Zaloguj
Reklama

Rola białka w chorobie nowotworowej

Oddział onkologii
Fot. medforum
Oddział onkologii
(5)

Białka stanowią podstawowy materiał budulcowy organizmu, pełnią również rolę transportującą i regulującą, wchodzą w skład enzymów niezbędnych do funkcjonowania komórek, odpowiadają za procesy trawienne, służą do przekazywania informacji między komórkami / narządami / układami i regulują ich funkcję (hormony) oraz stanowią podstawę budowy przeciwciał niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Reklama

Niedobór białka w organizmie

W trakcie rozwoju choroby nowotworowej może dojść do niedoboru białka w organizmie. W sytuacji niedostatecznego spożycia pokarmów, energia niezbędna do funkcjonowania organizmu może być pozyskiwana z degradacji białek.

Na samym początku rozkładowi ulegają białka wchodzące w skład mięśni, a następnie z innych narządów.
Niedobór białek prowadzi do zaburzeń metabolizmu: zbyt mała ilość białek nie pozwala na wydajne pozyskiwanie energii z pokarmu. Konsekwencją tego może być również spadek odporności. Chory jest wtedy podatny na infekcje, które dodatkowo osłabiają organizm.

Konsekwencje niedoboru białek

Niedobór białek prowadzi również do zaburzenia przebiegu terapii przeciwnowotworowej (chemioterapii, radioterapii i chirurgii). Działanie stosowanych leków jest między innymi uzależnione od odpowiedniego poziomu białek.

Większość chemioterapeutyków jest transportowana przez krew do komórek nowotworowych właśnie przez białka. Ponad to w trakcie radioterapii niedobór białek może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych oraz zmniejszenia skuteczności napromieniania. Niedobór białek może wpływać również znacząco na powodzenie zabiegu operacyjnego – u chorych z wyniszczonym organizmem może wzrosnąć ilość, jak również stopień nasilenia powikłań po zabiegu – zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych.

Zapobieganie niedoborom białka

Aby zapobiec niedoborom białka należy stosować dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Bywa jednak tak, że pacjent ze względu na braku apetytu, trudności ze spożywaniem posiłków, a także na skutek chemio lub/i radioterapii nie jest w stanie jeść normalnych posiłków. W takich sytuacjach zawsze warto spytać się lekarza czy w przypadku konkretnej osoby nie można zastosować specjalnych preparatów odżywczych typu Nutridrink Protein 125 ml.

Jedna butelka tego preparatu o pojemności 125 ml (pół szklanki), zawiera 300 kcal i 18 g białka. Najczęściej zalecane stosowanie to uzupełnienie zwykłej diety 2 butelkami preparatu dziennie - przez minimum 14 dni.

Preparat Nutridrink Protein 125 ml można spożywać na wiele sposobów - zaleca się schłodzić w lodówce przed spożyciem i pić przez słomkę lecz można także dodawać go do dań, które pacjent lubi. Istotne jest natomiast aby spożywać go powoli, jedną butelkę przez minimum 30 minut. Nutridrink Protein 125 ml produkowany jest w pięciu smakach: mokka, brzoskwinia-mango, owoce leśne, truskawka i wanilia i dostępny bez recepty w aptekach oraz na platformie internetowej www.nutriciaoncology.pl  

Jak jeszcze można pomóc choremu?

W trakcie leczenia onkologicznego, mimo problemów z odżywianiem, nie należy rezygnować z normalnej aktywności, ze wspólnych posiłków z rodziną, z niczego co sprawia pacjentowi radość. Jeśli pacjent przyjmuje preparaty odżywcze, np. Nutridrink Protein 125 ml  i chce uczestniczyć także w życiu rodzinnym i spotkaniach przy wspólnym stole, może dodawać do swoich dań preparaty odżywcze.

Wszelkie wskazówki jak wzbogacić dietę przy pomocy Nutridrink Protein 125 ml oraz przepisy z instrukcją przygotowania krok po kroku znajdują się na blogu www.NutriBlog.pl. Jego autorką jest dietetyk - mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer, która zajmuje się żywieniem w chorobach nowotworowych.

Nutridrink Protein 125 ml to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą. Stosować pod nadzorem lekarza.

Więcej informacji na temat żywienia medycznego w onkologii znajdziesz na stronie: posilkiwchorobie.pl


NP./8/03/2016

Advertisement

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze