Zaloguj
Reklama

Odbudowa piersi - własna tkanka tłuszczowa i system BRAVA

Atrakcyjna kobieta
Fot. panthermedia
Atrakcyjna kobieta
(5)

Zabieg powiększania piersi będący wciąż jednym z najpopularniejszych w dziedzinie medycyny estetycznej, nie jest przeprowadzany wyłącznie ze względów estetycznych, ale także celem rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii. Zdaniem wielu specjalistów, możliwość odtworzenia utraconej piersi jest dla kobiety rodzajem pozytywnej terapii - pomaga zmniejszyć stres związany z chorobą, jak i daje możliwość powrotu do „dawnego” wyglądu.

Reklama

W obecnej dobie pacjentka ma do wyboru wiele nowych metod rekonstrukcji piersi. Co istotne, zapewniają one bardzo dobre efekty.

Ważne! Zabieg mastektomii nie wiąże się już z ostatecznym okaleczeniem - dzięki technikom rekonstrukcyjnym kobieta może na powrót cieszyć się biustem. 

Możliwość odbudowy utraconej piersi daje kobiecie komfort odzyskania pewności siebie, poczucia kobiecości, atrakcyjności i seksualności. 

Ważne! Pacjentka zanim zdecyduje się na rekonstrukcję piersi, musi zapoznać się ze spodziewanymi efektami odbudowy piersi w jej przypadku. Oczekiwania w stosunku do rezultatów zabiegu muszą być realne. 

Czym jest mastektomia

Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu tkanki piersi (amputacji piersi), w wyniku występujących zmian rozrostowych, rakowych bądź przedrakowych. Objętość wyciętej tkanki w trakcie zabiegu nie zawsze jest taka sama - uzależniona jest od takich czynników jak: rozmiar i stopień rozwoju raka, budowy ciała, jak i indywidualnych preferencji kobiety.

Ważne! Przeprowadzane są także zabiegi profilaktycznej mastektomii piersi z powodu stwierdzonej mutacji genów BRCA1 i BRCA2 (zwiększających predyspozycje do zachorowania na raka piersi).

Rekonstrukcja piersi - system Brava

Jak już była mowa powyżej, istnieje wiele metod odbudowy piersi po przebytej mastektomii. Większość pacjentek poddanych zabiegowi amputacji piersi jest dobrymi kandydatkami do jej rekonstrukcji.

Jedną z obecnie stosowanych metod odbudowy piersi jest system Brava - polega na rozciąganiu tkanki piersi z przeszczepem własnego tłuszczu pacjentki. Metoda na świecie znana jest od dawna, w Polsce jest ona stosunkowo nowym zabiegiem. Technikę opracował amerykański chirurg plastyk dr Roger Khouri. Zabieg pozwala u pacjentek po mastektomii na całkowitą bądź częściową odbudowę piersi, bez konieczności stosowania skomplikowanych technik operacyjnych.

Ważne! Metoda uzależniona jest w dużej mierze od przebiegu choroby, a także sytuacji po zakończeniu leczenia onkologicznego (m.in. usytuowania blizny).

Ważne! System Brava stosowany jest nie tylko u kobiet po zabiegach onkologicznych. Metodę stosuje się także w nieinwazyjnym, trwałym powiększaniu piersi ze względów estetycznych oraz w przypadkach niedorozwoju piersi.   

fot. panthermedia

Procedura zabiegu - etapy

Zanim zapadnie decyzja o wykonaniu zabiegu, pacjentka jest wpierw konsultowana przez chirurga. Ocenie poddany zostaje m.in. 

 • stan piersi;
 • przypuszczalne miejsce pobrania tkanki tłuszczowej;
 • ogólny stan zdrowia.

Etap I

Po zakwalifikowaniu do zabiegu, piersi przygotowywane są do zastosowania terapii przy pomocy aparatu próżniowego Brava (jest to zewnętrzny ekspander przypominający wyglądem biustonosz, który tworzy para półsztywnych miseczek). Wytwarzane w miseczkach ciśnienie powoduje proces delikatnego rozciągania skóry w obszarze blizny po przeprowadzonej mastektomii i powstania miejsca dla podawanego w dalszym etapie zabiegu tłuszczu.

Ważne! Stosowanie systemu Brava sprzyja tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych, a także pobudzaniu naczyń limfatycznych, które wpływają na zapewnienie lepszego odżywienia tkanki oraz wspierają przeżycie wszczepionego tłuszczu.

Pacjentka używa aparat w godzinach nocnych (średnio 10 godzin na dobę), zazwyczaj na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Ostatnie trzy dni przed zabiegiem, aparat trzeba nosić przez całą dobę. Stosowanie systemu Brava nie jest zbyt uciążliwe, dołączony do niego ubiór ułatwia stosowanie urządzenia, poprawia także wygląd pacjentki.

Ważne! Niezwykle rzadko dochodzi w trakcie stosowania terapii do podrażnienia skóry. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie kremów z dodatkiem sterydów.

Etap II

Kolejnym etapem leczenia jest pobranie tkanki tłuszczowej od pacjentki. Zabieg pobrania przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, poprzez tzw. liposukcję - najczęściej z okolic brzucha oraz ud. Po pobraniu materiał jest poddany procesowi odwirowywania w wyniku, którego otrzymuje się tkankę pozbawioną elementów płynnych (olej) oraz krwinek czerwonych - wpływa to korzystnie na przebieg wgajania się przeszczepianej tkanki. Następnie chirurg przez niewielkie nakłucia wprowadza cienkimi kaniulami tkankę tłuszczową w okolice pod i nad gruczołem piersiowym. Czasem zabieg jest uzupełniany modelowaniem fałdu podpiersiowego.

Procedura jest mało inwazyjna i nie grozi powstaniem blizn, pozwalając uzyskać piersi o naturalnym wyglądzie. Zabieg trwa 1 - 2 godziny. Pacjentka pozostaje w szpitalu najczęściej przez jedną dobę. Powrót do pełnej sprawności jest szybki. W temacie rekonwalescencji: 

 • przez pewien czas piersi są opuchnięte oraz bolesne;
 • w miejscach, z których pobrana została tkanka tłuszczowa, mogą pojawić się zasinienia i obrzęki;
 • obszary, w których była wprowadzana sonda zostają sklejone plasterkami typu steri - strip (usuwane są po tygodniu);
 • pacjentka musi nosić specjalny ubiór uciskowy (2 - 4 tygodnie).  

W ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu zalecane jest stałe noszenie stanika, a także stosuje się ponownie system Brava (jedynie w godzinach nocnych).

Jak każdy zabieg chirurgiczny i w tym przypadku mogą wystąpić powikłania pozabiegowe. Do najczęstszych należą m.in. 

 • utrzymujący się obrzęk oraz zdrętwienie okolic operowanych;
 • zasinienia;
 • krwiak;
 • stany zapalne skóry oraz tkanek w obszarze wykonywanego zabiegu.

Efekty zabiegu należą do trwałych. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że część przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu, a ta która się wgaja pozostaje w tym miejscu na stałe - podlega jednak takim samym zmianom co pozostała tkanka tłuszczowa w obrębie innych okolic ciała (np. gdy pacjentka schudnie również piersi mogą się zmniejszyć).

Ważne! W niektórych przypadkach, celem uzyskania lepszego efektu zabieg się powtarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Coleman SR. Structural fat grafting. Plast. Reconstr. Surg. 2005 rok
  G. Fisher Surgical Treatment of cellulits. Papier presented at: Thirg Congress of the International Academy of Cosmetic Surgery, Rome 1975 rok
  J. Holle “Chirurgia plastyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996 rok

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze