Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja chorego ze stomią

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Izba przyjęć, rejestracja pacjentów
Fot. medforum
Izba przyjęć, rejestracja pacjentów
(0)

Stomia to celowo wykonany otwór w powłokach ciałach. Stanowi on połączenie światła narządu jamistego z powierzchnią ciała.

Reklama

Wyróżnia się kilka typów stomii, z których każdy wymaga szczególnej pielęgnacji:

 1. Kolostomia - połączenie światła jelita grubego ze skórą. Kolostomia najczęściej znajduje się po lewej stronie, ma kształt okrągły lub nieznacznie wydłużony. Skóra dookoła stomii to okolica okołostomijna. Skórę wokół stomii należy utrzymać w czystości i chronić przed kontaktem z treścią jelitową. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymianę worków stomijnych. Na początku można poprosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza.
 2. Ileostomia - stomia łącząca światło jelita cienkiego z powierzchnią skóry. Pielęgnacja polega na codziennym myciu powierzchni wokół ileostomii by nie rozwinęło się zakażenie. Jest to bardzo ważne, gdyż treść z ileostomii zawiera znaczne ilości kwasów żółciowych oraz soku trzustkowego, które mogą drażnić skórę i powodować powstanie nadżerki wokół stomii.
 3. Urostomia - połączenie za pomocą drenu układu moczowego oraz powierzchni skóry, dzięki czemu możliwy jest swobodny odpływ moczu z dróg moczowych, co jest niemożliwe drogą naturalną. Pacjenci z urostomią powinni mieć specjalne woreczki z kranikiem, który ułatwia opróżnienie woreczka.
 4. Gastrostomia - połączenie żołądka ze skórą za pomocą drenu o dużej średnicy, dzięki któremu możliwe jest podawanie pokarmów. Zasady żywienia chorego przez gastrostomię:
  • optymalna temperatura posiłków to 35-37˚C,
  • pokarm powinien mieć odpowiednią konsystencję, tak aby nie zapchać drenu,
  • nie zaleca się podawania wody gazowanej,
  • nie zaleca się pokarmów rozdymających: kapusta, groch, oraz pokarmów  ciężkostrawnych: tłuste smażone mięsa,
  • należy pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości błonnika,
  • nie zaleca się podawania bananów.
 5. Jejunostomia - to stomia odżywcza w formie zgębnika założonego przez skórę do jelita, co umożliwia podanie pokarmu  za pomocą pompy dojelitowej.
 6. Tracheostomia - połączenie powłok skórnych z tchawicą, które umożliwia dopływ powietrza do płuc, kiedy jest to niemożliwe przez nos, gardło czy krtań. Codzienna pielęgnacja tracheotomii polega na przynajmniej jednej wymianie opatrunku wokół tracheotomii oraz odsysaniu wydzieliny z rurki tracheostomijnej. Odsysanie wydzieliny może wykonać jedynie osoba przeszkolona przez lekarza lub pielęgniarkę, gdyż źle wykonany zabieg może zagrażać zdrowiu a nawet życiu chorego.


fot. pantherstock

Każdy rodzaj stomii wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W każdym przypadku należy codziennie wymieniać opatrunki oraz obserwować skórę wokół stomii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z pielęgniarką czy lekarzem prowadzącym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej", Fundacja hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa i Fundacja TAM I Z POWROTEM, Warszawa 2012

Reklama
(0)
Komentarze