Nowotwory kobiece
Nowotwory trzonu macicy
Rak błony śluzowej trzonu macicy rozwija się z elementów nabłonkowych. Często powstaje na podstawie patologicznych rozrostów błony śluzowej trzonu macicy.
Jak żyć z rakiem jajnika?
Rak jajnika jest groźny głównie w okresie okołomenopauzalnym.
Nowotwory jajnika
Zachorowalność na nowotwory jajnika wynosi około 5,5% i ma tendencję wzrostową. Guzy jajnika stanowią 18% nowotworów narządów płciowych.
Nowotwory sromu
Do chorób nienowotworowych sromu zaliczamy rozrost płaskonabłonkowy oraz liszaj twardzinowy sromu. Pierwsza z nich – rozrost płaskonabłonkowy – stanowi nadmierne pogrubienie nabłonka o białawym lub szarawym kolorze.
- Reklama
Nowotwory pochwy
Nowotwory pochwy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku.
Nowotwory złośliwe u kobiet w ciąży
Na nowotwory choruje około 0,02-0,1% wszystkich ciężarnych. Z roku na rok ta liczba się zwiększa.
Otyłość, a rak piersi
Otyłość może prowadzić do licznych zaburzeń w stanie zdrowia człowieka, a jednym z nich jest zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, na przykład raka piersi. U otyłych ryzyko wystąpienia nowotworów wzrasta 1,5 – 3,5 krotnie. W populacji europejskiej osoby otyłe i z nadwagą stanowią 15-45% chorych na nowotwory.
Hormony kobiece a rak
Kobiece hormony płciowe odpowiadają za procesy rozwoju, różnicowania oraz obumierania komórek takich narządów jak jajniki, macica czy piersi. Te same hormony mogą jednak równocześnie być jednym z czynników sprzyjających rozwojowi raka tychże organów.
Październik miesiącem raka szyjki macicy
Polska charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników umieralności na raka szyjki macicy wśród krajów Unii Europejskiej. Październik, który uznany został miesiącem walki z rakiem szyjki macicy ma służyć próbie zmiany tej smutnej statystyki.
Błąd w kodzie genu BRCA1 lub BRCA2 odpowiedzialny nie tylko za raka piersi
Jest faktem powszechnie znanym, że mutacja w genie BRCA1 lub BRCA2 znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników. Nie każdy jednak wie, że taki defekt może mieć też negatywne skutki na inne organy.
- Reklama
Mutacja BRCA – problem nie tylko kobiecy
Powszechnie wiadomo już, że mutacja genów z grupy BRCA zwiększa ryzyko raka u kobiet. Mało kto jednak wie, że zagrożeni są też mężczyźni.
Promowanie badań profilaktycznych raka szyjki macicy
13 partnerów z całej Europy współpracuje w projekcie AURORA, podzielając przekonanie, że zorganizowane programy profilaktyki i wczesnego wykrywania mogą istotnie zmniejszyć częstość występowania raka szyjki macicy.
Antykoncepcja hormonalna a rak
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej takiej jak pigułki antykoncepcyjne zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka przy jednoczesnym zmniejszeniu prawdopodobieństwa rozwinięcia nowotworów innych typów.
Dziedziczny rak piersi - gen BRCA1 i BRCA2, a ryzyko zachorowania
Błąd w kodzie genetycznym w zakresie genów BRCA1 lub BRCA2 odpowiada za 20-25% dziedzicznych zachorowań na nowotwór piersi oraz 5-10% wszystkich zachorowań na raka piersi.
O zaawansowanym raku piersi
Profilaktyka raka piersi i wczesna postać choroby to tematy, o których opinia publiczna mówi otwarcie.
Dołącz do projektu walki z rakiem szyjki macicy
Projekt AURORA (Europejska sieć systemu obserwacji i kontroli raka szyjki macicy w nowych krajach członkowskich UE) jest 3-letnim projektem realizowanym przez Uniwersytet Łódzki w ramach unijnego programu Zdrowie. W projekt zaangażowanych jest także 12 instytucji z innych krajów członkowskich UE m.in z Włoch, Łotwy, Rumuni, Bługarii, Cypru i Czech. Uniwersytet Łódzki jest partnerem projektu zaangażowanym we wszystkie z głównych zadań.
Ginekologia onkologiczna – przyszłość onkologii narządów rodnych kobiecych
O sukcesie w onkologii można mówić wtedy, gdy lekarz spotyka swoją pacjentkę 10, 15 lat po leczeniu pierwotnym. Aby jak najlepiej leczyć kobiety z nowotworami narządów płciowych wyodrębniono niedawno nowo specjalizację – ginekologię onkologiczną. Program „Jestem przy Tobie” wspiera kobiety chore na nowotwory narządów rodnychi ich bliskich.
Cudowny sen czy koszmar?
Od lat dąży się do tego, aby Polki chętniej odwiedzały ginekologów i zachęca się je do regularnego wykonywania cytologii. Rokrocznie tysiące zaproszeń na badania przesiewowe trafia do rąk kobiet między 25-59 rokiem życia.
Rak szyjki macicy
Uznanymi wskaźnikami jakości opieki medycznej są umieralność noworodków oraz wyniki leczenia chorób nowotworowych. Dzięki stosowaniu przez wiele lat modelu trójstopniowej opieki położniczej umieralność noworodków zbliża się do średniej europejskiej, jednakże wyniki leczenia chorób nowotworowych znacznie odbiegają od uzyskiwanych w krajach rozwiniętych, głównie ze względu na zbyt duży odsetek chorych z zaawansowanymi postaciami nowotworów w chwili rozpoznania.
Prognozowanie ryzyka raka piersi u kobiet z atypią
U kobiet wykazujących, co najmniej trzy atypie komórkowe w tkance gruczołu piersiowego prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi jest 8-krotnie wyższe w porównaniu do zdrowych pacjentek.