Zaloguj
Reklama

Objawy chorób nowotworowych u kobiet

Ból brzucha u kobiet
Fot. Shutterstock
Ból brzucha u kobiet
(0)

Nowotwory występują u przedstawicieli obojga płci, pewne jednak z tych schorzeń są typowe dla kobiet lub rozwijają się u nich częściej niż u mężczyzn. Część chorób nowotworowych u kobiet daje zauważalne objawy dość późno, niestety często dopiero wtedy, gdy osiągają one znaczne stadium zaawansowania. Jakie więc wyróżnia się objawy nowotworów u kobiet – kiedy pacjentki powinny pilnie zgłaszać się na konsultację do lekarza?

Reklama

Spis treści:

 1. Objawy raka skóry u kobiet
 2. Objawy raka piersi u kobiet
 3. Objawy raka endometrium u kobiet
 4. Objawy raka szyjki macicy u kobiet
 5. Objawy raka jajnika u kobiet
 6. Inne objawy nowotworów u kobiet

Choroby nowotworowe współcześnie stanowią jedno z największych wyzwań dla zdrowia publicznego. Nieustannie prowadzone są kampanie propagujące badania profilaktyczne, dzięki którym schorzenia tego rodzaju mogą być wykrywane jak najwcześniej. Z różnych powodów pacjenci nie zawsze są skłonni korzystać z takich badań – z tego powodu znajomość podstawowych objawów chorób nowotworowych wydaje się bezsprzecznie bardzo istotna.

Objawy raka bywają bardzo różne, w zależności zarówno od typu nowotworu, jak i od tego, jakiej płci jest chorujący na niego pacjent. W przypadku kobiet pojawiać się mogą u nich takie same nowotwory, jak i u mężczyzn (np. rak płuc, rak skóry), oprócz tego występują u nich typowe dla płci żeńskiej jednostki, takie jak np. rak jajnika czy rak szyjki macicy.

Objawy raka skóry u kobiet

Nowotwory skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy czy czerniak, dość często rozpoznawane są bardzo późno – powodem bywa tutaj to, że pacjenci nie zawsze zauważają ich objawy. Niepokojące są przede wszystkim nowe zmiany skórne, szczególne obawy powinny one wzbudzać wtedy, gdy pojawiają się nagle i szybko powiększają swoje rozmiary. O raku skóry mogą świadczyć również zmiany pojawiające się w obrębie wcześniej posiadanych przez pacjentki znamion, takie jak np. ich powiększanie się, zmiana zabarwienia czy pojawianie się w ich obrębie jakiegoś rodzaju wydzieliny.

Objawy raka piersi u kobiet

Rak piersi nieustannie pozostaje jedną z najczęściej występujących u kobiet chorób nowotworowych. Schorzenie to – wbrew pozorom – u mężczyzn również występuje, jednakże ze zdecydowanie mniejszą częstością.

Podstawowym objawem raka piersi jest pojawienie się w obrębie gruczołu piersiowego jakichś guzkowatych tworów. Niepokoić jednak powinny również i inne problemy, takie jak zmiana wielkości piersi (szczególnie niepokojąca powinna być zauważalna asymetria wielkości obu piersi), jak i zmiany dotyczące brodawki sutkowej (takie jak np. jej wciągnięcie czy wydostawanie się z niej jakiejś wydzieliny). Objawami raka piersi mogą być również i obrzęk piersi, ich tkliwość czy zaczerwienienie pokrywającej biust skóry.

Objawy raka endometrium u kobiet

Rak endometrium to jeden z typowych dla kobiet nowotworów. W jego przebiegu dochodzić może do występowania takich dolegliwości, jak m.in. nieprawidłowe krwawienia, upławy czy ból podczas kontaktów seksualnych. Możliwe w przebiegu choroby są także i takie problemy, jak ból podczas oddawania moczu, obecność wyczuwalnych, guzowatych mas w obrębie miednicy oraz spadek masy ciała.

Objawy raka szyjki macicy u kobiet

Rak szyjki macicy to bardzo groźny kobiecy nowotwór – wyraźne objawy daje on zazwyczaj dopiero wtedy, gdy osiąga znaczne stadium zaawansowania. Początkowo pacjentki obserwować mogą u siebie takie dolegliwości, jak nieprawidłowe krwawienia maciczne – możliwe jest pojawianie się plamień u pacjentki będącej po menopauzie, jak i krwawień po stosunku. Dochodzić może również i do odczuwania przez pacjentki dolegliwości bólowych w trakcie i po stosunkach, jak i do występowania różnego rodzaju upławów.

Im rak szyjki macicy jest bardziej zaawansowany, tym może on prowadzić do występowania coraz to większej ilości dolegliwości. Pacjentki mogą doświadczać m.in. obrzęków kończyn dolnych, jak i mieć zaburzenia perystaltyki jelit (objawiające się zaparciami) czy trudności z oddawaniem moczu.

Objawy raka jajnika u kobiet

Rak jajnika to kolejny – obok raka szyjki macicy – kobiecy nowotwór, którego objawy pojawiają się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy choroba osiąga zaawansowane stadium. Najczęstszymi związanymi ze schorzeniem dolegliwościami są zazwyczaj wzdęcia, bóle brzucha, szybkie uczucie pełności po posiłkach oraz zwiększona częstość oddawania moczu. Do mniej częstych, lecz również możliwych objawów raka jajnika zaliczane są z kolei bóle krzyża, zaparcia, nieprawidłowości dotyczące krwawień miesiączkowych oraz uczucie zmęczenia i ból podczas stosunków seksualnych.

Inne objawy nowotworów u kobiet

Choroby nowotworowe u kobiet dawać mogą zarówno specyficzne dla siebie objawy, jak i możliwe jest występowanie w ich przebiegu różnorakich bardzo niespecyficznych dolegliwości. Warto tutaj o nich wspomnieć, ponieważ część z nich bywa przez pacjentki bagatelizowana, a jednocześnie wtedy, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas i nie do końca jasne są przyczyny ich wystąpienia, zdecydowanie należy się im przyjrzeć.

Wśród dolegliwości, które mogą wynikać z zachorowania na nowotwór, wymienić należy przede wszystkim:

 • niezamierzoną utratę masy ciała,
 • znaczny spadek apetytu,
 • nocne poty,
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia słuchu,
 • zażółcenie powłok skórnych,
 • częste nudności i wymioty,
 • nieustające poczucie zmęczenia,
 • znaczne zmniejszenie tolerancji wysiłku.

Część pacjentów nawet wtedy, gdy zauważą oni u siebie jakiegoś rodzaju odchylenia, unika wizyt u lekarzy – różne bywają tego powody, jednym z nich jest strach przed otrzymaniem diagnozy poważnej choroby. Z jednej strony obawy tego rodzaju są jak najbardziej zrozumiałe, z drugiej jednak zwlekanie z rozpoczęciem procesu diagnostycznego zdecydowanie nie pomaga. Im wcześniej choroba nowotworowa zostanie wykryta, tym większe są po prostu szanse pacjenta na przeżycie – z tego powodu wtedy, gdy pacjentka zauważy u siebie jakieś niepokojące objawy, jak najszybciej powinna ona udać się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze