Nowotwory męskie
Jak istotna jest wczesna diagnoza raka pęcherza moczowego?
W sobotę 4 lutego przypada XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przypomina, że dzięki współczesnej medycynie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych. Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby. Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie niepokojące symptomy konsultować z lekarzem. Podstawowym objawem mogącym świadczyć o rozwoju raka pęcherza moczowego jest pojawienie się krwi w moczu, a zatem każdy, nawet krótkotrwały taki epizod powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza urologa. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie ratuje życie!
Rak pęcherza moczowego: 6 kroków, które trzeba podjąć
Diagnozowanie i leczenie choroby nowotworowej to obecnie skomplikowany, wieloetapowy proces. Łatwo się w nim pogubić. Zwłaszcza, że podejrzeniu lub rozpoznaniu raka towarzyszą silne emocje, takie jak lęk, poczucie bezsilności czy gniew, które utrudniają racjonalne działanie. Tymczasem, pewne kroki na tej drodze powinny być realizowane w określonej kolejności – to rzutuje na rokowania i szanse na wyzdrowienie. Dlatego, aby ułatwić chorym na raka pęcherza i ich opiekunom przejście przez proces diagnostyczo-terapeutyczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała „Ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjenta z rakiem pęcherza”. To przystępny informator, który wyjaśnia drogę od zauważenia niepokojących objawów przez diagnozę, aż po terapię i postępowanie po zakończonym leczeniu. Inauguracja „Ścieżki pacjenta z rakiem pęcherza” zbiega się z Europejskim Tygodniem Urologii, który w tym roku będzie obchodzony od 26 września.
Nowotwór, który zdetronizował raka płuca – rak prostaty Sprawdź, czego jeszcze o nim nie wiesz!
Ilu mężczyzn w Polsce każdego roku słyszy rozpoznanie raka prostaty? Jak rozwija się ta choroba i jak rozpoznać jej objawy? Jakie znaczenie ma diagnostyka obrazowa i genetyczna w leczeniu tego nowotworu? Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Prostaty, ustanowionego przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne na 15 września przybliżamy najważniejsze fakty i obalamy mity na temat raka gruczołu krokowego.
Objawy raka piersi u mężczyzn
Rak piersi u mężczyzn jest schorzeniem rzadkim, zdarza się jednak, że rozwija się on również i u przedstawicieli tej właśnie płci. Kluczowe w leczeniu choroby jest jak najwcześniejsze rozpoczynanie jej leczenia – jakie więc objawy mogą sugerować nowotwór piersi u mężczyzn?
- Reklama
Czy rak prostaty może być dziedziczny?
Czy za raka prostaty mogą odpowiadać uszkodzenia w obrębie konkretnych genów? Czy możemy odziedziczyć predyspozycje do rozwoju nowotworów od krewnego, który chorował na raka prostaty? Czy rak piersi u matki albo rak trzustki u dziadka mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty? Uszkodzenia w poszczególnych genach mogą przyczyniać się do rozwoju określonych nowotworów. Z kolei mutacje mogą być dziedziczne, narażając na zachorowanie kolejne pokolenia. Dzięki diagnostyce molekularnej możemy wykryć uszkodzone geny i pokierować profilaktyką, diagnostyką i leczeniem.
Rak pęcherza moczowego – najczęściej występująca przerzutowa choroba nowotworowa
Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych – to drugi najczęstszy nowotwór urologiczny. Częstość zachorowania na raka pęcherza wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy osób po 50. roku życia, o około 60% pacjentów ma ponad 65 lat. Większość chorych stanowią mężczyźni. Charakterystycznym objawem raka pęcherza jest pojawienie się krwi w moczu, ale niestety czas od wystąpienia tego objawu do zgłoszenia się pacjenta do lekarza jest zazwyczaj dosyć długi. A w tym czasie nowotwór rozwija się i przechodzi w postać bardziej zaawansowaną.
Rak gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z obwodowej strefy gruczołu krokowego. Rozpoznawany jest głównie u mężczyzn powyżej 50. roku życia. W Polsce stanowi 13% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Czescy lekarze rozpoczęli nową metodę leczenia prostaty
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie rozpoczęli nową metodę leczenia prostaty. Polega ona na zastosowaniu gorącej pary w celu zmniejszenia prostaty. Dotychczas nowa metoda leczenia została przeprowadzona u sześciu mężczyzn.
Ryzyko raka prostaty a dieta
Ze względu na dużą częstość występowania złośliwych nowotworów prostaty wielu badaczy podejmuje się prób poszukiwania nowoczesnych metod leczenia tych schorzeń, ale i czynników ryzyka ich występowania. Interesujące są chociażby zależności pomiędzy rakiem prostaty a stosowaną przez mężczyzn dietą – dotychczas nie udało się jednoznacznie wykazać, jaka dieta może sprzyjać lub niwelować ryzyko nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, nowe światło na to zagadnienie rzucają jednak uczeni z Mayo Clinic w Rochester.
Rak prostaty a bakterie – czy mikroby mają wpływ na rozwój tej choroby?
Rak prostaty należy do grupy najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów złośliwych. Wciąż bywa on rozpoznawany w bardzo późnym stadium, dlatego też uczeni podejmują się poszukiwań zarówno technik diagnostycznych, które pozwolą go wcześniej wykrywać, jak i analizują oni to, jakie czynniki mają wpływ na rozwój tej choroby. Ciekawe doniesienia o patogenezie raka prostaty prezentują uczeni z Chin – udało im się bowiem zaobserwować pewne charakterystyczne dla nowotworu prostaty zmiany dotyczące składu mikroflory wydzieliny gruczołu krokowego.
- Reklama
Rozrost gruczołu krokowego – czym skutkuje?
Rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety wielu bagatelizuje objawy, co skutkuje rozwojem choroby i pojawieniem się dodatkowych, nieprzyjemnych dolegliwości.
Panowie, nie wstydźcie się! Badanie prostaty może uratować Wam życie
Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
Spożywanie alkoholu w młodym wieku a ryzyko raka prostaty
Wśród czynników ryzyka raka prostaty wymienia się m.in. wiek, otyłość czy występowanie przypadków tego nowotworu w rodzinie. O zwiększanie ryzyka wystąpienia tej choroby podejrzewa się również nadmierne spożywanie dużych ilości alkoholu – zależność pomiędzy nadużywaniem alkoholu a ryzykiem raka prostaty jest jednak zdecydowanie ciekawsza, niż można by tylko przypuszczać.
Rak prostaty: co mu sprzyja i jak się objawia?
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. W przypadku tego raka rokowania pacjentów są dobre, kluczowe jednak jest to, aby choroba została rozpoznana, zanim dojdzie do jej rozsiewu i pojawienia się przerzutów w innych narządach. Jakie więc dolegliwości mogą sugerować raka prostaty i co sprzyja występowaniu tego nowotworu?
Prostata – wszystko o badaniach profilaktycznych
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Głównym czynnikiem wystąpienia choroby jest wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Rak stercza dotyczy głównie mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia. Jednakże panowie po 40. roku życia powinni się zainteresować profilaktyką zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania. Większość przypadków raka prostaty stanowią gruczolaki rozwijające się najczęściej w strefie obwodowej gruczołu krokowego.
Rak jądra - profilaktyka
Rak jądra należy do najczęstszych nowotworów, na jakie zapadają mężczyźni - głównie młodzi (15 - 35 lat). W około 1 - 3% przypadków, schorzenie rozwija się w obu jądrach. Choroba zazwyczaj wykrywana jest przypadkiem przez pacjenta, bądź w trakcie samodzielnego okresowego badania jąder przez mosznę. Nowotwór jądra wykryty wcześnie jest w pełni uleczalny, tak bardzo istotna jest więc profilaktyka.
Movember - listopad miesiącem walki z rakiem prostaty!
Movember to coroczna, trwająca cały listopad akcja, polegająca na zapuszczaniu przez mężczyzn wąsów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat raka prostaty i innych nowotworów występujących u mężczyzn oraz zniesieniem tabu związanym z tymi chorobami. Każdego roku w akcję włączają się m.in. sportowcy z różnych dyscyplin sportowych.
Obrzezanie zmniejsza ryzyko raka prostaty
Obrzezanie (łac. circumcisio) jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu napletka. Wykonuje się go z przyczyn kulturowych, religijnych (np. w społeczeństwie żydowskim chłopcy obrzezani są już w ósmym dniu życia), jak i zdrowotnych (leczenie stulejki). Amerykańscy uczeni dowiedli, że zabieg usunięcia napletka przed rozpoczęciem aktywności seksualnej może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty (stercza, gruczołu krokowego).
Leczenie łagodnego przerostu stercza laserem ThuLEP
Jedną z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka mężczyzn w podeszłym wieku - jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. Do charakterystycznych objawów, jakie daje choroba, należy potrzeba częstego oddawania moczu zarówno w dzień jak i w nocy. Leczenie odbywa się na zasadzie farmakologii (wczesne stadium choroby) oraz leczenia zabiegowego bądź operacyjnego, w przypadku, gdy choroba jest zaawansowana.
Profilaktyka raka jąder i prostaty - kampania społeczna dla mężczyzn
Konferencją prasową w środę – 26 października br. – rozpoczęła się 3. edycja Movember Polska. Jest to ogólnokrajowa kampania społeczna poruszająca temat profilaktyki raka jąder i prostaty. Dzięki sukcesowi poprzedniej edycji, w czasie tegorocznej akcji przy wsparciu m.in. Nationale-Nederlanden realizowane będą bezpłatne badania USG jąder dla mężczyzn w całym kraju.