Nowotwory męskie
Rak gruczołu krokowego a nadmiar witaminy E oraz selenu w męskim organizmie
Rak gruczołu krokowego, nazywanego także prostatą, histopatologicznie najczęściej jest gruczolakorakiem. Częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny i wykazano, że po 75 roku życia stwierdza się go w prawie 90% przypadków. Badania naukowe przeprowadzone w Seattle pokazują, że zażywanie przez mężczyzn witaminy E oraz selenu zwiększa zachorowanie na tego typu nowotwór
Nowotwory piersi u mężczyzn – rozpoznanie, symptomy, czynniki ryzyka
Nowotwory piersi u mężczyzn są rzadką chorobą i stanowią zaledwie około 1% wszystkich zachorowań na tę chorobę. Wydawać by się mogło, że skoro mężczyźni „nie mają” piersi, to ten temat nie powinien ich dotyczyć. Tymczasem pierś każdego człowieka, niezależnie od płci, zbudowana jest z tkanki, która podobnie jak inne części ciała, może podlegać nowotworom. Warto się przyjrzeć bliżej temu problemowi.
Nowotwory męskiego układu rozrodczego - co powinniśmy o nich wiedzieć?
Nowotwory męskich narządów płciowych, czyli najczęściej – rak prostaty, jąder i penisa, mogą przebiegać bezboleśnie, a organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały dopiero w wyższym stadium zaawansowania i po przerzutach choroby do sąsiednich narządów. Regularne konsultacje z lekarzem mogą umożliwić wczesną diagnostykę i ułatwić skuteczne leczenie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące najczęściej występujących chorób męskiego układu rozrodczego.
Likopen może chronić przed rozwojem raka prostaty
Likopen jest głównym składnikiem przeciwrakowym pomidora, to związek należący do rodziny karotenoidów, nadający pomarańczową, żółtą i czerwoną barwę wielu owocom i warzywom.
- Reklama
Mikroflora a rak prostaty
Najnowsze badania naukowe, pokazują, że skład flory bakteryjnej oraz wszelki zmiany w niej zachodzące mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwoju raka prostaty.
Rak gruczołu krokowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Gruczoł krokowy (stercz) - jedna z części męskiego układu płciowego, położony w miednicy, poniżej pęcherza moczowego i przylega bezpośrednio do odbytnicy. Ten rodzaj nowotworu w chwili obecnej w Polsce jest drugim co do częstości występowania rakiem u mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ten rodzaj nowotwór bardzo rzadko ujawnia się przed 50 rokiem życia, a ponad połowa chorych w momencie rozpoznania ma blisko 70 lat. Około 5-10% raków stercza wykrywanych jest w stadium zaawansowanym. Nieprawidłowa tkanka, która powstaje w gruczole krokowym może mieć zarówno łagodny (rzadko stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia, nie dają przerzutów do innych tkanek oraz nie zajmują tkanek, które znajdują się w pobliżu) jak i złośliwy charakter (stanowią zagrożenie dla życia, mogą powodować przerzutowanie, mają tendencję do tzw. wznowy miejscowej).
Poczucie męskości oraz seksualność w czasie leczenia przeciwnowotworowego
Bardzo dużo mówi się zarówno o seksualności kobiet jak i ich poczuciu kobiecości w trakcie leczenia onkologicznego, zapominając, że ten aspekt dotyczy również mężczyzn. Często tematy związane z seksualnością mężczyzn w trakcie terapii przeciwnowotworowych oddalane są na drugi plan, mężczyzna pozostaje sam z masą pytań oraz oddala się bądź unika relacji z partnerką.
Włókniak młodzieńczy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Włókniak młodzieńczy to zmiana łagodna, która zbudowana jest z tkanki włóknistej i naczyń krwionośnych. Rozwija się najczęściej w części nosowej gardła. Charakterystyczne jest duże tempo wzrostu przez co zmiana może uciskać otaczające tkanki i doprowadzić do ich destrukcji. Przy dużych rozmiarach zmiana może wypełniać, poza pierwotną lokalizacją jamy nosowe i otaczające zatoki. Włókniak najczęściej występuje u chłopców w wieku ok 10-15 lat.
Rak jądra
Młodzi mężczyźni (między 20-40 rokiem życia) są szczególnie narażeni na raka jądra.
Rak prostaty - cichy zabójca mężczyzn
Rak gruczołu krokowego zajmuje 3 miejsce w zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Częstość jego występowania zwiększa się z wiekiem - u mężczyzn po 75 roku życia występuje w 80–90% przypadków (w badaniach sekcyjnych). W większości przypadków rak jest bezobjawowy dlatego rzadko jest rozpoznawany i leczony. Cechuje go stosunkowo niska umieralność i dobre rokowanie. Etiologia wiąże się z ekspozycją na androgeny, dietą bogatotłuszczową, istnieją też predyspozycje genetyczne. Jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek.
- Reklama
Rak prostaty
Prostata jest gruczołem, który powstaje jeszcze w czasie życia płodowego u osobników płci męskiej, a zlokalizowany jest w sąsiedztwie odbytnicy i pęcherza moczowego. Niestety również i prostata zostaje czasem zaatakowana przez raka.
Rak gruczołu krokowego - wiele kroków, wielu ludzi w „Męskiej sprawie”
Rak prostaty jest drugą przyczyną zachorowalności i umieralności wśród mężczyzn w Polsce. Z myślą o osobach chorych, a także zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego oraz ich rodzinach i najbliższych rusza ogólnopolska kampania edukacyjna „Męska Sprawa”. Celem kampanii jest stworzenie wielopłaszczyznowego zaplecza edukacyjnego z udziałem zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. Spotkania edukacyjne zaplanowano w 100 miejscowościach w całej Polsce.