Nowotwory kobiece
Matki noworodków o większej masie są bardziej narażone na raka piersi
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas Medical Branch w Galveston wykazały, że matki rodzące duże niemowlęta sa bardziej narażone na pojawienie się i rozwój raka piersi.
Stres powoduje przerzuty raka piersi do kości
Naukowcy z Vanderbilt Center for Bone Biology odkryli, iż stres może przyczyniać się do przerzutów komórek nowotworowych z piersi do kości.
Psychoterapia może łagodzić uderzenia gorąca, które są następstwem raka piersi
Wyniki badań brytyjskich naukowców sugerują, że niektóre rodzaje psychoterapii, mogą pomagać w niwelowaniu skutków leczenia raka piersi, takich jak: uderzenia gorąca i nocne pocenie.
Trombocytoza związana z rakiem jajnika
Trombocytoza, czyli bardzo podwyższony poziom płytek krwi związana jest z nasileniem rozwoju raka jajnika.
- Reklama
Rak piersi i choroby serca mogą mieć wspólne korzenie
Opublikowano wyniki badania, w których badacze wykazują, że kobiety, które są narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi mogą być również narażone na choroby serca.
Skład dezodorantów a ryzyko raka piersi
Od kilku lat naukowcy badali ewentualny związek pomiędzy substancjami zwanymi parabenami - powszechnie stosowanymi jako środek konserwujący w kosmetykach takich jak dezodoranty czy antyperspiranty - a ryzykiem rozwoju raka piersi.
Rak szyjki macicy
Uznanymi wskaźnikami jakości opieki medycznej są umieralność noworodków oraz wyniki leczenia chorób nowotworowych. Dzięki stosowaniu przez wiele lat modelu trójstopniowej opieki położniczej umieralność noworodków zbliża się do średniej europejskiej, jednakże wyniki leczenia chorób nowotworowych znacznie odbiegają od uzyskiwanych w krajach rozwiniętych, głównie ze względu na zbyt duży odsetek chorych z zaawansowanymi postaciami nowotworów w chwili rozpoznania.
Prognozowanie ryzyka raka piersi u kobiet z atypią
U kobiet wykazujących, co najmniej trzy atypie komórkowe w tkance gruczołu piersiowego prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi jest 8-krotnie wyższe w porównaniu do zdrowych pacjentek.
Prewencja raka szyjki macicy
Przedstawiono informacje o prewencji raka szyjki macicy - to co każda pacjentka wiedzieć powinna.
Szczepionka przeciw wirusowi HPV- nowość w profilaktyce raka szyjki macicy
W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości nowotworem narządu rodnego kobiet. Nasz kraj pod względem zachorowalności i umieralności równa się z krajami Trzeciego Świata.
- Reklama
Genetyczne predyspozycje występowania raka jajnika
Liczne doniesienia o rodzinnym występowaniu nowotworów jajnika datują się już od roku 1950. Zwiększone ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika może być dziedziczone jako składowa kilku zespołów genetycznych.
Rak szyjki macicy jest chorobą całkowicie wyleczalną?
Przedstawiono w sposób przystępny dla pacjentek zasady rozpoznawania i profilaktyki raka szyjki macicy. Choroba ta jest całkowicie wyleczalna pod warunkiem regularnych kontroli lekarskich i wykrycia jej we wczesnym stadium rozwoju.
Profilaktyka wtórna, czyli jak nie dać się rakowi piersi
Rak piersi jest jak cichy zabójca. Przez lata może rozwijać się w sposób niezauważony, nie dając żadnych objawów. Należy mieć to na uwadze tym bardziej, że jest on jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, na który chorują kobiety.
Rak szyjki macicy – diagnostyka i leczenie
Niewiedza przyczynia się do unikania badań diagnostycznych.
Badania na obecność HPV
Testy na HPV pozwalają wykryć raka szyjki macicy.
Jakość życia starszych kobiet z nowotworami
Nowotwory ginekologiczne przyczyniają się do depresji.
BMI przed i zmiany masy ciała po diagnozie raka piersi we wczesnym stadium, a dalsze rokowania.
Zbadano powiązanie pomiędzy indeksem masy ciała (BMI) mierzonym w czasie diagnozy choroby, zmianami masy ciała po diagnozie a prognozami dotyczącymi raka piersi. Przeprowadzono w tym celu badanie kohortowe, prospektywne w grupie 1692 pacjentek, które przeżyły chorobę nowotworową.
Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
19 stycznia (poniedziałek) rozpoczyna się IV Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, będący inicjatywą zapoczątkowaną m.in. przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Wakcynologii.
Płodność u pacjentek leczonych z powodu nowotworów jajników wywodzących się z komórek rozrodczych.
Pacjentki z nowotworem jajników wywodzącym się z komórek rozrodczych leczone chemioterapią opartą o związki platyny i operacją zachowującą płodność mogą zachować funkcje menstruacyjne i zdolność do posiadania potomstwa.
Genetyczne uwarunkowania podatności na raka piersi palących kobiet
Wyniki najnowszych badań pozwoliły ustalić, że pewien wariant genu NAT2 zwieksza zagrożenie zachorowania na raka piersi przez palące kobiety.