Pielęgnacja chorego ze stomią

Fot. medforum
Izba przyjęć, rejestracja pacjentów
Stomia to celowo wykonany otwór w powłokach ciałach. Stanowi on połączenie światła narządu jamistego z powierzchnią ciała.
Reklama
Wyróżnia się kilka typów stomii, z których każdy wymaga szczególnej pielęgnacji:
- Kolostomia - połączenie światła jelita grubego ze skórą. Kolostomia najczęściej znajduje się po lewej stronie, ma kształt okrągły lub nieznacznie wydłużony. Skóra dookoła stomii to okolica okołostomijna. Skórę wokół stomii należy utrzymać w czystości i chronić przed kontaktem z treścią jelitową. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymianę worków stomijnych. Na początku można poprosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza.
- Ileostomia - stomia łącząca światło jelita cienkiego z powierzchnią skóry. Pielęgnacja polega na codziennym myciu powierzchni wokół ileostomii by nie rozwinęło się zakażenie. Jest to bardzo ważne, gdyż treść z ileostomii zawiera znaczne ilości kwasów żółciowych oraz soku trzustkowego, które mogą drażnić skórę i powodować powstanie nadżerki wokół stomii.
- Urostomia - połączenie za pomocą drenu układu moczowego oraz powierzchni skóry, dzięki czemu możliwy jest swobodny odpływ moczu z dróg moczowych, co jest niemożliwe drogą naturalną. Pacjenci z urostomią powinni mieć specjalne woreczki z kranikiem, który ułatwia opróżnienie woreczka.
- Gastrostomia - połączenie żołądka ze skórą za pomocą drenu o dużej średnicy, dzięki któremu możliwe jest podawanie pokarmów. Zasady żywienia chorego przez gastrostomię:
- optymalna temperatura posiłków to 35-37˚C,
- pokarm powinien mieć odpowiednią konsystencję, tak aby nie zapchać drenu,
- nie zaleca się podawania wody gazowanej,
- nie zaleca się pokarmów rozdymających: kapusta, groch, oraz pokarmów ciężkostrawnych: tłuste smażone mięsa,
- należy pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości błonnika,
- nie zaleca się podawania bananów.
- Jejunostomia - to stomia odżywcza w formie zgębnika założonego przez skórę do jelita, co umożliwia podanie pokarmu za pomocą pompy dojelitowej.
- Tracheostomia - połączenie powłok skórnych z tchawicą, które umożliwia dopływ powietrza do płuc, kiedy jest to niemożliwe przez nos, gardło czy krtań. Codzienna pielęgnacja tracheotomii polega na przynajmniej jednej wymianie opatrunku wokół tracheotomii oraz odsysaniu wydzieliny z rurki tracheostomijnej. Odsysanie wydzieliny może wykonać jedynie osoba przeszkolona przez lekarza lub pielęgniarkę, gdyż źle wykonany zabieg może zagrażać zdrowiu a nawet życiu chorego.
fot. pantherstock
Każdy rodzaj stomii wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W każdym przypadku należy codziennie wymieniać opatrunki oraz obserwować skórę wokół stomii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z pielęgniarką czy lekarzem prowadzącym.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej", Fundacja hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa i Fundacja TAM I Z POWROTEM, Warszawa 2012
Reklama
- Tagi:
- chory,
- pielęgnacja,
- stomia