Zaloguj
Reklama

Zalety i wady leczenia zimnem

Autorzy: Awa Fijołek
Wizyta u lekarza
Fot. medforum
Wizyta u lekarza
(4)

Zanim zdecydujemy się na krioterapię, warto dowiedzieć się jaką przewagę ma ten zabieg nad innymi formami leczenia oraz jakie może przynieść efekty uboczne. 

Reklama

Kriochirurgia, jak w zasadzie wszystkie zabiegi, może mieć nieprzyjemne efekty uboczne, należy jednak zaznaczyć, że są one zdecydowanie mniejsze niż w wypadku tradycyjnej chirurgii czy radioterapii. Warto przyjrzeć się temuproblemowi całościowo i przeanalizować zalety i wady leczenia zimnem.

Przede wszystkim, ten typ zabiegu jest mniej inwazyjny niż tradycyjna operacja i w leczenie zostaje zaangażowana mniejsza część organizmu, przez co ogranicza się bóle, krwawienia i wszelkie inne komplikacje wiążące się z cięciem tkanek. Kriochirurgia jest również tańsza i wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu oraz powrotem do ogólnej formy. W związku z tym, że lekarze wykonują działania na ograniczonej powierzchni ciała pacjenta, ryzyko zniszczenia sąsiednich, zdrowych komórek zostaje zminimalizowane. Sam zabieg może być kilkukrotnie powtarzany i łączony z innymi sposobami leczenia zmian chorobowych. Może także okazać się skuteczny w wypadku nietypowych nowotworów lub tych opierających się standardowym metodom leczenia. Jest odpowiedni także dla wielu osób, które ze względu na wiek lub z innych powodów nie mogą poddać się konwencjonalnej operacji.

Ewentualne efekty uboczne w dużej mierze są zależne od lokalizacji ogniska choroby, na przykład w wypadku usuwania zmian skórnych, zabieg może pozostawić blizny lub opuchnięcia, z kolei przypadkowe naruszenie nerwów może spowodować utratę czucia. Krioterapia może również wchodzić w niebezpieczną interakcję z pewnymi typami chemioterapii. Jednak jak dotąd, główną wadą tej metody jest jej niepewna efektywność – o ile lekarz bez problemu może usuwać nowotwory, które można zobaczyć na obrazie lub ekranie, o tyle trudno o precyzję w wypadku usuwania mikroskopijnych, uszkodzonych komórek.

Wciąż trwają badania, które pomogłyby usprawnić kriochirurgię, zarówno pod kątem wykrywania, jak i niszczenia maksymalnie dużej ilości komórek nowotworowych oraz sposobów łączenia jej z innymi rodzajami leczenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze