Zaloguj
Reklama

Seksualność mężczyzny w chorobie nowotworowej cz.1

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Bliskość w związku
Fot. medforum
Bliskość w związku
(4)

Rozpoznanie choroby nowotworowej diametralnie zmienia życie pacjenta. Zmiany te dotyczą również sfery seksualnej życia.

Reklama

Emocje związane z aktywnością seksualną kształtują radość życia, wpływają na postrzeganie własnej osoby oraz na relacje z partnerami, dlatego też utrzymanie aktywności seksualnej jest bardzo ważne. Oto kilka porad dla osób chcących kontynuować współżycie seksualne w czasie leczenia:

  1. Rozmowa ze specjalistą, pielęgniarką lub innym pracownikiem medycznym pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat wpływu terapii na życie seksualne oraz skutki leczenia.
  2. Leczenie onkologiczne nie powinno wpływać negatywnie na odczuwanie przyjemności. Zdarza się, że mężczyzna może mieć zaburzenia erekcji, jednak odczuwa przyjemność podczas pieszczot. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji nie wpływają na zdolność osiągnięcia orgazmu.
  3. U pacjentów leczonych onkologicznie pożycie seksualne czasem staje się niemożliwe. W takim wypadku warto poznać nowe sposoby czerpania oraz dawania przyjemności.
  4. Rozmowy na temat seksu z partnerką i lekarzem pomagają przełamać wstyd. Milczenie stanowi poważną barierę w utrzymaniu zdrowia seksualnego, a wstyd przed zapytaniem lekarza o możliwość współżycia uniemożliwia wyjaśnienie niepewności i wzmacnia uczucie niepokoju i strachu.
     fot. pantherstock

Kiedy mężczyzna czuje się osłabiony i zmęczony w trakcie lub po leczeniu, powinien porozmawiać z partnerką, aby to ona była bardziej aktywna w czasie zbliżenia seksualnego. Często zdarza się też, że któraś z części ciała jest bardziej wrażliwa na ból, dlatego też warto powiedzieć o tym partnerce i wspólnie wybrać taką pozycję, która sprawia najmniej bólu i pozwoli odczuwać jak największą przyjemność.

W czasie leczenia często spada poziom libido, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Dzieje się tak na skutek odczuwania niepokoju, wielkiego stresu czy depresji, złym stanem fizjologicznym, np. nudności, wymioty, ale również zaburzeniami hormonalnymi w konsekwencji leczenia. Z upływem czasu dolegliwości uniemożliwiające współżycie stopniowo ustępują. Warto również skorzystać z rad lekarza, seksuologa lub innego pracownika medycznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Seksualność mężczyzn w chorobie nowotworowej. Poradnik dla mężczyzn i ich partnerek" wyd. PRIMOPRO, Warszawa 2012

Reklama
(4)
Komentarze