Zaloguj
Reklama

Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej - cz.2

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Fot. Pantherstock
Kobieta i mężczyzna w łóżku
(0)

Leczenie choroby nowotworowej pozostawia wiele znamion: ubytki ciała, wyniszczone narządy, załamanie psychiczne. Wielu ludzi uważa, że ich wygląd stał się mało atrakcyjny w porównaniu do wyglądu ludzi zdrowych. Po leczeniu onkologicznym pacjenci szczególną uwagę skupiają na tych częściach ciała, które zostały dotknięte przez chorobę i leczenie. Tak niska samoocena istotnie wpływa na życie seksualne chorych.

Reklama

Jak radzić sobie ze zmianami w wyglądzie? Najważniejsze to skupienie uwagi na wszystkim co pozytywne. To poprawi samopoczucie i korzystnie wpłynie na akceptację własnego ciała. W czasie leczenia należy skoncentrować się na zaletach i mocnych stronach swojego wyglądu, zamiast na zmianach spowodowanych chorobą nowotworową.

Ćwiczenia przed lustrem bardzo pomagają oswoić się i zaakceptować swój wygląd. Ćwiczenia te składają się z trzech kroków:

  1. Znajdź 15 minut tylko dla siebie, kiedy nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Stań przed lustrem kiedy będziesz ładnie ubrana, najlepiej w ubraniach, które maskują zmiany w wyglądzie. Umaluj się, a kiedy jesteś po chemioterapii, załóż perukę lub ulubioną chustę. Ćwiczenie należy wykonywać dopóki nie znajdziesz przynajmniej trzech pozytywnych cech w swoim wyglądzie. 
  2. Kolejne ćwiczenie należy wykonać w stroju, w którym chciałabyś pokazać się partnerowi. Jeżeli miałaś mastektomię, załóż protezę oraz koronkową koszulkę nocną. Ponownie przyglądaj się swojemu ciału i znajdź przynajmniej trzy pozytywne cechy swojego wyglądu. 
  3. Na koniec ćwiczenia przed lustrem należy wykonać nago. Kiedy trudno jest ci patrzeć na bliznę, łysą głowę czy stomię, ćwiczenie powinno się wykonywać do tego momentu, aż oswoisz się z widokiem blizn.fot. pantherstock

Po czasie, kiedy pacjentka poczuje się gotowa na pieszczoty, należy porozmawiać o tym z partnerem. Warto zadbać o romantyczną atmosferę i małymi kroczkami zbliżać się do siebie i próbować pieszczot. Nie koniecznie musi dojść do stosunku płciowego. Na początku warto budować zaufanie poprzez małe pieszczoty. Z czasem ochota na seks powinna wrócić. Ważne jest też dobranie odpowiedniej pozycji, która będzie najbardziej komfortowa dla pacjentki.

Znaczna część par nie rozmawia o seksie. Leczenie onkologiczne istotnie wpływa na tę sferę życia, dlatego też niezbędna jest dobra komunikacja między partnerami. Należy powiedzieć i pokazać partnerowi, jakie pieszczoty są odpowiednie i zadawalające. Warto też skorzystać z porad specjalistów, np. psychologa, seksuologia lub lekarza prowadzącego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej. Poradnik dla kobiet i ich partnerów." Wyd. PRIMOPRO, Warszawa 2012

Reklama
(0)
Komentarze