Nowotwory kobiece
Witamina D we wspomaganiu układu odpornościowego do walki z rakiem
Choroby nowotworowe obecne są w życiu człowieka od zarania dziejów, jednak w czasach starożytnych nie do końca znana była przyczyna śmierci – nieznany był bowiem mechanizm powstawania i rozwoju nowotworów. Obecnie zdobycze medycyny pozwalają na coraz skuteczniejszą walkę z nowotworami oraz na lepsze podejście profilaktyczne. Jak wskazują badania i obserwacje, witamina D dzięki swoim właściwościom pozwala na skuteczniejszą i lepszą walkę z rozwojem i skutkami chorób nowotworowych.
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Jak podają najnowsze dane epidemiologiczne, w Polsce odnotowano ponad 17 tysięcy zachorowań na raka piersi oraz 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu w 2014 roku. Rak piersi jest drugą, po raku płuc przyczyną umieralności kobiet w Polsce.
Immunoterapia raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet i druga przyczyna zgonów u kobiet z powodu nowotworów złośliwych. Corocznie notuje się ok. 15 tysięcy nowych zachorowań. Lecznie głównie opiera się na metodach chirurgicznych i radioterapii, a w ostatnich latach dysponujemy nowymi terapiami, które dają bardzo obiecujące wyniki. Jedną z takich metod jest immunoterapia, której głównym celem w nowotworach piersi jest wykorzystanie przeciwciał monoklonalnych.
Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
Czy krwawienie to zawsze objaw alarmujący? W przypadku kobiet nie jest to zawsze powód do niepokoju. Cykliczne krwawienia u kobiet nie są nawet objawem lecz fizjologią, świadczącą o prawidłowym funkcjonowaniu osi powzgórze-przysadka-jajnik. Należy jednak mieć świadomość kiedy krwawienie z dróg rodnych powinno wzbudzać naszą czujność i kierować nas pod gabinet lekarza ginekologa. Poniższy artykuł opisuje najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień u kobiet.
- Reklama
Rak piersi – czynniki ryzyka i rodzaje nowotworów
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szczuje się, że stanowi 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a corocznie na świecie stwierdza się milion nowych zachorowań. Dlatego też niezwykle istotne są regularne badania przesiewowe oraz wczesna diagnostyka. Rak wykryty odpowiednio wcześnie bardzo często jest całkowicie wyleczalny. Co więcej, w przypadku szybko postawionej diagnozy, nie zawsze konieczna jest amputacja piersi, a leczenie można ograniczyć do resekcji wyłącznie guza i leczenia uzupełniającego.
Jakość życia kobiet leczonych na raka piersi
Rak piersi jest najczęściej występującym wśród schorzeń nowotworowych wykrywanych u kobiet. Jest on drugą, co do kolejności przyczyną zgonów na nowotwory w Polsce, jednak jego etiologia nie jest znana medycynie. W związku z zagrożeniem, jakie niesie konieczne jest wykonywanie cyklicznych badań mammograficznych, jako badań przesiewowych, celem jak najwcześniejszego wykrycia zmian nowotworowych. Istnieje wiele aspektów życia, które określają jego, jakość, szczególnie w sytuacji, gdy kobiecie przychodzi zmierzyć się z rakiem piersi.
Dziś startuje Ogólnopolska Kampania Diagnostyka Jajnika
Jest to już druga odsłona kampanii adresowanej do kobiet, odbywa się pod hasłem: Twoja historia nie musi być złośliwa. Patronami medialnymi zostały serwisy ForumGinekologiczne.pl oraz ForumOnkologiczne.pl
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka
Badacze z Washington University w St. Louis we współpracy z naukowcami z innych ośrodków naukowych w USA oraz z Norwegii, Szwecji i Finlandii przeanalizowali wyniki blisko 27 badań dotyczących związku między karmieniem piersią a ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Rak jajników - czy nadal jest tak groźny?
Październik to miesiąc walki z rakiem - niestety, nadal duży odsetek kobiet zapada na raka jajnika.
Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej
Terapia ruchowa pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem. Aktywność fizyczna wśród pacjentów onkologicznych stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia podstawowego. Jednak powinna być dostosowana do aktualnych możliwości fizycznych chorego.
- Reklama
Soja a zapobieganie nowotworom
Soja to prawdziwe bogactwo białek, nieprzetworzonych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego oraz wielu minerałów i witamin. Dodatkowo strąki soi są istotnym źródłem przeciwrakowych związków fitochemicznych. Izoflawony, to substancje fitochemiczne z grupy polifenoli, głównie dzięki nim soja przyczynia się do walki z rakiem.
Czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka piersi
Zespół badawczy z University of Leeds monitorował przez blisko 7 lat spożycie mięsa przez kobiety, w różnym wieku. Wyniki wydają się być się jedno znaczne : czerwone mięso sprzyja rozwojowi raka piersi.
Co powoduje raka szyjki macicy?
Z prowadzonych badań epidemiologicznych, nad przyczynami rozwoju raka szyjki macicy, wynika iż czynnikiem onkogennym, który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, jest przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego - HPV.
Cholesterol a ryzyko raka piersi
Prowadzone dotychczas badania na dużej liczbie pacjentek oraz obserwacje kliniczne, wskazują, iż poziom cholesterolu może mieć wpływ na rozwój raka piersi u kobiet.
Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej - cz.2
Leczenie choroby nowotworowej pozostawia wiele znamion: ubytki ciała, wyniszczone narządy, załamanie psychiczne. Wielu ludzi uważa, że ich wygląd stał się mało atrakcyjny w porównaniu do wyglądu ludzi zdrowych. Po leczeniu onkologicznym pacjenci szczególną uwagę skupiają na tych częściach ciała, które zostały dotknięte przez chorobę i leczenie. Tak niska samoocena istotnie wpływa na życie seksualne chorych.
Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego
Obecnie wyróżnia się ponad 100 szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), z czego tylko niektóre odpowiedzialne są za rozwój raka szyjki macicy. 12 szczepów wirusa określa się jako tzw. szczepy wysokoonkogenne.
Radioterapia u kobiet w ciąży
Radioterapia jest metodą leczenia przy pomocy promieniowania jonizującego. Często stosowana jest w leczeniu onkologicznym i minimalizacji bólu spowodowanego przerzutami nowotworowymi, np. do kości.
Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej - cz.1
Choroba nowotworowa diametralnie zmienia życie człowieka. Po diagnozie pierwsze myśli to:,,Jak długo będę żyć?”. Jednak z czasem okazuje się, że choroba nowotworowa to nie wyrok śmierci. Wraz z rozpoczęciem leczenia rodzi się wiele pytań: jak będzie wyglądać życie codzienne, co z życiem seksualnym.
Chemioterapia u kobiet w ciąży
Stopień szkodliwego działania leków cytotoksycznych na płód zależy od wielu czynników. Są to m. in. etap ciąży, dawka i droga podania leku oraz czas trwania terapii.
Profilaktyka chorób nowotworowych narządów rodnych
Nowotwory narządów rodnych to: rak szyjki macicy, rak błony śluzowej trzonu macicy, rak jajnika, rak jajowodu oraz rak piersi. Co robić, aby nie dopuścić do rozwoju nowotworu?