Zaloguj
Reklama

Zalety i wady leczenia zimnem

Autorzy: Awa Fijołek
Zalety i wady leczenia zimnem
Fot. medforum
(4)

Zanim zdecydujemy się na krioterapię, warto dowiedzieć się jaką przewagę ma ten zabieg nad innymi formami leczenia oraz jakie może przynieść efekty uboczne. 

Reklama

Kriochirurgia, jak w zasadzie wszystkie zabiegi, może mieć nieprzyjemne efekty uboczne, należy jednak zaznaczyć, że są one zdecydowanie mniejsze niż w wypadku tradycyjnej chirurgii czy radioterapii. Warto przyjrzeć się temuproblemowi całościowo i przeanalizować zalety i wady leczenia zimnem.

Przede wszystkim, ten typ zabiegu jest mniej inwazyjny niż tradycyjna operacja i w leczenie zostaje zaangażowana mniejsza część organizmu, przez co ogranicza się bóle, krwawienia i wszelkie inne komplikacje wiążące się z cięciem tkanek. Kriochirurgia jest również tańsza i wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu oraz powrotem do ogólnej formy. W związku z tym, że lekarze wykonują działania na ograniczonej powierzchni ciała pacjenta, ryzyko zniszczenia sąsiednich, zdrowych komórek zostaje zminimalizowane. Sam zabieg może być kilkukrotnie powtarzany i łączony z innymi sposobami leczenia zmian chorobowych. Może także okazać się skuteczny w wypadku nietypowych nowotworów lub tych opierających się standardowym metodom leczenia. Jest odpowiedni także dla wielu osób, które ze względu na wiek lub z innych powodów nie mogą poddać się konwencjonalnej operacji.

Ewentualne efekty uboczne w dużej mierze są zależne od lokalizacji ogniska choroby, na przykład w wypadku usuwania zmian skórnych, zabieg może pozostawić blizny lub opuchnięcia, z kolei przypadkowe naruszenie nerwów może spowodować utratę czucia. Krioterapia może również wchodzić w niebezpieczną interakcję z pewnymi typami chemioterapii. Jednak jak dotąd, główną wadą tej metody jest jej niepewna efektywność – o ile lekarz bez problemu może usuwać nowotwory, które można zobaczyć na obrazie lub ekranie, o tyle trudno o precyzję w wypadku usuwania mikroskopijnych, uszkodzonych komórek.

Wciąż trwają badania, które pomogłyby usprawnić kriochirurgię, zarówno pod kątem wykrywania, jak i niszczenia maksymalnie dużej ilości komórek nowotworowych oraz sposobów łączenia jej z innymi rodzajami leczenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze