz od ustosunkowania do niej. Niemniej bardzo znaczącą rolę w postrzeganiu osób chorych odgrywają stereotypy, które budowane są w oparciu o informacje docierające do jednostki. Stąd wysoka ranga edukacji zdrowotnej i przekazywania rzetelnej wiedzy.
- Reklama
Choroby nowotworowe w odbiorze społecznym, cz. 1
Odbiór społeczny chorób nowotworowych w znacznej mierze determinuje jakość życia w chorobie. Stosunek do osób cierpiących na ten typ schorzenia zależny jest głównie od wiedzy, jaką posiadamy oraz od ustosunkowania do niej. Niemniej bardzo znaczącą rolę w postrzeganiu osób chorych odgrywają stereotypy, które budowane są w oparciu o informacje docierające do jednostki. Stąd wysoka ranga edukacji zdrowotnej i przekazywania rzetelnej wiedzy.
Nowotwory w Polsce – spojrzenie prognostyczne (lata 2015–2025), cz. 2
Nowotwory są drugą co do kolejności przyczyna zgonów w Polsce, co stawia je w czołówce problemów populacyjnych, z jakimi opieka medyczna musi się zmierzyć. By zaplanować zarówno środki, jaki i kierunek działań na kolejne lata, konieczne jest wykonanie prognozy, która opiera się na danych historycznych, z których wynika, że najbliższy czas to wzrost liczby zachorowań na choroby nowotworowe.
Nowotwory w Polsce – spojrzenie prognostyczne (lata 2015–2025), cz. 1
Nowotwory są drugą co do kolejności przyczyną zgonów w Polsce, co stawia je w czołówce problemów populacyjnych, z jakimi opieka medyczna musi się zmierzyć. By zaplanować zarówno środki, jaki i kierunek działań na kolejne lata, konieczne jest wykonanie prognozy, która opiera się na danych historycznych, z których wynika, że najbliższy czas to wzrost liczby zachorowań na choroby nowotworowe.
Zobaczyć niewidoczne. Badania nuklearne – wczesny alert onkologiczny
– Techniki medycyny nuklearnej umożliwiają diagnostykę nowotworową na najwcześniejszym etapie – często wtedy, kiedy inne metody diagnostyczne zawodzą. Dzięki ultrawczesnej diagnostyce z wykorzystaniem procedur PET-CT oraz SPECT-CT szanse pacjenta na całkowite wyleczenie lub znaczną poprawę rokowań są bardzo duże, a koszty całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego – zoptymalizowane – mówi dr hab. med. Rafał Czepczyński z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Rak gardła: jakie dolegliwości mogą nasuwać jego podejrzenie?
Rak gardła nie jest często spotykanym nowotworem, mimo to jednak jak najbardziej warto o nim mówić. Wynika to chociażby z tego, że rak gardła – rozpoznany we wczesnym stadium – rokuje dobrze, z drugiej strony wczesne rozpoznanie choroby jest zwykle dość trudne z powodu tego, że związane są z nią raczej niespecyficzne dolegliwości. Jakie więc problemy mogą sugerować nowotwór złośliwy gardła i kto jest najbardziej zagrożony jego wystąpieniem?
Insulinoma: guz prowadzący do zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi
Zbyt niski poziom glukozy we krwi najczęściej bywa skutkiem przedawkowania insuliny, możliwa jest jednak i inna przyczyna tego stanu. Mowa tutaj o guzie insulinowym (określanym także jako wyspiak lub insulinoma), który wywodzi się ze specyficznej populacji komórek wysp trzustkowych i produkuje w nadmiarze insulinę. Jakie są objawy wyspiaka, jakie badania zlecane są przy podejrzeniu istnienia tej zmiany u chorego i jakie leczenie wdrażane jest u pacjentów z wyspiakiem?
- Reklama
Najgroźniejszy nowotwór układu oddechowego: rak drobnokomórkowy płuc
Rak drobnokomórkowy płuc jest rodzajem nowotworu układu oddechowego, którego rozpoznanie wzbudza największy niepokój. Nie bez powodu tak jest – schorzenie jest stwierdzane zwykle dopiero wtedy, gdy dojdzie już do znacznego rozsiewu raka, dodatkowo rokowania pacjentów (nawet tych optymalnie leczonych) nie są pomyślne. Najważniejsza w przypadku drobnokomórkowego raka płuc wydaje się więc jego profilaktyka: czy można zrobić cokolwiek, by uniknąć zachorowania na ten nowotwór?
Rak nerki, czyli dlaczego krwiomocz zawsze trzeba skonsultować z lekarzem
Złośliwe nowotwory nerek nie występują często, mimo to zdecydowanie warto o nich mówić – większość przypadków tego schorzenia wykrywana jest dopiero wtedy, kiedy choroba u pacjenta jest już w bardzo dużym stopniu zaawansowania, co ograniczać może możliwości leczenia chorego. To właśnie z tego powodu nagłe pojawienie się krwiomoczu powinno zawsze zostać skonsultowane z lekarzem – problem ten może wynikać właśnie z zachorowania na raka nerki.
Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie
Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
Przeszczepienie szpiku pod lupą: co o nim wiemy i dlaczego zostajemy Dawcami?
Coraz chętniej rejestrujemy się jako potencjalni Dawcy szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację DKMS. Zostajemy Dawcami, bo chcemy nieść pomoc i wiemy, że ten niewielki wysiłek z naszej strony może uratować czyjeś życie. To krzepiąca wiadomość, bo potrzeba dawstwa jest ogromna: co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie ktoś zapada na choroby układu krwiotwórczego. Dlatego zbliżający się Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku (13 października) i rozpoczynający się w październiku Miesiąc Świadomości Dawstwa Szpiku będą okazją do tego, by poszerzać świadomość o idei dawstwa i obalać związane z nią mity.
Rak wątroby (rak wątrobowokomórkowy)
Najczęstszym typem pierwotnego nowotworu wątroby jest rak wątrobowokomórkowy. Sprzyjać tej chorobie mogą bardzo różne czynniki, bo zarówno chorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, ale i przewlekłe narażenie na aflatoksyny czy nadmierne spożywanie alkoholu. Rak wątroby doprowadza zwykle do różnych dolegliwości dopiero wtedy, gdy jest on bardzo już zaawansowany. Znaczne zaawansowanie choroby w momencie rozpoznania poważnie ogranicza możliwości jej leczenia, ale i pogarsza rokowania pacjentów – jakie więc dolegliwości powinny nasuwać podejrzenie raka wątroby?
Rak tarczycy
Rak tarczycy może być zarówno dobrze rokującym rakiem brodawkowatym, jak i zdecydowanie bardziej agresywnym rakiem anaplastycznym. Sprzyjać złośliwemu nowotworowi tarczycy mogą zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i narażenie na promieniowanie jonizujące. Wśród możliwych objawów raka tarczycy wymienia się m.in. wystąpienie twardego guzka w obrębie tego gruczołu. Jakie inne dolegliwości mogą nasuwać podejrzenie raka tarczycy i na czym polega leczenie tego nowotworu?
Myślisz, że to zmęczenie, a to może być choroba krwi
Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i liczba obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. Niespecyficzne objawy chorób krwi – zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka – bywają szczególnie mylące.
Rak prostaty: co mu sprzyja i jak się objawia?
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. W przypadku tego raka rokowania pacjentów są dobre, kluczowe jednak jest to, aby choroba została rozpoznana, zanim dojdzie do jej rozsiewu i pojawienia się przerzutów w innych narządach. Jakie więc dolegliwości mogą sugerować raka prostaty i co sprzyja występowaniu tego nowotworu?
Czy białaczka jest uleczalna?
Jedyną szansą na pełne wyleczenie chorego na białaczkę jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Inne metody mogą doprowadzić do remisji choroby (co nie zawsze gwarantuje jej trwałość), a ich celem jest przedłużenie życia i utrzymanie dobrego stanu ogólnego pacjenta. Nie u każdego chorego można jednak wykonać transplantację szpiku. A jeśli dany Pacjent zakwalifikuje się już do przeszczepienia – trzeba wyszukać dla niego zgodnego Dawcę, co jest bardzo trudne. Tylko 25 procent chorych ma zgodnego dawcę rodzinnego. Szanse na znalezienie niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” wynoszą w najlepszym przypadku 1: 20 000. Dlatego tak ogromny wpływ na rezultat leczenia mają decyzje pojedynczych osób. Im więcej osób zadeklaruje się jako potencjalny Dawca szpiku, tym łatwiej można znaleźć zgodnego Dawcę dla chorego.
Rak jądra - profilaktyka
Rak jądra należy do najczęstszych nowotworów, na jakie zapadają mężczyźni - głównie młodzi (15 - 35 lat). W około 1 - 3% przypadków, schorzenie rozwija się w obu jądrach. Choroba zazwyczaj wykrywana jest przypadkiem przez pacjenta, bądź w trakcie samodzielnego okresowego badania jąder przez mosznę. Nowotwór jądra wykryty wcześnie jest w pełni uleczalny, tak bardzo istotna jest więc profilaktyka.