Zaloguj
Reklama

Operacje diagnostyczne i zapobiegawcze w onkologii

Narzędzie chirurgiczne
Fot. Pantherstock
Narzędzie chirurgiczne
(0)

Choroby nowotworowe są utrapieniem ludzkości od zarania dziejów, stąd już od dawna znane są metody usuwania guzów czy narośli.

Reklama

Chirurgia pozostaje więc najstarszą metodą walki z nowotworami oraz, jak wynika z badań, najskuteczniejszą, gdyż około 60% osób z nowotworami, u których zastosowano leczenie chirurgiczne, pozostaje wyleczonych. Początki chirurgii onkologicznej to metody polegające na wypalaniu ognisk choroby i tak poprzez rozwój metod chirurgicznych oraz rozwój znieczuleń aż do rozwoju mikrochirurgii rekonstrukcyjnej prowadzi nas do coraz większych możliwości usuwania guzów nowotworowych oraz coraz skuteczniejszego leczenia.

Operacje diagnostyczno - zapobiegawcze są niezwykle istotną kwestią w chirurgii onkologicznej. Są często nazywane operacjami rozpoznawczo diagnostycznymi, a polegają na wycięciu zmiany, kiedy nie ma jeszcze jednoznacznej diagnozy. Są to operacje, których celem jest usunięcie tkanek zanim jeszcze nastąpi rozwój nowotworu.  Po zbadaniu zmian przez patologa często okazuje się, że zmiany te są w stadium przedrakowym (jak np. polipy jelita grubego) lub przedinwazyjnym (jak np. przedinwazyjny rak szyjki macicy).


fot. panthermedia

Wycięcie zmiany zapobiega jej dalszemu rozrostowi oraz rozwojowi i przejściu w inwazyjne stadium rakowe. Często zmiany wykryte w badaniach można zbadać przez pobranie wycinka metodą biopsji aspiracyjnej, jednak nie zawsze udaje się na tej podstawie postawić diagnozę. W momencie kiedy zapadnie decyzja o operacji diagnostycznej, chirurg powinien zaplanować cięcie w taki sposób, by wycięty margines tkanek zdrowych wokół zmiany, pozwalał na wyleczenie (w przypadku jeśli diagnoza zostanie potwierdzona). Są to zabiegi, które pozwalają na ustalenie rozpoznania, stopnia zaawansowania choroby i na tej podstawie dobrania odpowiedniego leczenia dla pacjenta. [1]

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Podstawy chirurgii onkologicznej” G. Luboiński [w:] „PODSTAWY ONKOLOGII KLINICZNEJ” pod red. J. Medera, Warszawa 2011 r.

Reklama
(0)
Komentarze