Zaloguj
Reklama

Przebieg badania metodą tomografii komputerowej

Badanie z wykorzystaniem tomografu
Fot. panthermedia
Badanie z wykorzystaniem tomografu
(5)

Tomografia komputerowa (TK) to badanie z rodzaju radiologicznych, które wykorzystuje promienie rentgena - umożliwia uzyskanie obrazów badanych struktur (szczegółowe zdjęcia organów oraz kości. Obrazy przekrojowe oraz przestrzenne). Badanie ma za zadanie ocenić struktury narządów i wykryć możliwe nieprawidłowości w budowie. TK umożliwia uwidocznienie dużych obszarów ciała, wielokierunkową rekonstrukcję obrazu, jak i uzyskanie wyników badań charakteryzujących się wysoką jakością (także narządów ruchomych np. serca).

Reklama

Badanie tomografem komputerowym należy do bezbolesnych i bezpiecznych dla pacjenta. Jest procedurą nieinwazyjną. Przebiega szybko i prosto. Uwarunkowane jednakże jest pewnymi przygotowaniami.

Czym jest TK?

Aparatura tomograficzna wykorzystuje do badania promienie rentgenowskie - podstawowa część aparatu to lampa rentgenowska oraz detektory (zawieszone są po przeciwnych stronach na okrągłej obręczy). Pacjent zostaje wpuszczony do aparatu TK, leżąc na specjalnym stole. Następnie jest ulokowany pomiędzy lampą a detektorami. Lampa rentgenowska generuje promieniowanie, które przenika przez ciało pacjenta i zostaje odbierane przez detektory. Fundament otrzymania obrazu opiera się na promieniowaniu rentgenowskim i jego różnym sposobie osłabiania przez poszczególne narządy ciała.

Ważne! Detektory potrafią zmierzyć poziom osłabienia i na tej podstawie zostaje stworzony przekrój ciała.

Wykorzystanie w TK lamp o różnych ogniskach pozwala na dobranie parametrów promieniowania w zależności od typu badania, jak i budowy ciała pacjenta. Otrzymane informacje są następnie przekształcane w obraz cyfrowy.

Ważne! Możliwe jest uzyskiwanie trójwymiarowych rekonstrukcji wnętrza narządów posiadających światło (m.in. naczynia krwionośne, żołądek, jelita). Rekonstrukcje tego typu nazywane są wielopłaszczyznowymi, 3D bądź wirtualną endoskopią.

Przebieg badania

Przed wykonaniem TK lekarz przeprowadza krótki wywiad, należy także (nie jest to regułą) wypełnić przygotowaną ankietę. Ponadto pacjent podpisuje zgodę na wykonanie badania oraz podania środka kontrastowego. Badany musi poinformować lekarza o występowaniu:

  • alergii bądź wcześniejszym wystąpieniu reakcji alergicznej na podanie środka kontrastowego,
  • klaustrofobii,
  • laktacji,
  • ciąży,
  • skłonności do krwawień.

Pacjenci po przebytych schorzeniach nerek oraz z niewydolnością nerek powinni poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem badania. Należy także dostarczyć wyniki innych robionych badań obrazowych, jeżeli takowe były wykonywane.

Do badania tomografem pacjent powinien być na czczo (co najmniej 6 godzin przed wykonaniem TK nie powinno się spożywać posiłków stałych, a przez 3 godziny także płynów). Przed badaniem należy również zrezygnować z palenia papierosów.

Ważne! Osoby leczące się na choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca) w dniu badania powinny zażyć leki jak dotychczas.

Przed badaniem pacjent poproszony jest o zdjęcie wszelkich metalowych ozdób (m.in. kolczyki, zegarek, pierścionki). Ponadto należy także odłożyć klucze, telefon komórkowy, portfel.

Do badania nie trzeba się rozbierać - konieczności ściągnięcia wymagają tylko te części garderoby, które posiadają elementy metalowe (m.in. sprzączki paska, metalowe guziki, suwaki).

Ważne! Przed badaniem TK pacjent powinien opróżnić pęcherz moczowy.

Pacjent kładzie się na wąskim, ruchomym stole (najczęściej na plecach), następnie stół jest wsuwany do oświetlonego tunelu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promienie rentgenowskie - przechodzą one przez ciało badanego i pozwalają uzyskać na monitorze obszar danej warstwy ciała pacjenta.

Ważne! Bardzo istotne jest podczas badania, aby pacjent leżał w bezruchu - wszelkie poruszanie może wpłynąć na zakłócenie obrazu badania. W przypadku osób, które w trakcie badania nie umieją wytrwać w bezruchu - konieczne jest podanie środka uspokajającego bądź zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • red. T. Bulski, J. Walecki „Tomografia komputerowa - zastosowanie kliniczne”, Urban & Partner, Wrocław 2007 rok
    B. Pruszyński „Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011 rok

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze