Nowotwory kobiece
Objawy raka jajnika: jakie dolegliwości sugerować mogą ten nowotwór?
Rak jajnika to wyjątkowo podstępna choroba – bardzo często przez długi czas przebiega ona bez jakichkolwiek wyraźnych objawów, a jednocześnie w tym czasie nowotwór czyni spustoszenie w organizmie chorej. Istnieją jednak pewne niespecyficzne dolegliwości, które pojawiać się mogą właśnie we wczesnych stadiach tego schorzenia nowotworowego – o jakich objawach mowa?
Leczenie nowotworu w czasie koronawirusa
Pomimo tego, że świat opanowała pandemia koronawirusa i to na nim skupione są oczy wszystkich na niemal całym świecie, istnieją choroby, które należy leczyć natychmiast po zdiagnozowaniu. Dotyczy to szczególnie groźnych nowotworów, takich jak rak jajnika. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej przygotowało szereg zaleceń w związku z postępowaniem z chorymi w czasie pandemii.
Poznaj inne niż guzek możliwe objawy raka piersi
Za podstawowy objaw raka piersi uznaje się obecność guza w obrębie gruczołów piersiowych. Nie wszystkie jednak pacjentki, które chorują na ten nowotwór, rzeczywiście mają wyczuwalne tego rodzaju zmiany – zdarza się, że pierwszymi dolegliwościami, związanymi z rakiem piersi, są całkowicie inne objawy. Jakie więc symptomy można uznać za niepokojące i wymagające niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem?
Rak szyjki macicy – lepiej zapobiegać niż leczyć
Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy dotyczący narządu rodnego. W skali świata jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet (zaraz po raku piersi). W Polsce umieralność jest wysoka w porównaniu z innymi europejskimi krajami, co ma związek z brakiem systematycznych badań profilaktycznych i zbyt późną diagnozą.
- Reklama
Czy spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?
Zastąpienie czerwonego mięsa drobiem może zmniejszyć ryzyko raka piersi. Wskazuje na to nowe badanie opublikowane przez International Journal of Cancer. Podczas gdy czerwone mięso zwiększa ryzyko tego typu nowotworu, drób ma odwrotny skutek.
Wiek i inne czynniki ryzyka raka piersi
Rak piersi wciąż plasuje się w czołówce najczęściej występujących u kobiet nowotworów i przede wszystkim z tego właśnie powodu stale prowadzone są różne badania, których celem jest jeszcze lepsze poznanie metod leczenia tej choroby, jak i czynników ryzyka jej wystąpienia. W przypadku drugich z wymienionych za jeden z takowych uznawany jest wiek – od którego jednak roku życia ryzyko wystąpienia raka piersi znacząco się nasila?
Termografia nie jest uznaną metodą wykrywania raka piersi
W oświadczeniu wystosowanym przez polskich uczonych, wśród których między innymi znaleźli się prof. Jacek Fijuth, prf. Arkadiusz Jeziorski, prof. Krzysztof Składowski i dr Janusz Meder, stwierdzono, że termografia nie jest sprawdzoną metodą wykrywania nowotworu piersi u kobiet. Poniżej pełna treść krótkiego komunikatu prasowego.
Czy czerwona wysypka, plamki na piersiach powinny zaniepokoić?
Zazwyczaj wszelkie zmiany, które pojawiają się w obrębie kobiecych piersi, budzą w pacjentkach niepokój – obawy zwykle możliwości, że nietypowe objawy mogą być przejawem raka piersi. Tak jak jednak guzki w piersiach typowo są kojarzone z potencjalnym nowotworem, tak już czerwonawa wysypka czy guzki na powierzchni piersi niekoniecznie, a one również mogą być objawem raka. Kiedy więc problem tego rodzaju powinien zaniepokoić i jakie jeszcze inne – poza chorobą nowotworową – mogą być przyczyny czerwonawych zmian w obrębie biustu?
Witamina D we wspomaganiu układu odpornościowego do walki z rakiem
Choroby nowotworowe obecne są w życiu człowieka od zarania dziejów, jednak w czasach starożytnych nie do końca znana była przyczyna śmierci – nieznany był bowiem mechanizm powstawania i rozwoju nowotworów. Obecnie zdobycze medycyny pozwalają na coraz skuteczniejszą walkę z nowotworami oraz na lepsze podejście profilaktyczne. Jak wskazują badania i obserwacje, witamina D dzięki swoim właściwościom pozwala na skuteczniejszą i lepszą walkę z rozwojem i skutkami chorób nowotworowych.
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Jak podają najnowsze dane epidemiologiczne, w Polsce odnotowano ponad 17 tysięcy zachorowań na raka piersi oraz 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu w 2014 roku. Rak piersi jest drugą, po raku płuc przyczyną umieralności kobiet w Polsce.
- Reklama
Immunoterapia raka piersi
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet i druga przyczyna zgonów u kobiet z powodu nowotworów złośliwych. Corocznie notuje się ok. 15 tysięcy nowych zachorowań. Lecznie głównie opiera się na metodach chirurgicznych i radioterapii, a w ostatnich latach dysponujemy nowymi terapiami, które dają bardzo obiecujące wyniki. Jedną z takich metod jest immunoterapia, której głownym celem w nowotworach piersi jest wykorzystanie przeciwciał monoklonalnych.
Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
Czy krwawienie to zawsze objaw alarmujący? W przypadku kobiet nie jest to zawsze powód do niepokoju. Cykliczne krwawienia u kobiet nie są nawet objawem lecz fizjologią, świadczącą o prawidłowym funkcjonowaniu osi powzgórze-przysadka-jajnik. Należy jednak mieć świadomość kiedy krwawienie z dróg rodnych powinno wzbudzać naszą czujność i kierować nas pod gabinet lekarza ginekologa. Poniższy artykuł opisuje najczęstsze przyczyny nieprawidłowych krwawień u kobiet.
Rak piersi – czynniki ryzyka i rodzaje nowotworów
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szczuje się, że stanowi 18% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a corocznie na świecie stwierdza się milion nowych zachorowań. Dlatego też niezwykle istotne są regularne badania przesiewowe oraz wczesna diagnostyka. Rak wykryty odpowiednio wcześnie bardzo często jest całkowicie wyleczalny. Co więcej, w przypadku szybko postawionej diagnozy, nie zawsze konieczna jest amputacja piersi, a leczenie można ograniczyć do resekcji wyłącznie guza i leczenia uzupełniającego.
Jakość życia kobiet leczonych na raka piersi
Rak piersi jest najczęściej występującym wśród schorzeń nowotworowych wykrywanych u kobiet. Jest on drugą, co do kolejności przyczyną zgonów na nowotwory w Polsce, jednak jego etiologia nie jest znana medycynie. W związku z zagrożeniem, jakie niesie konieczne jest wykonywanie cyklicznych badań mammograficznych, jako badań przesiewowych, celem jak najwcześniejszego wykrycia zmian nowotworowych. Istnieje wiele aspektów życia, które określają jego, jakość, szczególnie w sytuacji, gdy kobiecie przychodzi zmierzyć się z rakiem piersi.
Dziś startuje Ogólnopolska Kampania Diagnostyka Jajnika
Jest to już druga odsłona kampanii adresowanej do kobiet, odbywa się pod hasłem: Twoja historia nie musi być złośliwa. Patronami medialnymi zostały serwisy ForumGinekologiczne.pl oraz ForumOnkologiczne.pl
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju raka
Badacze z Washington University w St. Louis we współpracy z naukowcami z innych ośrodków naukowych w USA oraz z Norwegii, Szwecji i Finlandii przeanalizowali wyniki blisko 27 badań dotyczących związku między karmieniem piersią a ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Rak jajników - czy nadal jest tak groźny?
Październik to miesiąc walki z rakiem - niestety, nadal duży odsetek kobiet zapada na raka jajnika.
Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej
Terapia ruchowa pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem. Aktywność fizyczna wśród pacjentów onkologicznych stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia podstawowego. Jednak powinna być dostosowana do aktualnych możliwości fizycznych chorego.
Poczucie kobiecości i seksualność w czasie leczenia
Bardzo często pierwszą myślą po usłyszeniu diagnozy choroby nowotworowej kobiety stawiają pytanie jak długo będą żyć. Wraz z rozpoczęciem leczenia pojawiają się kolejne obawy dotyczące wyglądu kobiecego ciała (np. po operacji) oraz pytania dotyczące życia seksualnego. Wszystkie te obawy są zrozumiałe, gdyż w życiu chorej kobiety oraz jej najbliższej rodziny przychodzi zmierzyć się z zupełnie inną niż dotychczas codziennością.
Soja, a zapobieganie nowotworom
Soja to prawdziwe bogactwo białek, nieprzetworzonych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego oraz wielu minerałów i witamin. Dodatkowo strąki soi są istotnym źródłem przeciwrakowych związków fitochemicznych. Izoflawony, to substancje fitochemiczne z grupy polifenoli, głównie dzięki nim soja przyczynia się do walki z rakiem.