Porady specjalisty z kategorii: Leczenie raka
Flawonoidy a rak
Flawonoidy to grupa substancji powszechnie występujących w wielu produktach roślinnych. W chwili obecnej poznanych jest blisko 4000-5000 różnych związków flawinowych. Nadają one: żółte, czerwone, fioletowe i niebieskie barwy wielu owocom i warzywom. Znajdują się głównie w wierzchnich warstwach roślin i w liściach.
Likopen, a rak
Związek należący do rodziny karotenoidów, nadający pomarańczową, żółtą i czerwoną barwę wielu owocom i warzywom. Likopen jako pigment nadaje dojrzałym pomidorom barwę czerwoną i to właśnie te warzywa stanowią największe jego źródło w diecie (ok. 85% likopenu pozyskuje się z pomidorów).
Uszkodzenie rentgenowskie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż nasza skóra może zostać uszkodzona promieniami rentgenowskimi bądź promieniami radu. Są to promieniowania jonizujące, które w różnym stopniu, rozległości oraz z różnymi konsekwencjami uszkadzają skórę. Bardzo ważną rolę odgrywa także czas naświetlania oraz jego intensywność. Skóra na naszym ciele w jednych miejscach jest bardziej podatna na uszkodzenia promieniami jonizującymi w innych mniej.
Ból w jamie ustnej podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zaczerwienienie, podrażnienie, a w cięższych przypadkach nawet owrzodzenie, nadżerki i krwawienie ze śluzówek jamy ustnej to jedno z powikłań chemioterapii. Ból, który temu towarzyszy jest przez wielu chorych opisywany jako nie do zniesienia, a przy tym powoduje poważne problemy.
- Reklama
Zaparcia podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Po takich lekach cytostatycznych jak winkrystyna czy winblastyna najczęściej występują problemy z oddawaniem stolca. Zaparciom można jednak zapobiegać.
Dieta w czasie chemioterapii: suchość w jamie ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Suchość w jamie ustnej jako jeden z objawów niepożądanych leczenia przeciwnowotworowego może doprowadzić do dalszych powikłań (zapalenie jamy ustnej, które może nawet wymagać podawania narkotycznych leków przeciwbólowych). Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zabiegów profilaktycznych już na etapie suchości w jamie ustnej.
Wpływ terapii przeciwnowotworowej na smak
Zaburzenia smaku, czyli tak zwana dysgeuzja to objaw który może być wynikiem choroby lub przyjmowania leków, takich jak na przykład cytostatyki. Objaw ten istotnie wpływa na jakość życia chorego.
Hormonoterapia przy raku piersi
W raku piersi stosuje się leczenie skojarzone. Poza leczeniem chirurgicznym stosuje się radioterapię oraz leczenie systemowe. Do tego ostatniego zaliczamy hormonoterapię.
Chemioterapia przy nowotworze piersi
Chemioterapia to leczenie systemowe, które jest uzupełnieniem chirurgicznego leczenia raka piersi. Może być podawana przed zabiegiem (leczenie neoadiuwentowe), w pierwszej dobie po zabiegu (leczenie okołooperacyjne), po operacji (leczenie adiuwentowe) lub paliatywnie.
Wymioty i nudności podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Podczas leczenia przeciwnowotworowego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przestrzeganie zaleceń lekarskich (dopasowywanych indywidualnie w zależności od rodzaju podawanego cytostatyku) jest w stanie zmniejszyć nieprzyjemne efekty uboczne chemioterapii takie jak na przykład nudności.
- Reklama
Biegunka podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zaburzenia wchłaniania zwrotnego wody spowodowane uszkodzeniem nabłonka jelit może doprowadzić do objawu jakim jest biegunka. Może ona doprowadzić do poważnego odwodnienia, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta.
Witaminy B17 - leczenie przeciwnowotworowe
Choroby nowotworowe stanowią druga co do częstości przyczynę zgonów Polaków. Rozpoznanie nowotworu złośliwego diametralnie zmienia Zycie pacjenta. Wiąże się z niepokojem, lękiem oraz innymi negatywnymi uczuciami. Chory rozpoczynając leczenie chce uzyskać jak najlepsze efekty. Często jednak sięga po alternatywne metody leczenia mimo, że nie ma pewności co do ich skuteczności, a często wręcz mają one negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Jednym z przykładów może być witamina B17.
Rak - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroby nowotworowe od wielu lat stanowią druga, a wśród kobiet w wieku 30-69 pierwszą przyczynę zgonów w Polsce po chorobach układu krążenia. Bardzo dynamicznie wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe i jest jedną z najwyższych w Europie. W ciągu ostatnich 30 lat podwoiła się ich liczba. W 2010 roku z tego powodu zmarło ponad 90 tys. osób.
Chemioterapia - czy będę wymiotować?
Nudności i wymioty to jeden z powszechnie znanych skutków ubocznych, o który pytają chorzy rozpoczynający leczenie onkologiczne. Są to na tyle nieprzyjemne doznania, że często pojawia się duży lęk i obawa przed ich potencjalnym wystąpieniem. Wpływa to na przebieg procesu terapeutycznego. Nasilone nudności i wymioty mogą bowiem wywołać nawet depresją czy z ich powodu chory może chcieć zrezygnować z leczenia.Na szczęście nastąpił ogromny postęp w tej kwestii. Coraz rzadziej dochodzi do sytuacji, gdy nie potrafimy poradzić sobie z tymi przykrymi objawami. Dzięki nowoczesnym lekom, dostępnym także w Polsce, stają się one mniej uciążliwe dla choreg, a część z pacjentów w ogóle ich nie doświadcza. Obecnie ogromną rolę odgrywa zapobieganie ich powstaniu, które to także ułatwia leczenie jeśli jednak pojawią się nudności i wymioty.
Neutropenia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Leczenie onkologiczne to złożony, długotrwały proces. Jednym z elementów może być chemioterapia, czyli zastosowanie leków przeciwnowotworowych tzn. cytostatyków. Preparaty te są stosowane w celu zniszczenia komórek nowotworowy. Różnią się one między sobą sposobem w jaki uszkadzają komórki.Pacjenci przed rozpoczęciem leczenia z użyciem cytostatyków informowani są o potencjalnych jego powikłaniach, które występują z różną częstością i mogą być czasem charakterystyczne dla danego leku. Jednym z częstszych skutków ubocznych jest tzw. neutropenia. Co to właściwie jest i czemu się pojawia?
Czy wypadną mi włosy po chemioterapii?
Leczenie onkologiczne to często długotrwała wielomiesięczna terapia składająca się z zabiegu operacyjnego, radio- i chemioterapii. Ta ostatnia metoda kojarzy się chorym szczególnie z wymiotami oraz wypadaniem włosów. Chustka czy peruka stają się stygmatami dla leczonych pacjentów. Powodują liczne problemy natury psychologicznej, z objawami depresji włącznie. Utrata włosów jest szczególnie dotkliwa dla kobiet, które często zadają pytanie czy to nieuniknione.Po większości stosowanych cytostatyków (leków onkologicznych) może do tego dojść. Częstość tego powikłania zależy od grupy stosowanych leków, ale też od podawanych dawek. Najczęściej obserwuje się to zjawisko po lekach z grupy antracyklin oraz taksoidów. Są to substancje używane bardzo często w przypadku wielu typów chorób nowotworowych np. raka piersi.
Chemioterapia w tabletkach
Z roku na rok choroby nowotworowe stają się coraz powszechniejsze. Wzrasta ilość osób wyleczonych, jak i tych będących w trakcie terapii. Znaczny odsetek chorych chce prowadzić aktywny tryb życia i jak najmniej czasu spędzać w szpitalu. Stanowi to nie lada wyzwanie dla lekarzy i farmaceutów, by nowe leki nie tylko były efektywne, ale i jak najmniej wpływały na życie codzienne pacjentów.