Zaloguj
Reklama

Pierwotne nowotwory kości

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Radzisława Kordka,, Onkologia”, wyd. VIA MEDICA, Gdańsk 2007
Badania w laboratorium
Fot. Panthermedia
Badania w laboratorium
(0)

Pierwotne nowotwory złośliwe kościo- i chrzęstnopochodne występują dość rzadko (około 0,6% wszystkich nowotworów złośliwych).

Reklama

Spośród tych nowotworów najczęściej odnotowuje się zachorowania na:

 • szpiczaka, który należy do chłoniaków,
 • mięsaka kościochodnego - 20%,
 • chrzęstniakomięsaka - 10%,
 • mięsaka Ewinga - około 10%
 • guza olbrzymiokomórkowego.

W kościach występują też chłoniaki nieziarnicze, inne nowotwory pierwotne, a najczęściej nowotwory przerzutowe, głównie raka płuc, piersi, gruczołu krokowego, nerki, tarczycy.

Objawy nowotworów kości nie są charakterystyczne i zalicza się do nich:

 • ból,
 • obrzęk,
 • ograniczenie ruchomości,
 • deformacja kości,
 • patologiczne złamania.
   fot. ojoimages
 

Jednak nie należy lekceważyć pierwszych objawów, szczególnie u dzieci, ponieważ szybkie rozpoznanie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

 1. Nowotwory kościopochodne
  Kostniakomięsak najczęściej dotyka młodzieży i młodych dorosłych, zlokalizowany jest w przynasadach, najczęściej w obrębie stawu kolanowego, rzadziej w kościach płaskich miednicy.
 2. Nowotwory chrzęstnopochodne
  Chrzęstniakomięsak występuje między 30 a 60 rokiem życia i zajmuje kości miednicy lub obręczy barkowej. Wyrośl chrzęstno-kostna jest najczęstszym nowotworem łagodnym kości. Rozwija się u młodych osób w okolicy chrząstki wzrostowej dużych kości długich i przestaje rosnąć po zakończeniu wzrostu kości. Chrzęstniak śródkostny jest łagodnym nowotworem rozwijającym się w każdym wieku, zlokalizowany jest w jamie szpikowej małych kości długich dłoni i stopy.
 3. Inne nowotwory pierwotne kości
  Mięsak Ewinga należy do prymitywnych guzów neuroektodermalnych. Występuje między 10 a 20 rokiem życia, częściej u chłopców. W większości zlokalizowany jest w kości uda, kościach miednicy, żebrach, jednak mogą też rozwijać się w innych kościach. Mięsak Ewinga szybko daje odległe przerzuty do płuc, kości i szpiku.
  Guz olbrzymiokomórkowy zazwyczaj jest umiejscowiony w nasadowej części kości udowej i piszczelowej, dalszym odcinku kości promieniowej, kości krzyżowej osób między 20 a 40 rokiem życia. Guz ten cechuje się agresywnym wzrostem i częstymi nawrotami, jednak nie daje odległych przerzutów.

Pierwotne nowotwory kości mają różny charakter, cechy, inwazyjność dlatego każdy rodzaj wymaga odmiennej terapii.

Reklama
(0)
Komentarze