Zaloguj
Reklama

Nowotwory męskie

Nowotwory męskie
Nowotwory męskie
28 wątków

Prostata jest często nazywana często męską chorobą. Każdy mężczyzna powinien przeprowadzać badania profilaktyczne. Grupa dla osób zainteresowanych...

Nowotwory męskie są diagnozowane u coraz większej liczby mężczyzn. Choć żyjemy w czasach, w których możemy skorzystać z coraz lepszej opieki medycznej, to wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii świadomości i profilaktyki. Nowotwory męskich narządów płciowych są niestety wciąż tematem tabu. Wiedza na temat nowotworów męskich jest niezwykle ważna, ponieważ może pomóc w wykryciu choroby we wczesnym stadium i umożliwić skuteczne leczenie.

Wśród najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn wymienić należy nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych. Należą do nich m.in. rak prostaty, rak jądra, rak gruczołu krokowego oraz rak prącia.

Co prawda wykrycie raka jądra, raka prostaty czy raka prącia nie zawsze kończy się najczarniejszym scenariuszem, to istotne jest uświadomienie sobie, że szanse na podjęcie skutecznej i mało inwazyjnej terapii rosną, kiedy mężczyzna wykonuje badania profilaktyczne. Szybkie rozpoznanie nowotworu męskich narządów płciowych oraz podjęcie właściwego leczenia daje duże szanse na pełne wyleczenie choroby. Wstępną diagnostykę nowotworów narządów intymnych może wykonać często sam mężczyzna. W trakcie mycia mężczyzna sam może wykryć niepojące zgrubienia i guzki podskórne.

Lekarzem zajmującym się chorobami męskich narządów układu moczowego i płciowego jest urolog. Lekarz urolog po przeprowadzeniu konsultacji i stwierdzeniu nieprawidłowości może skierować pacjenta na dodatkowe badania, a w ostateczności na konsultację do lekarza onkologa. Jedną z odmian urologii jest urologia onkologiczna.

Jeśli zmagasz się z problemami układu moczowego lub płciowego możesz również zgłosić się do lekarza internisty. Pamiętaj, że tylko wczesne wykrycie nowotworu daje możliwość pełnego wyleczenia.  

Nowotwory męskie to jednak nie tylko nowotwory układu moczowego. Wśród innych rodzajów nowotworów, które występują prawie wyłącznie u chłopców i młodych dorosłych jest guz nosogardła, inaczej włókniak młodzieńczy.