Zaloguj
Reklama

Nowotwory złośliwe oka

Oko
Fot. Panthermedia
Oko
(0)

Zmiany nowotworowe oka, zwłaszcza te złośliwe mogą obejmować i umiejscawiać się w różnych obszarach (powieka, siatkówka, tęczówka, w pobliżu nerwów wzrokowych, na skórze wokół oczu czy gruczołu łzowego).

Reklama

Jest to nowotwór, który występuje bardzo rzadko a jego leczenie związane jest w większości przypadków z całkowitym chirurgicznym, wycięciem gałki ocznej.

Przyczyn rozwoju nowotworu oka jest bardzo wiele, szczególnie niebezpieczne są nowotwory złośliwe, gdyż wiążą się z usunięciem oka ale także nerwu wzrokowego. Nowotwory złośliwe oka, niestety mają bardzo złe rokowanie.

Znane nowotwory oka - charakterystyka:

  1. Oponiaki osłonek nerwu wzrokowego spotykane są częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn. Są to nowotwory występujące szczególnie rzadko, prowadzą one do postępującego, stopniowego zaburzenia ostrości widzenia, zajmowania nerwu wzrokowego i problemów z wykonywaniem ruchów przez gałkę oczną.
  2. Mięsaki to zmiany nowotworowe, które dość często spotykane są u dzieci. Nowotwór ten wywodzi się z mięśni prążkowanych i bardzo często prowadzi do wytrzeszczu (u dzieci), problemów z ostrością widzenia oraz ruchami gałki ocznej. W większości przypadków konieczne jest usunięcie całej gałki ocznej z włączeniem farmakoterapii.
  3. Glejaki nerwu wzrokowego mają tendencję do dość powolnego wzrostu, choć zdarzają się przypadki, iż nowotwór rośnie szybko. Najczęściej spotykane są u kobiet w młodym wieku.
  4. Siatkówczak, zaliczany jest do nowotworów złośliwych oka, wśród objawów mu towarzyszących zaliczamy m.in.: ból oka, problemy z widzeniem i z ostrością, wytrzeszcz, zez czy łzawienie z oczu i ból przy poruszaniu gałką oczną. Leczenie związane jest z usunięciem nie tylko oka ale także nerwu wzrokowego.
  5. Czerniak, zaliczany jest do nowotworów złośliwych, wewnątrzgałkowych. Najczęściej dotyka on osoby dorosłe i przez bardzo długi czas nie daje jakichkolwiek objawów. Wśród przyczyn rozwoju czerniaka oka wymienia się promieniowanie ultrafioletowe a także predyspozycje genetyczną. Nowotwór ten umiejscawia się w okolicach gdzie znajduje się duża ilość komórek barwnikowych. Objawy zależne są od miejsca umiejscowienia nowotworu i mogą prowadzić do problemów z ostrością widzenia, zaćmy, astygmatyzmu, widzenia „wędrujących okręgów”, szybkim pogarszaniem się widzenia oraz bólem oka. Nowotwór ten najczęściej rozpoznawany jest po objawach opisanych przez pacjenta lub gdy nie daje jakichkolwiek objawów podczas wizyty kontrolnej u lekarza. Bardzo często do dokładnej diagnostyki nowotworu potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań np. rezonans magnetyczny, USG czy nawet RTG klatki piersiowej.
     

fot. ojoimages
 

W przypadku pojawienia się problemów ze wzrokiem (np. ostrość widzenia), ból podczas ruchu gałki ocznej, ból głowy temu towarzyszący, łzawienie, zmiany na powiekach i wiele innych należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nie powinno się czekać, aż problemy czy zmiany ustąpią same. Konieczna jest zawsze konsultacja specjalistyczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze