Zaloguj
Reklama

Rak nie musi boleć – walka z bólem nowotworowym okiem Jerzego Stuhra

Autorzy: Patrycja Nowak
Chory w szpitalu
Fot. Panthermedia
Chory w szpitalu
(4)

Na początku tego roku ruszyła kampania społeczna prowadzona przez Koalicję na Rzecz Walki z Bólem i Fundację Wygrajmy Zdrowie „Rak wolny od bólu”, jej ambasadorem został Jerzy Stuhr. Podzielił się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą, aby naświetlić społeczeństwu problem bólu u pacjentów z chorobą nowotworową.

Reklama

Okazuje się, że chorzy cierpiący z powodu bólu nowotworowego nie otrzymują w Polsce odpowiedniej pomocy. Celem tej akcji jest walka z przekonaniem, że ból musi towarzyszyć chorobie nowotworowej i że leków opioidowych należy unikać, bo uzależniają. W przypadku chorób nowotworowych oprócz siły fizycznej ważna jest również siła psychiczna, do tego, aby podjąć walkę z chorobą. Ale jak zmobilizować się do tej walki, skoro jedyne o czym myślą pacjenci to nieustanny ból?

Jak opisuje Jerzy Stuhr, był to czynnik, który całkowicie dekoncentruje i wyłącza racjonalne myślenie. Oprócz tego pojawia się lęk, przed samą chorobą oraz przed jej konsekwencjami. Problem z leczeniem bólu z jednej strony polega na tym, że pacjenci nie są dość wystarczająco zaopatrzeni w środki przeciwbólowe, często nie wiedzą, że mogą o takie prosić. Z drugiej strony pacjenci boją się silnych leków opioidowych, z obawy przed uzależnieniem, często mylnie określając je mianem narkotyków.fot. panthermedia

Celem akcji jest zmiana powszechnego przekonania, że choroba nowotworowa boli, a także zmiana mentalności pacjentów, aby nie bali się prosić o leki czy ich zażywać. Akcja skierowana jest również do lekarzy, pielęgniarek itd., aby uświadomić im w jaki sposób choroba nowotworowa postrzegana jest przez pacjentów. Podkreśla się również jak ważna jest w tym wszystkim relacja lekarz – pacjent, aby poprawić komfort pacjentów w trakcie trudnego dla nich okresu zmagania się z chorobą.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze