Artykuły z kategorii: Nowotwory kobiece
Jak rozpoznać raka piersi? Ta wiedza może uratować zdrowie i życie
Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce. Kiedyś uważano, że dotyka w szczególności kobiety po menopauzie, jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań w grupie młodszej, czyli 20-49 lat.
Objawy chorób nowotworowych u kobiet
Nowotwory występują u przedstawicieli obojga płci, pewne jednak z tych schorzeń są typowe dla kobiet lub rozwijają się u nich częściej niż u mężczyzn. Część chorób nowotworowych u kobiet daje zauważalne objawy dość późno, niestety często dopiero wtedy, gdy osiągają one znaczne stadium zaawansowania. Jakie więc wyróżnia się objawy nowotworów u kobiet – kiedy pacjentki powinny pilnie zgłaszać się na konsultację do lekarza?
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Jak podają najnowsze dane epidemiologiczne, w Polsce odnotowano ponad 17 tysięcy zachorowań na raka piersi oraz 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu w 2014 roku. Rak piersi jest drugą, po raku płuc przyczyną umieralności kobiet w Polsce.
Immunoterapia raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet i druga przyczyna zgonów u kobiet z powodu nowotworów złośliwych. Corocznie notuje się ok. 15 tysięcy nowych zachorowań. Lecznie głównie opiera się na metodach chirurgicznych i radioterapii, a w ostatnich latach dysponujemy nowymi terapiami, które dają bardzo obiecujące wyniki. Jedną z takich metod jest immunoterapia, której głównym celem w nowotworach piersi jest wykorzystanie przeciwciał monoklonalnych.
- Reklama
Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
Czy krwawienie to zawsze objaw alarmujący? W przypadku kobiet nie jest to zawsze powód do niepokoju. Cykliczne krwawienia u kobiet nie są nawet objawem lecz fizjologią, świadczącą o prawidłowym funkcjonowaniu osi powzgórze-przysadka-jajnik. Należy jednak mieć świadomość kiedy krwawienie z dróg rodnych powinno wzbudzać naszą czujność i kierować nas pod gabinet lekarza ginekologa. Poniższy artykuł opisuje najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień u kobiet.
Rak piersi – czynniki ryzyka i rodzaje nowotworów
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szczuje się, że stanowi 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a corocznie na świecie stwierdza się milion nowych zachorowań. Dlatego też niezwykle istotne są regularne badania przesiewowe oraz wczesna diagnostyka. Rak wykryty odpowiednio wcześnie bardzo często jest całkowicie wyleczalny. Co więcej, w przypadku szybko postawionej diagnozy, nie zawsze konieczna jest amputacja piersi, a leczenie można ograniczyć do resekcji wyłącznie guza i leczenia uzupełniającego.
Jakość życia kobiet leczonych na raka piersi
Rak piersi jest najczęściej występującym wśród schorzeń nowotworowych wykrywanych u kobiet. Jest on drugą, co do kolejności przyczyną zgonów na nowotwory w Polsce, jednak jego etiologia nie jest znana medycynie. W związku z zagrożeniem, jakie niesie konieczne jest wykonywanie cyklicznych badań mammograficznych, jako badań przesiewowych, celem jak najwcześniejszego wykrycia zmian nowotworowych. Istnieje wiele aspektów życia, które określają jego, jakość, szczególnie w sytuacji, gdy kobiecie przychodzi zmierzyć się z rakiem piersi.
Rak jajników - czy nadal jest tak groźny?
Październik to miesiąc walki z rakiem - niestety, nadal duży odsetek kobiet zapada na raka jajnika.
Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej
Terapia ruchowa pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem. Aktywność fizyczna wśród pacjentów onkologicznych stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia podstawowego. Jednak powinna być dostosowana do aktualnych możliwości fizycznych chorego.
Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej - cz.2
Leczenie choroby nowotworowej pozostawia wiele znamion: ubytki ciała, wyniszczone narządy, załamanie psychiczne. Wielu ludzi uważa, że ich wygląd stał się mało atrakcyjny w porównaniu do wyglądu ludzi zdrowych. Po leczeniu onkologicznym pacjenci szczególną uwagę skupiają na tych częściach ciała, które zostały dotknięte przez chorobę i leczenie. Tak niska samoocena istotnie wpływa na życie seksualne chorych.
- Reklama
Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej - cz.1
Choroba nowotworowa diametralnie zmienia życie człowieka. Po diagnozie pierwsze myśli to:,,Jak długo będę żyć?”. Jednak z czasem okazuje się, że choroba nowotworowa to nie wyrok śmierci. Wraz z rozpoczęciem leczenia rodzi się wiele pytań: jak będzie wyglądać życie codzienne, co z życiem seksualnym.
Profilaktyka chorób nowotworowych narządów rodnych
Nowotwory narządów rodnych to: rak szyjki macicy, rak błony śluzowej trzonu macicy, rak jajnika, rak jajowodu oraz rak piersi. Co robić, aby nie dopuścić do rozwoju nowotworu?
Najczęściej występujące nowotwory u kobiet ciężarnych
Nie ulega wątpliwości, iż ciąża jest bardzo szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W przypadku nowotworów diagnozy postawione w ciąży stanowią ok. 0,1% wszystkich ciąż.
Nowotwory szyjki macicy
Rak szyjki macicy zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania. Rak inwazyjny pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia.
Nowotwory trzonu macicy
Rak błony śluzowej trzonu macicy rozwija się z elementów nabłonkowych. Często powstaje na podstawie patologicznych rozrostów błony śluzowej trzonu macicy.
Jak żyć z rakiem jajnika?
Rak jajnika jest groźny głównie w okresie okołomenopauzalnym.
Nowotwory jajnika
Zachorowalność na nowotwory jajnika wynosi około 5,5% i ma tendencję wzrostową. Guzy jajnika stanowią 18% nowotworów narządów płciowych.
Nowotwory sromu
Do chorób nienowotworowych sromu zaliczamy rozrost płaskonabłonkowy oraz liszaj twardzinowy sromu. Pierwsza z nich – rozrost płaskonabłonkowy – stanowi nadmierne pogrubienie nabłonka o białawym lub szarawym kolorze.
Nowotwory pochwy
Nowotwory pochwy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku.
Nowotwory złośliwe u kobiet w ciąży
Na nowotwory choruje około 0,02-0,1% wszystkich ciężarnych. Z roku na rok ta liczba się zwiększa.