Zaloguj
Reklama

Styl życia a ryzyko raka

Autorzy: Izabela Kletke
Wycieczka rowerowa
Fot. medforum
Wycieczka rowerowa
(0)

Rak stał się chorobą niemalże powszechną. Wydawać by się mogło, że nie sposób się przed nim uchronić. Tymczasem okazuje się, że weryfikacja stylu życia, jaki prowadzimy, może się okazać zbawienna dla naszego zdrowia.

Reklama

Każde kolejne badanie potwierdza, że elementy składowe życia, które wiedziemy, mają pośredni, a czasem i bezpośredni wpływ na zapadalność na choroby nowotworowe. Do czynników najczęściej wskazywanych jako kluczowe należą: palenie papierosów, waga ciała, aktywność fizyczna, dieta i alkohol, hormony, promieniowanie UV oraz wykonywany zawód.

Palenie papierosów to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka zachorowania na raka, będący powodem około 28% przypadków śmierci. W skali światowej używanie tytoniu było przyczyną 100 milionów śmierci na przestrzeni minionego wieku. Wg statystyk połowa dzisiejszych palaczy umrze z powodu raka, z czego w przypadku połowy nastąpi to w wieku średnim.

fot. ojoimages

Otyłość i nadwaga to kolejny istotny element sprzyjający powstawaniu nowotworów takich organów jak np. piersi, okrężnica, błona śluzowa macicy, nerki czy trzustka. Zgodnie z badaniami około 17 000 przypadków zachorowań na raka każdego roku powiązanych jest z występującymi nieprawidłowościami z wagą osób chorych.

Osoby wykazujące wysoki poziom aktywności fizycznej są z kolei mniej narażone na rozwój nowotworu. Relacja ta została odkryta m.in. w odniesieniu do raka piersi, okrężnicy czy macicy

Ok. 9% przypadków zachorowań na raka jest spowodowanych natomiast niezdrową dietą, obfitującą często w tłuszcz, czerwone mięso i sól, rodząca niedobory błonnika, nie spełniającą nierzadko minimalnego nawet wymogu 400-gramów porcji warzyw i owoców na dzień. Spożycie alkoholu jest z kolei powodem ok. 4% przypadków nowotworów. Jak donoszą badania, osoby przyjmujące powyżej 100 gramów alkoholu dziennie są 4-6-krotnie bardziej narażone na zachorowanie na raka w porównaniu z osobami pijącymi sporadycznie lub wcale.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze