Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja chorego z ranami przewlekłymi

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Opieka nad starszą osobą
Fot. Panthermedia
Opieka nad starszą osobą
(0)

Pielęgnacja chorego z ranami przewlekłymi jest szczególna. Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa. Jednak co robić, kiedy pacjent cierpi z powodu odleżyn?

Reklama

Odleżyny są to zmiany skórne i tkanek podskórnych, które powstają przez długotrwały ucisk i tarcie ciała o twarde podłoże. Odleżyny najczęściej powstają na kości ogonowej, łopatkach, plecach wokół linii kręgosłupa, okolic bioder, łokciach, piętach, potylicy, uszach.

Profilaktyka odleżyn

Osoba leżąca powinna często zmieniać pozycje, średnio co 2 godziny, sama lub z pomocą drugiej osoby. Warto też zastosować materac zmiennociśnieniowy lub materac typu,,jeż”, które poprawiają ukrwienie skóry i minimalizują ucisk. Bardzo istotna jest też codzienna toaleta chorego i natłuszczanie skóry odpowiednimi preparatami, nawet kilka razy dziennie. Paznokcie pacjenta powinny być przycięte i opiłowane. Szczególnie ważna jest higiena krocza i odbytu (zawsze czyste, suche i natłuszczone). Pościel chorego powinna być miękka, nie krochmalona, dobrze naciągnięta. Warto zaopatrzyć się w wałeczki, miękkie poduszeczki, które można podkładać choremu pod i między kolana, stopy i ręce. Również nie należy zapominać o odpowiedniej diecie. Zalecana jest dieta wysokobiałkowa. Istotne jest nawadnianie chorego oraz obserwowanie skóry chorego.

Pielęgnacja odleżyn

Odleżyny to rany przewlekłe, których gojenie trwa bardzo długo. Chory nie powinien leżeć na odleżynie. Odpowiednie leczenie ran powinno przebiegać pod nadzorem pielęgniarki czy lekarza. Opiekunowie chorych mogą zmieniać opatrunki, kiedy odleżyna jest płytka i niezainfekowana, jednak wszelkie niepokojące sygnały należy zgłaszać opiekunowi medycznemu.
 

fot. pantherstock

 

Pielęgnacja owrzodzeń nowotworowych

Owrzodzenia nowotworowe są ranami przewlekłymi. Często to nieodwracalne zmiany patologiczme. Spowodowane są rozrostem nowotworu, który z kolei powoduje nacieki guzkowate. Owrzodzenia nowotworowe najczęściej krwawią lub ropieją oraz mają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Owrzodzenia tego typu najczęściej występują na odbycie, sromie, piersiach, krtani, głowie oraz szyi. Każde owrzodzenie sprawia ból choremu, więc zabiegi pielęgnacyjne wymagają wiele delikatności i wyczucia.

Profilaktyka owrzodzeń podudzi obejmuje całkowity zakaz palenia papierosów, leczenie cukrzycy, pielęgnacji podudzi poprzez natłuszczanie skóry, odpowiednią dietę oraz ćwiczenia mięśni nóg. Pielęgnacja owrzodzeń podudzi polega jedynie na zmianie opatrunków. Na początku należy ranę zwilżyć solą fizjologiczną. Po kilku minutach skórę wokół owrzodzenia należy natłuścić odpowiednimi preparatami. Następnie na ranę nałożyć gazik nasączony antyseptykiem. Na koniec całość zawinąć bandażem, ale nie należy przyklejać plastrów na skórę podudzi, które dodatkowo mogą uszkodzić tkankę.

Profilaktyka i pielęgnacja chorego z ranami przewlekłymi nie jest łatwa. Nie zawsze opiekun chorego potrafi zmieniać opatrunki, dlatego warto skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej", Fundacja hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa i Fundacja TAM I Z POWROTEM, Warszawa 2012

Reklama
(0)
Komentarze