Zaloguj
Reklama

Szczepionka przeciw wirusowi HPV- nowość w profilaktyce raka szyjki macicy

Autorzy: lek. Paweł Juraszek
Szczepionka przeciw wirusowi HPV- nowość w profilaktyce raka szyjki macicy
Fot. ojoimages
(2)

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości nowotworem narządu rodnego kobiet. Nasz kraj pod względem zachorowalności i umieralności równa się z krajami Trzeciego Świata.

Reklama

Ogromnym postępem w profilaktyce raka szyjki macicy stało się wprowadzenie szczepień przeciw wirusom HPV. Obecnie w Polsce mamy  dostępną szczepionkę, która indukuje powstawanie przeciwciał przeciw 4 typom wirusa (6,11,16,18). Skuteczność tego rodzaju profilaktyki w zapobieganiu zmianom patologicznym szyjki macicy, w tym raka, określa się na 100%.

Szczepionka jest ogólnie dostępna prawie w każdej przychodni, w której przyjmuje lekarz ginekolog. Schemat szczepienia jest podobny do tego który stosujemy np. przy szczepieniu na wirusowe zapalenie wątroby typu B (pierwsza dawka-0,5ml domięśniowo, druga za około 2 miesiące a trzecia 6 miesięcy po pierwszej). Niestety wysoki koszt (obecnie ok. 1500 zł, całość szczepienia - 3 dawki) nie jest refundowany przez NFZ.

Kto się powinien zaszczepić? Szczepienie zalecane jest przede wszystkim u dziewcząt miedzy 9 a 15 rokiem życia, a więc jeszcze przed inicjacją seksualną. Zaszczepić się mogą również kobiety aktywne seksualnie, bez konieczności wykonywania testu na obecność DNA wirusa. Jeśli nawet są zakażone to nie ma pewności czy są to typy zawarte w szczepionce. Podanie szczepionki przy już istniejącym zakażeniu nie wpływa na procesy onkogenezy w zakażonych komórkach.

Szczepionka nie jest wskazana w leczeniu raka szyjki, zmian dysplastycznych, czy też brodawek narządów płciowych. Łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, niewielka gorączka, stosowanie środków antykoncepcyjnych nie stanowią natomiast przeciwwskazania do szczepienia.

Szczepionka nie jest zalecana u kobiet w ciąży. Nie przeprowadzono badań które określają wpływ szczepionki na płód ludzki (badania na zwierzętach nie wykazały bezpośrednio szkodliwego wpływu na rozwój zarodka/płodu).Możemy natomiast szczepić zupełnie bezpiecznie kobiety karmiące (pierwszą dawkę podajemy np. 2 miesiące po porodzie).

Objawy niepożądane, które występują po zaszczepieniu nie różnią się niczym od objawów jakie mogą wystąpić po każdej szczepionce.  Rzadko obserwujemy gorączkę, ból, obrzęk, rumień, świąd w miejscu wstrzyknięcia. Jeszcze rzadziej obserwowano pokrzywkę czy niespecyficzne zapalenie stawów. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uważają szczepionkę za całkowicie bezpieczną.

Dzięki skutecznej, coraz szerszej kampanii profilaktyki raka szyjki macicy wzrasta świadomość zdrowotna pacjentek i potrzeba szczepień. Pamiętajmy jednak, że szczepionka nie jest lekiem i nie wyleczy zmian chorobowych szyjki macicy i sromu. Pamiętajmy również, że szczepionka nie zastąpi badania ginekologicznego, rozmazu cytologicznego czy rozmowy z zaufanym lekarzem ginekologiem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(2)
Komentarze