Zaloguj
Reklama

Transplantacja szpiku kostnego – co warto wiedzieć?

Autorzy: Izabela Kletke
Badanie krwi
Fot. medforum
Badanie krwi
(5)

Transplantacja szpiku kostnego to metoda często dziś praktykowana w leczeniu chorób, które jeszcze jakiś czas temu stanowiły ogromne wyzwanie dla świata medycyny. W głównej mierze dotyczy to chorób rozrostowych układu krwionośnego.

Reklama

Dla ludzi chorych na białaczkę, a wg statystyk, ilość nowych zachorowań w Polsce sięga liczby 10 tysięcy każdego roku, transplantacja szpiku kostnego jest często jedyną metodą przedłużenia ich życia, a nierzadko nawet szansą na kompletne wyzdrowienie. Jednak, żeby tak się stało, życiodajny szpik musi zostać najpierw pobrany od dawcy.

Zabieg transplantacji

Transplantacja szpiku kostnego może być dwojakiego rodzaju. Przeszczep autologiczny charakteryzuje się tym, iż dawcą i biorcą jest ta sama osoba. Materiał do przeszczepu zostaje w tej sytuacji pobrany od pacjenta w okresie jego właściwego funkcjonowania, a następnie przechowywany do momentu jego użycia tj. przeszczepienia. Drugim rodzajem transplantacji jest allogeniczny przeszczep szpiku kostnego, kiedy to materiał zostaje pobrany od dawcy spokrewnionego z pacjentem (np. rodziców lub rodzeństwa) albo od osoby obcej.

fot. ojoimages

Warunkiem wykonania zabiegu jest w każdym przypadku zgodność pomiędzy dawcą i biorcą antygenów transplantacyjnych HLA (tzw. human leukocyte antygens, czyli antygenów zgodności tkankowej). Antygeny HLA każdego człowieka są niemalże tak samo specyficzne jak linie papilarne. Niemniej jednak, istnieją powtarzające się u niektórych ludzi ich kombinacje, dzięki czemu możliwe jest najlepsze dopasowanie dawcy do biorcy.

Ze względu na pewne podobieństwo genetyczne i wynikające z tego skutki dla wariantu posiadanych antygenów HLA, najbardziej poszukiwanymi dawcami są oczywiście osoby z rodziny. Im bliższe jest to pokrewieństwo, tym większa jest szansa na uzyskanie satysfakcjonującej zgodności antygenów. W przypadku, gdy pozyskanie materiału do transplantacji od osoby z rodziny jest jednak niemożliwe, jedyną szansą dla pacjenta jest znalezienie odpowiedniego „obcego” dawcy z bazy banku szpiku kostnego.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze