Zaloguj
Reklama

Telewizyjna śmiechoterepia

Autorzy: Informacja prasowa: Dobra PR
Okazywanie uczuć
Fot. ojoimages
Okazywanie uczuć
(5)

Pytamy psycholog Agatę  Ejsmont:  Dlaczego warto oglądać komedie, czy oglądanie telewizji jest szkodliwe, pomaga i dlaczego dz

 

Reklama

•    Czy oglądanie komedii może wpływać pozytywnie na nastrój?

Oczywiście. Oglądanie filmów wzbudza określone emocje, angażuje nasze zmysły. Zasada jest taka, jeśli jest Ci źle, obejrzyj coś wesołego. Myślę, że główną motywacją (czasem nieświadomą) każdego oglądającego komedie jest poprawienie sobie nastroju.

•    Jak śmiech wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Śmiech wpływa bardzo pozytywnie na nasze ciało i umysł, psychikę.
Kiedy się śmiejemy nasz organizm jest lepiej dotleniony, przyspieszony oddech ułatwia usuwanie z organizmu dwutlenku węgla. Szybciej bije nasze serce, co znacząco wpływa na jego pracę w ciągu całej doby. Przyspieszona praca serca  wpływa za to pozytywnie na ciśnienie krwi. Śmiech wzmacnia nasz układ odpornościowy. Podczas śmiechu angażowane są partie mięśni twarzy, brzucha, klatki piersiowej – to świetne ćwiczenie dla naszego organizmu. Śmiech przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii. W wielu eksperymentach psychologicznych dowiedziono, że dzięki terapii śmiechem można walczyć z obniżeniem nastroju lub nawet depresją. Dzięki lepszej pracy mózgu zwiększa się również koncentracja i pamięć. Podsumowując dzięki śmiechowi – uodparniamy się, wzmacniamy układ immunologiczny, wzmacniamy nasze serce i układ naczyniowy, zwiększamy pojemność płuc, pobudzamy przemianę materii, ujędrniamy naszą skórę, poprawiamy pracę mięśni, zwiększamy naszą pewność siebie i budujemy zdrowe relacje z innymi ludźmi.

 

fot. ojoimages•    Czy tylko komedie wpływają dobrze na samopoczucie?

Tutaj należy zastanowić się nad działaniem filmu na naszą psychikę. Przede wszystkim dla większości z nas oglądanie filmów jest po prostu rozrywką, formą relaksu i odpoczynku. Często oglądając filmy śmiejemy się, płaczemy, przeżywamy wraz z ich bohaterami problemy i razem z nimi przez nie przechodzimy. Niektórzy zarzucają twórcom filmów, że promują oni zachowania niewłaściwe, pochwalają przemoc, wzbudzają w młodych ludziach agresję wobec otoczenia. Twórcy nurtu kinoterapii wychodzą jednak z założenia, że skoro film może działać źle, może mieć również właściwości lecznicze i modelować w ludziach również te właściwe zachowania. Film może pomóc zrozumieć naturę problemu, pokazać mechanizmy i sposoby radzenia sobie z nim. Może dać nadzieję na pozytywne rozwiązanie. Daje możliwość obserwacji konkretnych sposobów radzenia sobie i wyboru najodpowiedniejszego, bez ryzyka negatywnych konsekwencji. Film może skłonić nas do zatrzymania się i przyjrzenia konkretnemu aspektowi naszego życia. Idąc tym tokiem myślenia, nie tylko komedie mogą wpływać dobrze na nasze samopoczucie. Czasem filmy smutne, psychologiczne skłaniające do głębszej refleksji są w stanie poprawić nam humor, dając nam przykład jak radzić sobie z problemami życia codziennego, dając nam konkretne rozwiązania i pokazując, że nie tylko my zmagamy się z problemami..

Reklama
(5)
Komentarze