Nowotwory kobiece
Rak jajnika - objawy, diagnoza, leczenie
W Polsce rak jajnika znajduje się w pierwszej dziesiątce częstości występowania nowotworów złośliwych u kobiet. Charakteryzuje się dużą śmiertelnością ze względu na późne rozpoznawanie choroby.
Rak piersi - amputacja metoda Pateya
Główną metodą leczenia jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet (raka piersi) jest leczenie chirurgiczne. Wiele jest operacji, które wybierane są w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Pateya.
Rak piersi - amputacja metodą Maddena
Pomimo tego, że rak piersi jest w Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, to zwykle zostaje wykryty w stadium zaawansowanym. Wówczas nie jest już możliwe miejscowe, oszczędzające usunięcie guza. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Maddena.
Rak piersi - amputacja piersi metodą Halsteda
Podstawową zasadą leczenia chirurgicznego raka piersi jest zasada doszczętności onkologicznej. Nie zawsze jednak udaje się wyciąć jedynie guza, a trzeba postąpić bardziej radykalnie. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Halsteda.
- Reklama
Markera CA 15-3 - marker raka piersi
CA 15-3 to jeden z markerów nowotworowych (definicja patrz wyżej), którego stężenie jest oceniane u części chorych z rakiem piersi. Jest to prosty test, w którym wykorzystuje się próbkę krwi pobranej od pacjentki. Pamiętać należy, iż odgrywa on jedynie pomocniczą rolę.
Marker CA 125 - marker raka jajnika
Rak jajnika w Polsce jest dość powszechny (6 pod względem częstości choroba nowotworowa). W 2011 roku zachorowało ponad 3500 kobiet. Choroba zwykle nie daje na początku objawów, bądź są one mało specyficzne. W związku z tym poszukuje się metod umożliwiających wczesne wykrycie choroby, tak by zwiększyć szansę na wyleczenie. Nadzieję pokładano w markerze CA 125.
Rak piersi - czynniki ryzyka, uwarunkowania genetyczne
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce i stanowi drugą najczęstszą przyczynę śmierci z powodu choroby nowotworowej po raku płuca. Każdego roku na ten nowotwór zapada ok. 16 tys. kobiet a umiera ponad 5500. Choroba wcześnie wykryta jest zawsze uleczalna. Kto zatem jest narażony na tą chorobę.
Nowotwory gruczołu sutkowego
Liczba kobiet cierpiących na raka gruczołowego ciągle rośnie. Zachorowalność wynosi obecnie około 17%.
Nowotwory szyjki macicy
Rak szyjki macicy zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania. Rak inwazyjny pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia.
Nowotwory trzonu macicy
Rak błony śluzowej trzonu macicy rozwija się z elementów nabłonkowych. Często powstaje na podstawie patologicznych rozrostów błony śluzowej trzonu macicy.
- Reklama
Jak żyć z rakiem jajnika?
Rak jajnika jest groźny głównie w okresie okołomenopauzalnym.
Nowotwory sromu
Do chorób nienowotworowych sromu zaliczamy rozrost płaskonabłonkowy oraz liszaj twardzinowy sromu. Pierwsza z nich – rozrost płaskonabłonkowy – stanowi nadmierne pogrubienie nabłonka o białawym lub szarawym kolorze.
Aspekty psychologiczne u kobiet chorych na raka piersi
W Polsce zachorowalność na raka piersi wykazuje stałą tendencję wzrostową i jest główną przyczyną umieralności wśród kobiet.
Nowotwory pochwy
Nowotwory pochwy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku.
Otyłość, a rak piersi
Otyłość może prowadzić do licznych zaburzeń w stanie zdrowia człowieka, a jednym z nich jest zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, na przykład raka piersi. U otyłych ryzyko wystąpienia nowotworów wzrasta 1,5 – 3,5 krotnie. W populacji europejskiej osoby otyłe i z nadwagą stanowią 15-45% chorych na nowotwory.
Hormony kobiece a rak
Kobiece hormony płciowe odpowiadają za procesy rozwoju, różnicowania oraz obumierania komórek takich narządów jak jajniki, macica czy piersi. Te same hormony mogą jednak równocześnie być jednym z czynników sprzyjających rozwojowi raka tychże organów.
Błąd w kodzie genu BRCA1 lub BRCA2 odpowiedzialny nie tylko za raka piersi
Jest faktem powszechnie znanym, że mutacja w genie BRCA1 lub BRCA2 znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników. Nie każdy jednak wie, że taki defekt może mieć też negatywne skutki na inne organy.
Mutacja BRCA – problem nie tylko kobiecy
Powszechnie wiadomo już, że mutacja genów z grupy BRCA zwiększa ryzyko raka u kobiet. Mało kto jednak wie, że zagrożeni są też mężczyźni.
Dziedziczny rak piersi - gen BRCA1 i BRCA2, a ryzyko zachorowania
Błąd w kodzie genetycznym w zakresie genów BRCA1 lub BRCA2 odpowiada za 20-25% dziedzicznych zachorowań na nowotwór piersi oraz 5-10% wszystkich zachorowań na raka piersi.
O zaawansowanym raku piersi
Profilaktyka raka piersi i wczesna postać choroby to tematy, o których opinia publiczna mówi otwarcie.