Wiadomości z kategorii: Nowotwory męskie
Jak istotna jest wczesna diagnoza raka pęcherza moczowego?
W sobotę 4 lutego przypada XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przypomina, że dzięki współczesnej medycynie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych. Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby. Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie niepokojące symptomy konsultować z lekarzem. Podstawowym objawem mogącym świadczyć o rozwoju raka pęcherza moczowego jest pojawienie się krwi w moczu, a zatem każdy, nawet krótkotrwały taki epizod powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza urologa. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie ratuje życie!
Rak pęcherza moczowego: 6 kroków, które trzeba podjąć
Diagnozowanie i leczenie choroby nowotworowej to obecnie skomplikowany, wieloetapowy proces. Łatwo się w nim pogubić. Zwłaszcza, że podejrzeniu lub rozpoznaniu raka towarzyszą silne emocje, takie jak lęk, poczucie bezsilności czy gniew, które utrudniają racjonalne działanie. Tymczasem, pewne kroki na tej drodze powinny być realizowane w określonej kolejności – to rzutuje na rokowania i szanse na wyzdrowienie. Dlatego, aby ułatwić chorym na raka pęcherza i ich opiekunom przejście przez proces diagnostyczo-terapeutyczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała „Ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjenta z rakiem pęcherza”. To przystępny informator, który wyjaśnia drogę od zauważenia niepokojących objawów przez diagnozę, aż po terapię i postępowanie po zakończonym leczeniu. Inauguracja „Ścieżki pacjenta z rakiem pęcherza” zbiega się z Europejskim Tygodniem Urologii, który w tym roku będzie obchodzony od 26 września.
Objawy raka piersi u mężczyzn
Rak piersi u mężczyzn jest schorzeniem rzadkim, zdarza się jednak, że rozwija się on również i u przedstawicieli tej właśnie płci. Kluczowe w leczeniu choroby jest jak najwcześniejsze rozpoczynanie jej leczenia – jakie więc objawy mogą sugerować nowotwór piersi u mężczyzn?
Rak pęcherza moczowego – najczęściej występująca przerzutowa choroba nowotworowa
Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych – to drugi najczęstszy nowotwór urologiczny. Częstość zachorowania na raka pęcherza wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy osób po 50. roku życia, o około 60% pacjentów ma ponad 65 lat. Większość chorych stanowią mężczyźni. Charakterystycznym objawem raka pęcherza jest pojawienie się krwi w moczu, ale niestety czas od wystąpienia tego objawu do zgłoszenia się pacjenta do lekarza jest zazwyczaj dosyć długi. A w tym czasie nowotwór rozwija się i przechodzi w postać bardziej zaawansowaną.
- Reklama
Rak gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z obwodowej strefy gruczołu krokowego. Rozpoznawany jest głównie u mężczyzn powyżej 50. roku życia. W Polsce stanowi 13% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Czescy lekarze rozpoczęli nową metodę leczenia prostaty
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie rozpoczęli nową metodę leczenia prostaty. Polega ona na zastosowaniu gorącej pary w celu zmniejszenia prostaty. Dotychczas nowa metoda leczenia została przeprowadzona u sześciu mężczyzn.
Ryzyko raka prostaty a dieta
Ze względu na dużą częstość występowania złośliwych nowotworów prostaty wielu badaczy podejmuje się prób poszukiwania nowoczesnych metod leczenia tych schorzeń, ale i czynników ryzyka ich występowania. Interesujące są chociażby zależności pomiędzy rakiem prostaty a stosowaną przez mężczyzn dietą – dotychczas nie udało się jednoznacznie wykazać, jaka dieta może sprzyjać lub niwelować ryzyko nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, nowe światło na to zagadnienie rzucają jednak uczeni z Mayo Clinic w Rochester.
Rak prostaty a bakterie – czy mikroby mają wpływ na rozwój tej choroby?
Rak prostaty należy do grupy najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów złośliwych. Wciąż bywa on rozpoznawany w bardzo późnym stadium, dlatego też uczeni podejmują się poszukiwań zarówno technik diagnostycznych, które pozwolą go wcześniej wykrywać, jak i analizują oni to, jakie czynniki mają wpływ na rozwój tej choroby. Ciekawe doniesienia o patogenezie raka prostaty prezentują uczeni z Chin – udało im się bowiem zaobserwować pewne charakterystyczne dla nowotworu prostaty zmiany dotyczące składu mikroflory wydzieliny gruczołu krokowego.
Spożywanie alkoholu w młodym wieku a ryzyko raka prostaty
Wśród czynników ryzyka raka prostaty wymienia się m.in. wiek, otyłość czy występowanie przypadków tego nowotworu w rodzinie. O zwiększanie ryzyka wystąpienia tej choroby podejrzewa się również nadmierne spożywanie dużych ilości alkoholu – zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu a ryzykiem raka prostaty jest jednak zdecydowanie ciekawsza, niż można by tylko przypuszczać.
Rak gruczołu krokowego a nadmiar witaminy E oraz selenu w męskim organizmie
Rak gruczołu krokowego, nazywanego także prostatą, histopatologicznie najczęściej jest gruczolakorakiem. Częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny i wykazano, że po 75 roku życia stwierdza się go w prawie 90% przypadków. Badania naukowe przeprowadzone w Seattle pokazują, że zażywanie przez mężczyzn witaminy E oraz selenu zwiększa zachorowanie na tego typu nowotwór
- Reklama
Likopen może chronić przed rozwojem raka prostaty
Likopen jest głównym składnikiem przeciwrakowym pomidora, to związek należący do rodziny karotenoidów, nadający pomarańczową, żółtą i czerwoną barwę wielu owocom i warzywom.
Mikroflora a rak prostaty
Najnowsze badania naukowe, pokazują, że skład flory bakteryjnej oraz wszelki zmiany w niej zachodzące mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwoju raka prostaty.